Chip- en techbedrijven op kop in positieve AEX
AMSTERDAM (ANP) - De chip- en techbedrijven gingen donderdag op kop in de AEX-index, die over de brede linie een stevige winst boekte. Beleggers zijn duidelijk optimistisch gestemd voorafgaand aan het inflatiecijfer van de Verenigde Staten, dat later op de dag verschijnt. Op de beursvloeren wordt gehoopt dat de inflatie inmiddels sterk genoeg is afgekoeld en dat de Federal Reserve in de komende maanden al kan gaan beginnen met het verlagen van de rente.
Die hoop nam woensdag op Wall Street verder toe door uitlatingen van de president van de regionale Federal Reserve van New York, John Williams. Hij zei dat het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank nu effectief genoeg is om de inflatie omlaag te krijgen tot de gewenste 2 procent. Dat voedde de hoop op renteverlagingen, die in de regel gunstig zijn voor de waardering van aandelen en vooral die van chip- en techbedrijven. De Amerikaanse beurzen sloten woensdag dan ook hoger.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,9 procent hoger op 782,05 punten. De MidKap klom 0,6 procent tot 906,89 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,7 procent.
ASML
De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden bovenaan bij de Amsterdamse hoofdfondsen, met winsten tot 2,3 procent. Ook techinvesteerder Prosus en fintechbedrijf Adyen stonden in de kopgroep met plussen van rond de 2 procent. Levensmiddelenconcern Unilever was de enige daler met een kleine min van 0,1 procent.
In de MidKap toonde Flow Traders (plus 1,4 procent) wat herstel. De flitshandelaar zakte een dag eerder nog ruim 8 procent, nadat het bedrijf in een call met analisten aangaf dat de handelsvolumes in het afgelopen kwartaal lager waren dan een jaar eerder.
Tesco
ForFarmers won 0,2 procent na een kleine overname. Pavo, de organisatie waarmee het veevoerbedrijf wereldwijd actief is in de paardensector, koopt Thunderbrook Equestrian, een bedrijf dat voornamelijk actief is in het Verenigd Koninkrijk en Ierland. Het bedrijf heeft een jaaromzet van zo'n 3,5 miljoen euro.
In Londen steeg Tesco 1 procent. De Britse supermarktketen verhoogde zijn winstverwachting voor het hele jaar dankzij sterke verkopen tijdens de feestdagen. Tesco sprak zelfs van de beste feestdagenperiode ooit voor het bedrijf.
De euro was 1,0973 dollar waard, tegen 1,0955 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent meer op 71,80 dollar. Brentolie werd ook 0,6 procent duurder, op 77,29 dollar per vat.
Meer uit Financieel
KEULEN (ANP) - Lufthansa heeft zijn winstverwachting voor dit jaar naar beneden bijgesteld, omdat het Duitse luchtvaartconcern last heeft van hogere brandstofkosten door de Iranoorlog.
19 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Webwinkelconcern Zalando heeft het aantal actieve klanten in het derde kwartaal van 2026 zien stijgen tot een nieuw record van ruim 63 miljoen. Ook de omzet en de bedrijfswinst namen in de afgelopen drie maanden toe.
22 minuten geledenDHAHRAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het derde kwartaal meer winst behaald dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Aramco profiteerde vooral van de hoge marges bij raffinage van olie tot producten als benzine en diesel. Wel kampt Aramco met geregelde aanvallen van de Houthi-rebellen uit Jemen op zijn installaties.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips zegt een principeovereenkomst te hebben gesloten met het Amerikaanse ministerie van Justitie in het onderzoek naar de slaapapneu-affaire. Naar verwachting betaalt het medisch-technologische concern 288 miljoen euro om een einde te maken aan een strafrechtelijk en civiel onderzoek naar de grote terugroepactie van slaapapneu-apparaten, meldt Philips bij zijn kwartaalcijfers.
1 uur geledenPYONGYANG (ANP/DPA) - Noord-Korea verwerpt Amerikaanse beschuldigingen dat het land verantwoordelijk is voor een cyberaanval waarbij voor naar schatting 6,3 miljard dollar (ruim 5,6 miljard euro) aan digitale activa werd buitgemaakt bij cryptobeurs Binance. Kim Yo-jong, de zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, noemde de beschuldiging een "ernstige politieke provocatie", meldde staatspersbureau KCNA.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Europa begint het winterse stookseizoen met de laagste aardgasvoorraden in meer dan tien jaar. Dat zegt het Internationaal Energieagentschap (IEA) in een nieuw verschenen rapport. Door die lage voorraden in Europa kan de krappe situatie op de wereldwijde gasmarkt tot ver in 2027 duren, aldus de onderzoekers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het vierde jaar op rij zijn er minder woningen ontstaan door bestaande panden als kantoren en winkels aan te passen. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vorig jaar zijn er in totaal 6400 woningen ontstaan door het transformeren van panden. In 2024 waren dat er nog 7900, een daling van 19 procent.
2 uur geleden