Chip- en techbedrijven onderaan in rode AEX door rentevrees
AMSTERDAM (ANP) - De chip- en techbedrijven behoorden woensdag tot de grootste dalers in de Amsterdamse AEX-index, die verder wegzakte. De rentevrees op de markten keerde terug na opmerkingen van een bestuurslid van de Federal Reserve, die verklaarde dat de Amerikaanse centrale bank onder meer sneller de rente moet verhogen om de hoge inflatie aan te pakken. Hogere rentes zijn over het algemeen slecht nieuws voor aandelen, en met name voor de snelgroeiende techbedrijven.
Beleggers hielden daarnaast de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne in de gaten. Zo worden er waarschijnlijk nieuwe westerse sancties aangekondigd tegen Rusland vanwege het oorlogsgeweld en de burgerdoden in de stad Boetsja. Brussel kwam dinsdag al met een voorstel voor een vijfde pakket EU-sancties tegen Rusland, waaronder een invoerverbod voor Russische kolen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,6 procent in het rood op 724,55 punten. De MidKap zakte 1,4 procent tot 1053,13 punten. De beurzen in Parijs en Londen verloren tot 1,3 procent. De DAX in Frankfurt verloor 1,4 procent na een sterker dan verwachte daling van de Duitse fabrieksorders in februari.
NN Group
Naast de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML, die tot 5,1 procent verloren, stonden fintechbedrijf Adyen en verlichtingsconcern Signify in de staartgroep met minnen tot 6 procent. Techinvesteerder Prosus zakte 4 procent. Supermarktconcern Ahold Delhaize voerde de schaarse stijgers aan met een plus van 1,7 procent.
NN Group klom 0,7 procent. De verzekeraar heeft van toezichthouders toestemming gekregen om zijn vermogensbeheertak NN Investment Partners te verkopen aan Goldman Sachs. De Amerikaanse zakenbank betaalt 1,7 miljard euro voor het onderdeel, zo werd in augustus al bekend.
Vopak
In de MidKap was tankopslagbedrijf Vopak de grootste daler met een verlies van 7,8 procent. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes InPost volgde met een min van 5 procent. Fitnessketen Basic-Fit (plus 0,7 procent) hield het hoofd boven water dankzij een koopadvies van Credit Suisse.
De euro was 1,0912 dollar waard, tegen 1,0975 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,7 procent meer op 103,71 dollar. Brentolie werd 1,6 procent duurder op 108,32 dollar per vat.
Meer uit Financieel
HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Europa krijgt binnenkort te maken met dezelfde verstoring in de aanvoer van brandstoffen die landen in Azië al raakt, meent Shell-topman Wael Sawan. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de afsluiting van de Straat van Hormuz kunnen Golfstaten veel moeilijker hun olie en gas exporteren. Dit leidde onder andere in de Filipijnen, India, Cambodja en Myanmar al tot schaarste aan olie of gas.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten gingen dinsdag verder omhoog, ondanks opnieuw fors oplopende olieprijzen. De aanhoudende onrust rond de oorlog in het Midden-Oosten drukte wel op het sentiment, omdat beleggers vrezen dat het conflict het wereldwijde energieprobleem zal verergeren.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP/BLOOMBERG) - Cacao- en katoenboeren in West-Afrika zullen kampen met mesttekorten door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwt ETG, een van de belangrijkste handelaren in landbouwgrondstoffen in de regio. Met de sluiting van de Straat van Hormuz worden de leveringen van meststoffen uit het Midden-Oosten verhinderd, waardoor de mestprijs stijgt.
3 uur geledenCARY (ANP) - Epic Games ontslaat meer dan 1000 van de ruim 4500 werknemers. Volgens het gamebedrijf achter Fortnite is het massaontslag nodig om geldproblemen te voorkomen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het hoofdkantoor van Edmond de Rothschild is vrijdag door het Franse bureau voor Corruptie en Financiële Misdaden doorzocht, meldt persbureau AFP. De doorzoeking is onderdeel van een onderzoek naar de banden tussen de Franse diplomaat Fabrice Aidan en zedendelinquent Jeffrey Epstein.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Voorlichtingsinstituut Nibud roept de overheid op om "op tijd na te denken" over gerichte maatregelen om huishoudens te ondersteunen. Daarmee kan voorkomen worden dat de mensen die het minst te besteden hebben in de knel komen, stelt het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting.
4 uur geledenDOA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern QatarEnergy heeft gewaarschuwd dat het door overmacht afspraken uit een aantal lng-contracten niet kan nakomen door schade na aanvallen. Het gaat om langetermijncontracten die het Qatarese staatsbedrijf heeft met klanten in Italië, België, Zuid-Korea en China.
4 uur geleden