Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chip- en techbedrijven helpen Nikkei aan stevige winst

Chip- en techbedrijven helpen Nikkei aan stevige winst

TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Tokio boekte dinsdag een stevige winst onder aanvoering van de Japanse chip- en techbedrijven. Beleggers trokken zich op aan de hogere slotstand van de Amerikaanse techbeurs Nasdaq, waar iPhone-maker Apple de hoogste koers ooit bereikte. De beurshandel stond verder vooral in het teken van het rentebesluit van de Federal Reserve.

De Amerikaanse centrale bank begint later op de dag aan zijn tweedaagse rentevergadering en beleggers hopen dat de Fed woensdag het rentetarief ongewijzigd zal laten. Dat zou goed nieuws zijn voor snelgroeiende chip- en techbedrijven die gevoelig zijn voor hogere rentes. Of de Fed inderdaad na tien renteverhogingen op rij een pauze zal houden, hangt met name af van het Amerikaanse inflatiecijfer dat later op de dag bekend wordt gemaakt.

De Japanse chiptester Advantest steeg dik 5 procent en de maker van chipapparatuur Tokyo Electron kreeg er bijna 5 procent bij. De Japanse hoofdindex, de Nikkei 225, ging mede daardoor 1,9 procent vooruit en tikte voor het eerst sinds juli 1990 de 33.000 punten aan. Techinvesteerder SoftBank klom 6 procent. Volgens persbureau Reuters wil het bedrijf tot 30 procent van zijn ongeveer 350 medewerkers bij zijn investeringstak Vision Fund ontslaan. Ook de autofabrikanten Toyota en Honda lieten stevige winsten zien van respectievelijk 4,9 en 1,9 procent. Elektronicaconcern Sony won 1,3 procent.

Rente verlagen

In Seoul wonnen Samsung en SK Hynix 1,3 en 4,1 procent. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal is de Amerikaanse overheid van plan om toe te staan dat de Zuid-Koreaanse chipbedrijven en ook de Taiwanese chipmakers hun activiteiten in China mogen behouden. De Taiwanese chipproducent TSMC steeg 3 procent in Taipei en de Zuid-Koreaanse beurs won 0,4 procent. In Sydney, waar beleggers terugkeerden na een lang weekend, klom de All Ordinaries 0,2 procent.

De beurs in Shanghai noteerde tussentijds 0,1 procent in de min en de Hang Seng-index in Hongkong steeg 0,4 procent. Beleggers verwerkten het besluit van de Chinese centrale bank om voor het eerst in tien maanden de rente op kortlopende leningen te verlagen. Eerder verlaagden de grote Chinese banken al hun spaarrentes om de bestedingen in het land aan te jagen. De stappen worden gezien als een opmaat naar verdere maatregelen om de kwakkelende economie te stimuleren. Donderdag zal de Chinese centrale bank naar verwachting een besluit nemen over de rentetarieven op leningen met een langere looptijd.

Meer uit Financieel

Wall Street lager door zorgen over AI en stijgende rente

NEW YORK (ANP) - Wall Street is de eerste handelsdag van de week lager gesloten. Vooral verliezen bij Nvidia en andere chipbedrijven drukten op de beurzen, nadat topbestuurders van Amerikaanse AI-bedrijven hun zorgen over de veiligheid van kunstmatige intelligentie hadden uitgesproken. Ook waren beleggers nerveus nadat de rente op Amerikaanse staatsobligaties kortstondig boven de 5 procent uitkwam. Dat was voor het eerst sinds 2023.

5 uur geleden
Chipbedrijven noteren flink lager, AEX sluit met klein verlies

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben maandag forse verliezen genoteerd op de Amsterdamse beurs. Dat gebeurde nadat afgelopen weekend grote AI-bedrijven zorgen hadden geuit over de risico's van AI. Anthropic-topman Dario Amodei riep op om de ontwikkelingen van AI-modellen bewust te vertragen en kreeg bijval van OpenAI-topman Sam Altman en xAI-medeoprichter Elon Musk.

9 uur geleden
FNV zegt dat veel schoonmakers werk neerleggen op eerste actiedag

SCHIPHOL (ANP) - Het merendeel van de schoonmakers op Schiphol heeft maandag het werk neergelegd tijdens de eerste van vijf stakingsdagen. Dat zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts. Ook op grote treinstations, zoals in Utrecht, Rotterdam, Groningen en Nijmegen, wordt volgens haar "volop gestaakt" door schoonmaakmedewerkers.

11 uur geleden
Microsoft stelt gedragscode op om AI onder controle te houden

REDMOND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft heeft maandag nieuwe richtlijnen gepresenteerd voor het ontwerpen van zijn AI-modellen. Daarmee probeert het tech- en softwareconcern zorgen over AI weg te nemen. De strekking van de ontwerpgedragscode is "Mensen zijn belangrijker dan AI".

11 uur geleden
Chipbedrijven dalen op Wall Street, oliemaatschappijen winnen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager geopend, na de winsten die op vrijdag nog werden geboekt. De chipbedrijven op Wall Street stonden onder druk nadat grote AI-bedrijven hadden opgeroepen om de ontwikkeling van modellen voor kunstmatige intelligentie bewust te vertragen. De olieprijzen stegen weer, wat zorgde voor winsten in de oliesector.

11 uur geleden
Brouwers: petitie tegen 'opeenstapeling van lastenverzwaringen'

DEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie Nederlandse Brouwers is een petitie gestart tegen een verhoging van de belasting op bier, maakte de organisatie bekend in aanloop naar Prinsjesdag. "Uit wat nu bekend is, wacht de biersector een opeenstapeling van lastenverzwaringen: indexering van de bieraccijns, een hogere heffing op water, en afschaffing van het kleinbrouwerstarief", waarschuwen de brouwers.

12 uur geleden
FNV wil 5,5 procent loonsverhoging plus 80 euro komend cao-jaar

UTRECHT (ANP) - FNV gaat het komende cao-jaar inzetten op een loonsverhoging van 5,5 procent plus 80 euro. De vakbond kiest ervoor om een deel van de loonsverhoging in euro's te eisen. "Hiermee gaan de laagste inkomens er meer op vooruit dan de hoogste", legt arbeidsvoorwaardencoördinator van FNV Jacqie van Stigt uit.

13 uur geleden