Chinese vicepremier Liu vol vertrouwen over groei in 2022
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese vicepremier Liu He heeft het volste vertrouwen in de economische vooruitzichten voor de Chinese economie in het komende jaar. Ook beloofde Liu meer steun voor kleinere en buitenlandse bedrijven en verwacht hij dat de groei dit jaar de doelstellingen van de regering in Beijing zal overtreffen.
"In 2022 zal China zijn inspanningen opvoeren om een beter klimaat te creëren voor kleine en middelgrote bedrijven en door het buitenland gefinancierde ondernemingen, met behoud van de continuïteit, stabiliteit en duurzaamheid van het macrobeleid", zei Liu in een videotoespraak.
De vicepremier wees erop dat China zijn ontwikkelingsstrategie voor "dubbele circulatie" zal versnellen. Deze strategie is erop gericht om van de binnenlandse markt de belangrijkste groeimotor van de economie te maken, aangevuld door de internationale vraag. China wil daarmee de overstap maken van de fabriek van de wereld naar een economie die meer wordt aangedreven door binnenlandse consumptie.
Markttoegang
Volgens Liu zal China zich volgend jaar ook richten op het vergroten van de markttoegang en het bevorderen van eerlijke concurrentie om een beter ondernemingsklimaat te creëren. "De ervaring van de afgelopen veertig jaar heeft ons doen beseffen dat om een succesvolle economische ontwikkeling te bereiken, China zich moet houden aan hervormingen en openstelling", aldus Liu.
Over de economische prestaties van dit jaar zei Liu dat de groei naar verwachting de doelstellingen van de regering zal overtreffen, ondanks dat het herstel van de op een na grootste economie in het derde kwartaal is afgezwakt. De Chinese economie groeide in het derde kwartaal met 4,9 procent. Dat was de laagste groei in een jaar tijd. De Chinese economie kampte afgelopen kwartaal met stroomuitvallen door energietekorten, toeleveringsproblemen en lokale uitbraken van het coronavirus.
Veel economen hebben onlangs hun groeiverwachtingen voor China naar beneden bijgesteld, maar rekenen volgens gegevens van Bloomberg voor dit jaar nog altijd op een gemiddelde groei van 8 procent. Dat is nog altijd ver boven de conservatieve doelstelling van de Chinese overheid van een groei van meer dan 6 procent in 2021. De groeivooruitzichten voor volgend jaar zijn onzeker, waarbij verscheidene economen een groei van minder dan 5 procent verwachten. Tegelijkertijd rekenen economen op meer steunmaatregelen van Beijing in 2022.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/AFP/RTR) - China schrapt vanaf mei importheffingen voor producten uit vrijwel alle Afrikaanse landen, zo heeft president Xi Jinping volgens staatsmedia bekendgemaakt. De stap kan China en het continent economisch nog dichter bij elkaar brengen.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense regering verwacht dat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de voorwaarden voor een nieuwe miljardenlening afzwakt, zegt premier Joelia Svyrydenko. Volgens haar vinden de komende weken formele gesprekken plaats over die lening van ruim 8 miljard dollar zonder dat Oekraïne de daarvoor geëiste maatregelen heeft ingezet, zoals een impopulaire belastinghervorming.
7 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Het hoofd van de organisatie achter de Olympische Spelen in Los Angeles, Casey Wasserman, verkoopt zijn talenten- en sportmarketingbureau nadat zijn banden met Jeffrey Epstein aan het licht zijn gekomen. In een bericht aan het personeel schrijft Wasserman dat die controverse te veel afleidt van het werk dat zijn agentschap doet. Wasserman hoeft niet te vertrekken als voorzitter van het organisatiecomité voor de Spelen in Los Angeles in 2028.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) zal in Nederland bijdragen aan een langdurige ontslaggolf. Daarvoor waarschuwt Ingrid Thijssen in een interview met De Telegraaf bij haar afscheid als voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Volgens haar gaat AI op grote schaal banen veranderen en doen verdwijnen, terwijl Nederland daar nog onvoldoende op is voorbereid.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland telt voor het vierde jaar op rij minder bloemen- en plantenzaken. Dat blijkt uit cijfers uit het Handelsregister van de Kamer van Koophandel (KVK) die het ANP voor Valentijnsdag analyseerde. Er waren aan het begin van 2026 zo'n 6400 bloemen- en plantenzaken. Een jaar eerder was dat nog iets meer dan 6500.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die twee jaar werkloos zijn, leveren tot wel 66.000 euro in door de maatregelen van het nieuwe kabinet. Dat stelt vakbond CNV op basis van een analyse. De bond zegt dat dit komt door de verlaging van het maximumdagloon met 20 procent en de halvering van de WW-duur van 24 naar 12 maanden.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine uitslagen gesloten na de zware koersverliezen een dag eerder. Beleggers op Wall Street hebben een lang weekend voor de boeg, want op maandag is de Amerikaanse beurshandel dicht voor President's Day.
20 uur geleden