Chinese verkenner rijdt voor het eerst op Mars
PEKING (ANP/RTR) - De Chinese verkenner Zhurong heeft zaterdag voor het eerst op het oppervlak van Mars gereden. Daarmee is China het eerste land dat bij de eerste poging erin is geslaagd een landvoertuig in te zetten na een succesvolle landing.
De van afstand bestuurbare Zhurong, vernoemd naar een mythische vuurgod, reed om 04.40 uur (Nederlandse tijd) vanaf het landingsplatform naar het oppervlak van de rode planeet. Dit karretje gaat op zoek naar sporen van leven en gaat het oppervlak en de bodem van Mars in kaart brengen.
Zhurong reisde in juli vorig jaar met de ruimtesonde Tianwen-1 naar Mars en bevond zich sinds februari in een baan om de planeet. De landing van de capsule met daarin de verkenner vond pas eind vorige week plaats. China deelde woensdag de eerste foto's die Zhurong op Mars had gemaakt.
China is niet het eerste land met een verkenner op Mars. De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten gingen het Aziatische land voor. Naast Zhurong doen nu ook de Perseverance en Curiosity van het Amerikaanse ruimteagentschap NASA actief onderzoek op Mars.
Meer uit Buitenland
BANDAR ABBAS (ANP) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft na uitspraken van president Donald Trump beklemtoond dat Iran de Straat van Hormuz volledig controleert. Trump kondigde aan dat zijn marine de zeestraat gaat blokkeren, mijnen ruimen en de scheepvaart gaat controleren.
23 minuten geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar van het veelvuldig schenden van een 32 uur durend bestand ter gelegenheid van het orthodoxe paasfeest. Het Russische ministerie van Defensie telde in de nacht van zaterdag op zondag 1971 schendingen van het staakt-het-vuren, terwijl de Oekraïense generale staf melding maakte van 479 artillerieaanvallen en meer dan 1700 drone-aanvallen door Russische troepen.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat de marine de Straat van Hormuz sluit en er onder meer mijnen gaat ruimen. De hele operatie die Trump voor ogen heeft, duurt volgens hem niet lang. Volgens Trump zijn veel landen bereid te helpen. Zo zouden Groot-Brittannië en andere landen mogelijk mijnenvegers sturen.
1 uur geledenMAIDUGURI (ANP/RTR) - Nigeriaanse straaljagers hebben zaterdagnacht een dorpsmarkt bestookt tijdens de achtervolging van islamitische militanten in het noordoosten van het land waarbij mogelijk zeker 200 burgers zijn omgekomen. Dat verklaarden een lokaal raadslid en omwonenden zondag tegen persbureau Reuters.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump claimt op sociale media dat hij bevel heeft gegeven aan de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz te blokkeren en de scheepvaart bij de zeestraat te gaan controleren. Hij zegt ook schepen te gaan stoppen en onderzoeken waarvoor mogelijk tolgeld aan Iran is betaald.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Alle leden van de Amerikaanse delegatie die naar Pakistan was gegaan voor onderhandelingen met Iran, zijn weer vertrokken. Ook de prominente gezanten van president Donald Trump, Steve Witkoff en Jared Kushner, hebben in navolging van vicepresident JD Vance het land verlaten, melden Amerikaanse media.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De opkomst voor de parlementsverkiezingen in Hongarije is ongekend hoog. Tegen 13.00 uur heeft al 54,14 procent van de Hongaarse stemgerechtigden een stem uitgebracht, meldt de landelijke kiescommissie. Dat is beduidend hoger dan op dat moment van de dag in 2022, tijdens de vorige verkiezingen. Toen lag het percentage op 40,01 procent.
3 uur geleden