Chinese verkenner rijdt voor het eerst op Mars
PEKING (ANP/RTR) - De Chinese verkenner Zhurong heeft zaterdag voor het eerst op het oppervlak van Mars gereden. Daarmee is China het eerste land dat bij de eerste poging erin is geslaagd een landvoertuig in te zetten na een succesvolle landing.
De van afstand bestuurbare Zhurong, vernoemd naar een mythische vuurgod, reed om 04.40 uur (Nederlandse tijd) vanaf het landingsplatform naar het oppervlak van de rode planeet. Dit karretje gaat op zoek naar sporen van leven en gaat het oppervlak en de bodem van Mars in kaart brengen.
Zhurong reisde in juli vorig jaar met de ruimtesonde Tianwen-1 naar Mars en bevond zich sinds februari in een baan om de planeet. De landing van de capsule met daarin de verkenner vond pas eind vorige week plaats. China deelde woensdag de eerste foto's die Zhurong op Mars had gemaakt.
China is niet het eerste land met een verkenner op Mars. De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten gingen het Aziatische land voor. Naast Zhurong doen nu ook de Perseverance en Curiosity van het Amerikaanse ruimteagentschap NASA actief onderzoek op Mars.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.
2 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de veiligheidstroepen opdracht gegeven geen actie te ondernemen tegen vreedzame betogers. Volgens mensenrechtenactivisten zijn minstens 36 doden gevallen bij protesten tegen de slechte economische situatie in Iran.
2 uur geledenPRAAG (ANP/DPA) - Een belangrijk aankoopprogramma voor munitie voor Oekraïne gaat toch door. Tsjechië blijft ook onder de minder Oekraïnegezinde nieuwe regering de levering van artilleriegranaten coördineren, zegt premier Andrej Babiš.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Het winterse weer leidt niet alleen in Nederland tot problemen. Ook Frankrijk, België en het Verenigd Koninkrijk kampen met overlast door een sneeuwstorm, die door de Franse weerdienst de naam Goretti heeft gekregen.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Alle woningen en bedrijven zijn na een dagenlange stroomstoring in Berlijn weer aangesloten op het net. Er is een tijdelijke kabel aangelegd en in gebruik genomen, meldt netbeheerder Stromnetz Berlin. In de loop van woensdag krijgen alle adressen geleidelijk weer stroom.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, heeft Israël beschuldigd van apartheid op de bezette Westelijke Jordaanoever. Volgens hem worden de Palestijnen in dat gebied systematisch gediscrimineerd.
5 uur geleden