Chinese verkenner rijdt voor het eerst op Mars
PEKING (ANP/RTR) - De Chinese verkenner Zhurong heeft zaterdag voor het eerst op het oppervlak van Mars gereden. Daarmee is China het eerste land dat bij de eerste poging erin is geslaagd een landvoertuig in te zetten na een succesvolle landing.
De van afstand bestuurbare Zhurong, vernoemd naar een mythische vuurgod, reed om 04.40 uur (Nederlandse tijd) vanaf het landingsplatform naar het oppervlak van de rode planeet. Dit karretje gaat op zoek naar sporen van leven en gaat het oppervlak en de bodem van Mars in kaart brengen.
Zhurong reisde in juli vorig jaar met de ruimtesonde Tianwen-1 naar Mars en bevond zich sinds februari in een baan om de planeet. De landing van de capsule met daarin de verkenner vond pas eind vorige week plaats. China deelde woensdag de eerste foto's die Zhurong op Mars had gemaakt.
China is niet het eerste land met een verkenner op Mars. De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten gingen het Aziatische land voor. Naast Zhurong doen nu ook de Perseverance en Curiosity van het Amerikaanse ruimteagentschap NASA actief onderzoek op Mars.
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP/BLOOMBERG) - Finland probeert de zorgen te sussen over het schrappen van het verbod op het stationeren van kernwapens op zijn grondgebied. De Finse regering wil officieel verklaren dat de verwoestende wapens niet welkom zijn zolang het geen oorlog is.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Israël heeft Spanje de toegang tot het civiel-militair coördinatiecentrum (CMCC) ontzegd. Hier wordt de uitvoering van het Amerikaanse vredesplan voor de Gazastrook gecoördineerd. Volgens de Israëlische buitenlandminister Gideon Saar heeft Spanje een "openlijk anti-Israëlische houding" aangenomen en hierdoor "elk vermogen verloren om een constructieve rol te spelen".
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump uitgenodigd voor een uitgebreid diner in het beroemde paleis van Versailles. Trump wordt verwacht op de topconferentie van landen van de G7 die dit jaar in Évian-les-Bains wordt gehouden aan het Meer van Genève.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP/AFP/BELGA) - Het Antwerpse havenbedrijf hoopt dat de haven van de Belgische stad binnen een dag weer volledig operationeel is. In de op een na grootste haven van Europa ontstond donderdagavond een groot olielek, waardoor het scheepvaartverkeer er zo goed als stil ligt.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Libanon stevent tijdens de onrust in het Midden-Oosten ook af op een voedselcrisis. Daarvoor waarschuwt het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Viktor Orbán beschuldigt de oppositie ervan dat zij geen enkel middel schuwt om de macht in het land over te nemen. De regeringsleider beticht de oppositie er verder van "samen te zweren" met buitenlandse mogendheden en het bedreigen van kiezers met geweld.
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Israël zegt de Zikim-grensovergang in het noorden van de Gazastrook te hebben heropend. COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken, schrijft op X dat er via deze route donderdag hulpgoederen Gaza binnen zijn gebracht. De Zikim-overgang werd, net als andere toegangswegen, gesloten na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran eind februari.
5 uur geleden