
Chinese vastgoedreus Evergrande koerst af op wanbetaling
HONGKONG/SHANGHAI (ANP/RTR) - Het noodlijdende Chinese vastgoedconcern Evergrande lijkt niet op tijd aan zijn renteverplichtingen te hebben voldaan. Sommige houders van buitenlandse obligatieleningen van het concern hebben nog altijd geen rentebetalingen ontvangen aan het einde van een aflossingsvrije wachtperiode van dertig dagen na het missen van de oorspronkelijke deadline op 6 november.
Evergrande dreigt daarmee officieel als wanbetaler te worden bestempeld. Eerder wist het concern steeds net op tijd aan zijn betalingsverplichtingen te voldoen en wanbetaling te voorkomen. De onderneming die gebukt gaat onder een schuldenlast van omgerekend 260 miljard euro, moest 82,5 miljoen dollar (73 miljoen euro) aan rentebetalingen doen die vorige maand al verschuldigd waren.
Maandag zei de projectontwikkelaar nog dat het een risicobeheercomité heeft opgericht met functionarissen van Chinese overheidsinstanties om te helpen bij "het verminderen en elimineren van de toekomstige risico's". Over de verschuldigde rentebetalingen meldde het bedrijf echter niets.
Geen garantie
Evergrande waarschuwde afgelopen vrijdag al dat "er geen garantie is" dat het bedrijf genoeg geld heeft om al zijn schulden te kunnen blijven betalen. Het concern gaf daarbij aan met zijn buitenlandse schuldeisers om de tafel te gaan zitten om zijn schulden te herstructureren.
Als het bedrijf geen akkoord kan bereiken over een herstructurering van zijn schulden kunnen de schuldeisers het faillissement van Evergrande aanvragen. Omdat het concern een grote speler is op de Chinese vastgoedmarkt kan zo'n bankroet de Chinese economie schaden. Chinese beleidsmakers hebben daarom ook geprobeerd Evergrande-investeerders gerust te stellen.
Aandeel
De Chinese regering heeft herhaaldelijk gezegd dat de problemen van Evergrande onder controle kunnen worden gehouden en dat maatregelen om de liquiditeit in de banksector te vergroten, samen met de plannen van het bedrijf om door te gaan met een herstructurering van de buitenlandse schuld, hebben geholpen om investeerders gerust te stellen.
Het aandeel Evergrande won dinsdag in Hongkong 1,1 procent, na een koersval van 20 procent een dag eerder. Ook andere vastgoedbedrijven wonnen terrein nadat het Politbureau van de Communistische Partij liet doorschemeren de regels voor krediet aan de vastgoedsector te versoepelen. Daarnaast zal de Chinese centrale bank lagere eisen stellen aan de reserves die banken moeten aanhouden, waardoor ze meer geld kunnen uitlenen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Keurig Dr Pepper stond maandag bij de dalers op de beurzen in New York met een verlies van ruim 8 procent. Het Amerikaanse frisdrankenconcern, bekend van 7UP, Schweppes en Dr Pepper, wil het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick overnemen. Het bedrijf heeft 15,7 miljard euro over voor het in Amsterdam genoteerde JDE Peet's. Het gaat om de grootste deal in de sector van alcoholvrije dranken ooit. Het aandeel JDE Peet's ging in Amsterdam ruim 17 procent omhoog. Dat is de grootste koerswinst sinds de beursgang in 2020.
48 minuten geledenUTRECHT (ANP) - CNV en FNV zijn "verrast" over de overname van Douwe Egberts-moederbedrijf JDE Peet's door het Amerikaanse Keurig Dr Pepper die maandagochtend werd bekendgemaakt. De vakbonden hebben vragen over de toekomst van Nederlandse vestigingen van JDE Peet's door die overname ter waarde van 15,7 miljard euro.
3 uur geledenOSLO (ANP) - Het Noorse Northern Lights-project voor de opslag van CO2 heeft de eerste hoeveelheden koolstofdioxide ontvangen en opgeslagen. Dat meldt het samenwerkingsproject van de olie- en gasconcerns Shell, Equinor en TotalEnergies maandag. Het gaat om afgevangen CO2 die via een industrieel proces vloeibaar wordt gemaakt en daarna permanent ondergronds wordt opgeslagen.
4 uur geledenFREDERICIA (ANP/BLOOMBERG) - Het Deense windenergiebedrijf Ørsted heeft op de aandelenbeurs in Kopenhagen een flinke koersval gemaakt. De waarde van het aandeel daalde maandag tot het laagste niveau ooit. De Amerikaanse overheid heeft vrijdag alle werkzaamheden stilgelegd van een groot windmolenpark van Ørsted voor de kust bij de staat Rhode Island.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Fastfoodketen Taco Bell maakt een doorstart in Nederland. Volgens curator Maarten Jansen wordt de failliete maker van burrito's, taco's en quesadilla's overgenomen door SYMBRO. Die franchisepartij runt in het Verenigd Koninkrijk al meer dan honderd Taco Bell- en KFC-locaties.
4 uur geledenBEIJING (ANP/DPA) - China heeft de capaciteit van kolencentrales in de eerste helft van 2025 uitgebreid naar het hoogste niveau in negen jaar, meldt het Centrum voor Energieonderzoek en Schone Lucht (CREA). Ondanks de snelle groei van hernieuwbare energiebronnen in het land vertoont de bouw van kolencentrales volgens de denktank "geen tekenen van afname".
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Bouwconcern BAM gaat aan de slag met de uitbreiding en versterking van het elektriciteits- en waterleidingnet in Limburg. Het bedrijf heeft een samenwerkingsovereenkomst voor twaalf jaar gesloten met netbeheerder Enexis en Waterleiding Maatschappij Limburg (WML). Het project heeft een waarde van zo'n 600 miljoen euro.
5 uur geleden