Chinese vastgoedreus en centrale banken centraal op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op de Europese beurzen gaat de aandacht maandag onder meer uit naar de Chinese vastgoedontwikkelaar China Evergrande Group, die dreigt om te vallen. Dat is ook een probleem voor honderden financiële instellingen die leningen hebben uitstaan bij het concern, waarmee een domino-effect dreigt met mogelijk een nieuwe crisis tot gevolg.
Later in de week richten beleggers zich vooral op de rentebesluiten van de centrale banken. Woensdag maken de Bank of Japan en de Amerikaanse Federal Reserve de uitkomsten van hun beleidsvergaderingen bekend. De rentebesluiten van de Bank of England en de Turkse centrale bank staan voor donderdag op het programma.
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt op basis van de openingsindicatoren 0,9 procent lager te beginnen aan de nieuwe week. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting in het rood openen. In Frankfurt bestaat de DAX per maandag niet uit 30 maar uit 40 bedrijven. Het is de grootste wijziging van de Duitse hoofdindex in zijn 33-jarige geschiedenis.
Evergrande
In de Aziatische regio waren de aandelenmarkten in Japan, China en Zuid-Korea maandag gesloten. In Hongkong werd wel gehandeld en raakte de Hang Seng-index tussentijds 3 procent kwijt. Evergrande kelderde 14 procent tot het laagste niveau in elf jaar. Beleggers schrokken van het nieuws dat de wankelende Chinese vastgoedontwikkelaar zijn schuldeisers wil terugbetalen met afgeprijsd vastgoed in plaats van geld.
Op het Damrak staat Unilever in de belangstelling. Volgens Het Financieele Dagblad is het levensmiddelenconcern een doelwit geworden voor activistische beleggers die kunnen aansturen op het splitsen van het bedrijf. Reden is dat de koers van de maker van Calvé-pindakaas en Dove-zeep achterblijft bij concurrenten als Nestlé en Danone.
ASMI
Het aandeel ASMI zal mogelijk bewegen op een advieswijziging. Analisten van de Britse bank Barclays schroefden hun aanbeveling voor de chiptoeleverancier terug. In Frankfurt gaat de aandacht uit naar Lufthansa. Het Duitse luchtvaartconcern wil dik 2 miljard euro ophalen met de uitgifte van aandelen om de ontvangen overheidssteun terug te betalen.
De euro was 1,1713 dollar waard, tegen 1,1733 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,7 procent tot 71,46 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 74,93 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft woensdag het bewogen beursjaar 2025 onveranderd afgesloten. Het jaar stond vooral in het teken van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. Een sterke eindejaarsrally zat er dit jaar niet in. Beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar.
12 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bits of Freedom is blij met de aanpassingen die de organisatie ziet aan de tijdlijnen van Facebook en Instagram in Nederland. Dit meldt een woordvoerder van BoF, dat zich inzet voor burgerrechten en privacy, op de laatste dag die eigenaar Meta heeft gekregen om wijzigingen door te voeren.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/BLOOMBERG) - De Tel Aviv Stock Exchange (TASE) is vanaf de eerste week van 2026 open van maandag tot en met vrijdag. De Israëlische beurs was in de afgelopen decennia van zondag tot en met donderdag open, in lijn met de werkweek in het land. Met de aanpassing van de openingsdagen wil de Israëlische beurs zijn aantrekkingskracht op internationale investeerders vergroten na twee jaar oorlog in Gaza.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - In de Europese bankensector dreigen de komende jaren meer dan 200.000 banen te verdwijnen, doordat banken steeds meer gebruikmaken van kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van onderzoek door de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley. Ook gaan banken volgens het onderzoek door met het sluiten van vestigingen, omdat steeds meer online wordt gebankierd.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China heeft een tijdelijke importheffing van 55 procent aangekondigd op rundvlees uit onder meer de Verenigde Staten, Brazilië en Australië. Het tarief geldt voor vers en bevroren rundvlees, zowel met als zonder botten. De maatregel geldt vanaf 1 januari drie jaar lang op importen die een bepaalde hoeveelheid overschrijden.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is woensdag met een klein verlies begonnen aan de laatste dag van het bewogen beursjaar 2025, dat in het teken stond van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. De handelsvolumes zullen naar verwachting laag blijven, aangezien de aandelenmarkten in Amsterdam, Brussel en Parijs op oudejaarsdag al om 14.00 uur sluiten.
5 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Topbestuurders uit het Japanse bedrijfsleven hebben een belangrijk jaarlijks bezoek aan China geschrapt door de diplomatieke spanningen tussen Japan en China over Taiwan. Bij dat bezoek in januari stond ook een ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping op de planning.
5 uur geleden