Chinese vastgoedreus en centrale banken centraal op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op de Europese beurzen gaat de aandacht maandag onder meer uit naar de Chinese vastgoedontwikkelaar China Evergrande Group, die dreigt om te vallen. Dat is ook een probleem voor honderden financiële instellingen die leningen hebben uitstaan bij het concern, waarmee een domino-effect dreigt met mogelijk een nieuwe crisis tot gevolg.
Later in de week richten beleggers zich vooral op de rentebesluiten van de centrale banken. Woensdag maken de Bank of Japan en de Amerikaanse Federal Reserve de uitkomsten van hun beleidsvergaderingen bekend. De rentebesluiten van de Bank of England en de Turkse centrale bank staan voor donderdag op het programma.
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt op basis van de openingsindicatoren 0,9 procent lager te beginnen aan de nieuwe week. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting in het rood openen. In Frankfurt bestaat de DAX per maandag niet uit 30 maar uit 40 bedrijven. Het is de grootste wijziging van de Duitse hoofdindex in zijn 33-jarige geschiedenis.
Evergrande
In de Aziatische regio waren de aandelenmarkten in Japan, China en Zuid-Korea maandag gesloten. In Hongkong werd wel gehandeld en raakte de Hang Seng-index tussentijds 3 procent kwijt. Evergrande kelderde 14 procent tot het laagste niveau in elf jaar. Beleggers schrokken van het nieuws dat de wankelende Chinese vastgoedontwikkelaar zijn schuldeisers wil terugbetalen met afgeprijsd vastgoed in plaats van geld.
Op het Damrak staat Unilever in de belangstelling. Volgens Het Financieele Dagblad is het levensmiddelenconcern een doelwit geworden voor activistische beleggers die kunnen aansturen op het splitsen van het bedrijf. Reden is dat de koers van de maker van Calvé-pindakaas en Dove-zeep achterblijft bij concurrenten als Nestlé en Danone.
ASMI
Het aandeel ASMI zal mogelijk bewegen op een advieswijziging. Analisten van de Britse bank Barclays schroefden hun aanbeveling voor de chiptoeleverancier terug. In Frankfurt gaat de aandacht uit naar Lufthansa. Het Duitse luchtvaartconcern wil dik 2 miljard euro ophalen met de uitgifte van aandelen om de ontvangen overheidssteun terug te betalen.
De euro was 1,1713 dollar waard, tegen 1,1733 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,7 procent tot 71,46 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 74,93 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten blijven verdeeld over het idee om aankopen met name in Europa te doen. Dat blijkt voorafgaand aan een bijeenkomst van EU-ministers over concurrentiekracht. Het idee van de zogeheten Made in Europe-aanpak is dat publieke aanbestedingen in Europa blijven, bijvoorbeeld voor tech, defensie of de industrie.
9 minuten geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde ontving in 2025 een vergoeding van 595.000 euro als president van de Europese Centrale Bank (ECB). Haar basissalaris bedroeg 492.204 euro, 5,6 procent meer dan in het voorgaande jaar, volgens de jaarrekening van de ECB. Lagarde staat steeds meer onder druk om haar vergoeding, die hoger is dan die van veel internationale collega's, waaronder de voorzitter van de Federal Reserve Jerome Powell.
12 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse haven is in gesprek met defensie over de weerbaarheid van de haven. Of de haven, net als in Antwerpen, een luchtafweersysteem krijgt, wil topman van Havenbedrijf Rotterdam Boudewijn Siemons donderdag bij de presentatie van de jaarcijfers niet zeggen.
32 minuten geledenDAVOS (ANP/RTR) - Topman Børge Brende van het World Economic Forum (WEF) stapt op na ophef over zijn eerdere contact met zedendelinquent Jeffrey Epstein. De organisatie achter de jaarlijkse top in het Zwitserse Davos had enkele weken terug al een onafhankelijk onderzoek naar die banden ingesteld.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De prijs van treinkaartjes van regionaal vervoerder Arriva in Groningen en Friesland gaat per 1 maart omlaag. Er was een prijsstijging die het bedrijf zelf ook te hoog vond en daarom is met de provincies afgesproken de prijs te verlagen, bevestigt een woordvoerder van Arriva na berichtgeving door RTV Noord.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Odido betaalt geen losgeld aan de hackersgroep die miljoenen klantgegevens van de telecomprovider heeft gestolen. "Op advies van toonaangevende cybersecurityadviseurs en relevante overheidsinstanties heeft Odido besloten niet te onderhandelen met deze criminelen en zich niet door hen te laten chanteren", stelt het bedrijf donderdag in een verklaring.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Belgische uitgever Mediahuis, het bedrijf achter kranten als De Telegraaf en NRC, heeft het resultaat afgelopen jaar opnieuw stabiel gehouden. De mediagroep, die naast in België en Nederland ook actief is in Ierland, Luxemburg en de Duitse regio van Noordrijn-Westfalen, compenseerde de afname van het aantal abonnementen op gedrukte kranten met een aanhoudende groei van digitale abonnementen.
2 uur geleden