Chinese vastgoedgigant Country Garden in grote problemen
SHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Opnieuw dreigt een groot vastgoedconcern in China om te vallen. Country Garden, een van de grootste Chinese projectontwikkelaars, kan niet aan zijn financiële verplichtingen voldoen.
Het concern had dertig dagen de tijd gekregen om alsnog rente op bepaalde obligaties te betalen, nadat het concern vorige maand al een eerdere betalingsdeadline had gemist. Een afdeling van de bank Citi heeft houders van de obligaties geïnformeerd dat Country Garden nu officieel financieel in gebreke is.
Country Garden was jarenlang het grootste bouwbedrijf van China maar de afgelopen tijd nam de omzet steeds verder af. Het concern neemt momenteel de zevende plaats in op de Chinese ranglijst van grootste vastgoedondernemingen.
Belangrijke pijler
Country Garden telt ongeveer 70.000 werknemers, die werken aan ruim 3000 woningbouwprojecten in kleinere steden. Dat is een veelvoud van de projecten die de eveneens in grote problemen gekomen vastgoedreus Evergrande in beheer heeft. Ook Evergrande verkeert, na een schuldensanering in 2021, nog steeds in de problemen. Het bedrijf raakte de afgelopen maanden een groot deel van zijn beurswaarde kwijt.
Verder hebben ook branchegenoten China Aoyan Group, Oceanwide en Ping An Real Estate zorgen. De vastgoedsector is een belangrijke pijler van de Chinese economie en neemt ongeveer 20 procent van het bruto binnenlands product (bbp) voor zijn rekening. Chinese vastgoedaandelen zijn dit jaar tot nu toe omgerekend al meer dan 50 miljard euro minder waard geworden.
De Chinese autoriteiten hebben tot dusver tevergeefs geprobeerd de vastgoedmarkt nieuw leven in te blazen. De afgelopen maanden zijn aanbetalingseisen versoepeld en werd de hypotheekrente verlaagd. Tot dusver bleven de ingrepen zonder resultaat. De Chinese vastgoedinvesteringen zijn in de eerste negen maanden van dit jaar met 9,1 procent gekrompen. Woningzoekenden stellen aankopen uit omdat ze vrezen dat bouwconcerns hun projecten niet kunnen voltooien.
Meer uit Financieel
LJUBLJANA (ANP/BELGA/RTR) - In Slovenië mogen automobilisten voorlopig nog maar 50 liter per dag tanken door tekorten bij pompen. Het land heeft last van Italianen en Oostenrijkers die komen tanken, omdat benzine en diesel er veel goedkoper zijn. Nu de brandstofprijzen overal sterk zijn toegenomen, is een ritje naar Slovenië om te tanken voor hen opeens een stuk interessanter.
10 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnen hebben tijdelijk het gebruik van goedkopere, maar vervuilendere brandstof toegestaan om de brandstofvoorziening te waarborgen te midden van de huidige energiecrisis. Net als andere Aziatische landen zoekt het land naar manieren om te gaan met de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze maatregel laat zien dat de noodzaak om brandstofvoorziening op peil te houden soms haaks staat op bestaande milieuregels.
13 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederlandse zeevarenden op schepen in de Perzische Golf voelen zich momenteel niet veilig door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Annet Koster van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
16 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang heeft beloofd de economie van China verder open te stellen voor buitenlandse bedrijven en iets te doen aan de zorgen van handelspartners over het grote handelsoverschot van zijn land. "We nemen de zorgen van onze handelspartners serieus en staan klaar om met alle partijen samen te werken om de gezonde en evenwichtige ontwikkeling van handel te bevorderen", zei Li zondag in een toespraak op het China Development Forum in Beijing.
18 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Elon Musk heeft dit weekend plannen aangekondigd om eigen chips te gaan maken voor kunstmatige intelligentie, robotica en datacenters in de ruimte. De zogenoemde Terafab, een fabriek nabij Austin in Texas, zal volgens Musk streven naar de productie van 1 terawatt aan rekenkracht per jaar.
18 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
1 dag geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
1 dag geleden