Chinese vastgoedgigant Country Garden in grote problemen
SHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Opnieuw dreigt een groot vastgoedconcern in China om te vallen. Country Garden, een van de grootste Chinese projectontwikkelaars, kan niet aan zijn financiële verplichtingen voldoen.
Het concern had dertig dagen de tijd gekregen om alsnog rente op bepaalde obligaties te betalen, nadat het concern vorige maand al een eerdere betalingsdeadline had gemist. Een afdeling van de bank Citi heeft houders van de obligaties geïnformeerd dat Country Garden nu officieel financieel in gebreke is.
Country Garden was jarenlang het grootste bouwbedrijf van China maar de afgelopen tijd nam de omzet steeds verder af. Het concern neemt momenteel de zevende plaats in op de Chinese ranglijst van grootste vastgoedondernemingen.
Belangrijke pijler
Country Garden telt ongeveer 70.000 werknemers, die werken aan ruim 3000 woningbouwprojecten in kleinere steden. Dat is een veelvoud van de projecten die de eveneens in grote problemen gekomen vastgoedreus Evergrande in beheer heeft. Ook Evergrande verkeert, na een schuldensanering in 2021, nog steeds in de problemen. Het bedrijf raakte de afgelopen maanden een groot deel van zijn beurswaarde kwijt.
Verder hebben ook branchegenoten China Aoyan Group, Oceanwide en Ping An Real Estate zorgen. De vastgoedsector is een belangrijke pijler van de Chinese economie en neemt ongeveer 20 procent van het bruto binnenlands product (bbp) voor zijn rekening. Chinese vastgoedaandelen zijn dit jaar tot nu toe omgerekend al meer dan 50 miljard euro minder waard geworden.
De Chinese autoriteiten hebben tot dusver tevergeefs geprobeerd de vastgoedmarkt nieuw leven in te blazen. De afgelopen maanden zijn aanbetalingseisen versoepeld en werd de hypotheekrente verlaagd. Tot dusver bleven de ingrepen zonder resultaat. De Chinese vastgoedinvesteringen zijn in de eerste negen maanden van dit jaar met 9,1 procent gekrompen. Woningzoekenden stellen aankopen uit omdat ze vrezen dat bouwconcerns hun projecten niet kunnen voltooien.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht hoger begonnen. Beleggers deden het rustig aan voorafgaand aan het lange weekend in de Verenigde Staten. Wall Street blijft maandag gesloten op Martin Luther King Day. Na de resultaten van de grote Amerikaanse banken deze week wordt het cijferseizoen volgende week voortgezet met cijfers van streamingdienst Netflix, consumentengoederenconcerns Johnson & Johnson en Procter & Gamble en chipbedrijf Intel.
1 uur geledenSTUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Porsche heeft vorig jaar 10 procent minder auto's verkocht dan in 2024, vooral door problemen op de Chinese markt. Het is de sterkste daling van de verkoopcijfers voor het luxemerk sinds 2009, toen de financiële crisis een economische schok teweegbracht.
2 uur geledenOTTAWA (ANP/BLOOMBERG) - Canadezen kiezen eerder voor auto's gebouwd in andere landen dan de VS. Het aandeel van auto's uit Amerikaanse fabrieken op de totale import is zelfs gedaald naar een nieuw dieptepunt, blijkt uit cijfers van het statistiekbureau Statistics Canada. Dat is het gevolg van importheffingen tussen de buurlanden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verkoop van elektrische vrachtwagens in Europa zal in 2026 verder groeien. Onderzoekers van ING Research verwachten dat het marktaandeel van zware e-trucks boven de 5 procent uitkomt in 2026. Vorig jaar was 3 procent van al die vrachtwagens zwaarder dan 16 ton elektrisch. Vooral subsidies, strengere CO2-normen en bijbehorende kilometerheffingen maken de emissievrije vrachtwagens populairder.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Veel personeel op Schiphol heeft vorige week tijdens de uitval en vertragingen van vluchten door sneeuw last gehad van agressie of intimidatie, meldt vakbond FNV. Door de gebrekkige communicatie vanuit de luchthaven en KLM werden passagiers steeds bozer. Dit leidde volgens FNV-campagneleider Jaap de Bie tot verbale agressie en ook zouden medewerkers zijn geduwd en bespuugd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/DPA) - De Europese gasprijs is in een week tijd met meer dan 20 procent gestegen. Dat is het gevolg van de lage temperaturen in delen van Europa.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën mocht de rente voor belastingschulden van bedrijven in 2022 niet verhogen van 4 naar 8 procent, oordeelt de Hoge Raad. De uitspraak kost de schatkist waarschijnlijk veel geld, want veel ondernemers maakten de afgelopen jaren bezwaar tegen de hogere rente.
5 uur geleden