Chinese vastgoedbedrijven onderuit op beurs in Hongkong
HONGKONG (ANP) - Grote Chinese vastgoedbedrijven verloren dinsdag fors aan waarde op de beurs in Hongkong. Vorige week werd al duidelijk dat het noodlijdende Evergrande de jaarcijfers niet op tijd kan publiceren en de handel in dat aandeel ligt al ruim een week stil. Vanaf 1 april wordt de handel in het aandeel van branchegenoot Sunac om dezelfde reden stilgelegd.
Sunac verloor ruim 21 procent en Shimao Group bijna 6 procent. Volgens de beursregels van Hongkong moeten bedrijven hun voorlopige jaarcijfers voor 31 maart publiceren maar een aantal vastgoedbedrijven heeft al laten weten dat ze dat niet gaan halen. De Chinese vastgoedsector zit na jaren van ongekende groei, die vooral werd gefinancierd met gigantische schulden, in financiële nood. Grote projectontwikkelaars als Evergrande gaan gebukt onder een enorme schuldenlast en worstelen om die schulden af te betalen.
JD Health was een van de winnaars in Hongkong. Het aandeel van de gezondheidstak van het Chinese e-commercebedrijf JD.com steeg 16 procent na publicatie van zijn jaarcijfers. De Hang Seng-index noteerde tussentijds een plus van 0,8 procent.
Daling
De beurs in Shanghai daalde 0,1 procent. De Chinese overheid heeft strenge coronabeperkingen ingesteld in de grote havenstad na een golf van besmettingen. De olieprijzen gingen maandag hard omlaag door de vrees dat de lockdown in Shanghai de vraag naar olie zal raken. Shanghai is goed voor zo'n 4 procent van alle olie die China gebruikt.
Vanaf 5 april gaat Japan de export van luxegoederen naar Rusland verbieden vanwege de oorlog in Oekraïne. Dan wordt onder meer de uitvoer van luxeauto's, likeuren, cosmetica en kunst aan banden gelegd. De toonaangevende Nikkei in Tokio sloot 1,1 procent hoger op 28.252,42 punten. Vanwege de ingang van de zomertijd in Europa sluit de Japanse beurs om 08.00 uur Nederlandse tijd, aangezien Japan geen zomertijd kent. De Kospi in Seoul steeg 0,3 procent en de All Ordinaries in Sydney won 0,7 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Whirlpool ging donderdag hard omlaag op de beurzen in New York. De in Michigan gevestigde fabrikant van koelkasten en wasmachines verlaagde de winstverwachting voor het hele jaar met ongeveer de helft. Ook schort het concern het dividend op om schulden af te betalen. Het historisch lage consumentenvertrouwen door de oorlog in het Midden-Oosten weerhoudt veel mensen ervan de duurdere huishoudelijke apparaten van het bedrijf te kopen.
46 minuten geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's heeft in het eerste kwartaal een hogere omzet behaald door stijgende wereldwijde verkopen. Volgens de Amerikaanse fastfoodketen werd ook geprofiteerd van grotere bestellingen van klanten op de thuismarkt.
2 uur geledenDEVENTER (ANP) - Nederlanders zijn afgelopen weken meer met de auto gaan rijden, ondanks de flink gestegen brandstofprijzen. Wel hebben automobilisten hun tankgedrag aangepast, want er wordt meer over de grens getankt. Dat meldt mobiliteitsadviesbureau Goudappel op basis van data van het Nederlands Verplaatsingspanel.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwacht nog deze maand een akkoord over een deel van de handelsdeal met de Verenigde Staten. Het dagelijks bestuur van de EU, het Europees Parlement en de lidstaten kwamen afgelopen nacht niet tot een voorlopig akkoord over de deal. De zogenoemde triloog wordt dinsdag 19 mei voortgezet.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het faillissement van papierfabriek Coldenhove in Eerbeek is een nieuwe klap voor het Gelderse dorp. Door het woensdag uitgesproken faillissement van Coldenhove verliezen 110 werknemers hun baan. Het is de tweede papierfabriek in Eerbeek die de deuren sluit, want drie jaar geleden ging ook al de fabriek van Stora Enso dicht.
3 uur geledenZEIST (ANP) - Verzekeraar Achmea schrapt 350 banen bij bekende merken als Zilveren Kruis, Centraal Beheer en Interpolis. Het concern brengt de distributieorganisaties van zijn verschillende merken begin volgend jaar samen in een nieuwe divisie. Overlap tussen de teams moet worden verminderd en er zullen taken verder worden geautomatiseerd.
4 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - De Noorse centrale bank heeft donderdag de rente met een kwart procentpunt verhoogd naar 4,25 procent. De Norges Bank is daarmee de eerste centrale bank in Europa die de leenkosten verhoogt sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Economen hadden verwacht dat Noorwegen de rente deze maand nog onveranderd zou laten. Wel rekenden ze op een renteverhoging in juni.
5 uur geleden