Chinese topfunctionaris reist deze week naar Noord-Korea
BEIJING (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese topfunctionaris Zhao Leji brengt van donderdag tot en met zaterdag een bezoek aan Noord-Korea. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat het bezoek de "verdere verdieping en ontwikkeling van de betrekkingen" zal bevorderen.
Zhao leidt een delegatie van partij- en overheidsfunctionarissen. Zij wonen de openingsceremonie bij van wat het "vriendschapsjaar" tussen China en Noord-Korea wordt genoemd. Dit jaar vieren ze 75 jaar diplomatieke banden. Het bezoek staat volgens beide landen in het teken van "goede wil".
Zhao is lid van het Permanente Comité van het Politburo van de Communistische Partij. Dat houdt in dat hij een van de zeven machtigste mannen van China is. Zhao is de hoogste Chinese functionaris die Noord-Korea bezoekt sinds president Xi Jinping er in 2019 voor het laatst was. De reis volgt op een uitnodiging van Pyongyang, meldt het Noord-Koreaanse staatspersbureau KCNA.
China is een zeer belangrijke economische partner van Noord-Korea. Het regime in Pyongyang probeert de banden met Beijing verder aan te halen sinds er geen coronamaatregelen meer gelden. De Verenigde Staten en hun partners dringen er bij China op aan zijn invloed op Noord-Korea te gebruiken om de nucleaire ambities van de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un in te perken.
Meer uit Buitenland
ASALUYEH (ANP/AFP) - Israël claimt een aanval op Zuid Pars, de voor Iran belangrijke gasindustrie nabij de zuidelijke plaats Asaluyeh. Minister van Defensie Israel Katz spreekt in een video van een "krachtige aanval" op 's lands "belangrijkste petrochemische industrie".
48 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn reactie voor de Verenigde Staten klaar op het eerder voorgelegde vredesplan van bemiddelende partijen. Op een later punt zal dat bekendgemaakt worden, zegt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De inlichtingenchef van de Iraanse Revolutionaire Garde, Majid Khademi, is omgekomen bij een Israëlische of Amerikaanse aanval. Dat meldt de Garde op Telegram. Ook staatsmedia melden zijn dood, die het gevolg zou zijn van een luchtaanval.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran is niet bereid weer scheepsverkeer toe te laten in de Straat van Hormuz in het kader van een tijdelijk staakt-het-vuren. Dat meldt een hoge Iraanse functionaris aan persbureau Reuters. Volgens Teheran ontbreekt het de VS aan bereidheid om tot een permanent bestand te komen, aldus de functionaris.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Pakistan heeft Iran en de Verenigde Staten een plan voor een einde aan de vijandelijkheden voorgelegd. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tweedelige plan zou bestaan uit een onmiddellijk staakt-het-vuren, gevolgd door een akkoord over duurzame vrede.
5 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De Artemis II-missie is weer een stap dichter bij haar ronde om de maan. Het Orion-ruimtevaartuig is tegen 06.45 Nederlandse tijd terechtgekomen in de zogenoemde invloedssfeer van de maan, waar de zwaartekracht van het hemellichaam zwaarder trekt aan de ruimtecapsule dan de aarde.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Volgens Iran zijn in de nacht van zondag op maandag doden gevallen bij verschillende luchtaanvallen op gebouwen waarin mensen woonden. Ook in de Israëlische stad Haifa kwamen mensen om, bij een Iraanse aanval. Daar zijn twee lichamen uit het puin gehaald van een flatgebouw dat was geraakt door een raket.
7 uur geleden