Chinese tegenhanger Boeing 737 vliegt voor het eerst buiten China
SINGAPORE (ANP/RTR) - De Comac C919, een soort Chinese versie van de Boeing 737, heeft met een fly-by op de Singapore Airshow op zondag zijn eerste vlucht buiten Chinees grondgebied gemaakt. China heeft fors in het toestel geïnvesteerd, in een poging om de hegemonie van de westerse bedrijven Boeing en Airbus op de markt voor passagiersvliegtuigen te doorbreken.
De Chinese vliegtuigbouwer Comac werkt al jaren aan de C919 en presenteerde in 2015 het eerste prototype van het toestel. Vorig jaar vloog de luchtvaartmaatschappij China Eastern Airlines al de eerste commerciële vlucht met het vliegtuig, maar dat betrof een binnenlandse vlucht. Vooralsnog is de C919 alleen nog in China gecertificeerd.
Het staatsbedrijf Comac, dat al jaren vliegtuigen maakt, was tot nu toe een kleine speler. De vliegtuigmarkt voor toestellen vanaf zo'n honderd zitplaatsen is verdeeld tussen Airbus en Boeing. Met name de Europese fabrikant Airbus is de afgelopen jaren zeer actief geweest op de Chinese markt, omdat Boeing meer last had van handelsspanningen tussen China en de Verenigde Staten en omdat de Amerikaanse fabrikant zijn 737 MAX-toestellen lange tijd aan de grond moest houden na twee crashes met dat type vliegtuig.
Comac wil in de komende jaren veel geld steken in het uitbreiden van de eigen productiecapaciteit. Ook heeft het bedrijf gezegd dat het streeft naar een toelating van de C919 in Europa, waaraan al sinds 2018 wordt gewerkt. Alhoewel de C919 in China wordt gemaakt, is bouwer Comac voor veel onderdelen afhankelijk van westerse bedrijven, zoals het Amerikaanse General Electric en Honeywell en het Franse Safran.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bijna alle gokreclames op Facebook in Nederland komen van illegale aanbieders. Dit meldt brancheorganisatie Vergunde Nederlandse Online Kansspelaanbieders (VNLOK) na een analyse van advertenties op het socialemediaplatform van techconcern Meta Platforms.
33 minuten geledenHOOFDDORP (ANP) - Fitnessketen Basic-Fit heeft vorig jaar meer dan een half miljoen leden verwelkomd. De beursgenoteerde sportscholenuitbater sloot het jaar af met 4,8 miljoen leden, goed voor een stijging van 564.000. Dat is nog exclusief de vorig jaar aangekondigde overname van branchegenoot Clever Fit.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag voorzichtig begonnen aan de nieuwe drukke beursweek. Naast de geopolitieke spanningen kijken beleggers vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank op woensdag. In Amsterdam komen onder meer chipmachinemaker ASML en bank ING met resultaten. Ook openen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Apple, Tesla en Meta Platforms de boeken.
1 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse budgetluchtvaartmaatschappij Ryanair heeft afgelopen kwartaal flink minder winst gemaakt. Dat komt door de boete van meer dan 255 miljoen euro die de Italiaanse mededingingsautoriteit in december oplegde. De toezichthouder stelde dat Ryanair zijn dominante positie misbruikte om reisbureaus de toegang tot zijn diensten te blokkeren.
1 uur geledenSINGAPORE - (ANP/RTR) - Goud heeft voor het eerst de prijs van 5000 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. Dat is omgerekend zo'n 4215 euro. De opgelopen spanningen tussen de Verenigde Staten en de NAVO over Groenland hebben de goudprijs in de afgelopen weken verder doen stijgen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een warmtepomp in huurwoningen moet veel goedkoper worden, vinden woningcorporaties, installateurs en fabrikanten. Daarvoor hebben de branches een plan gemaakt met het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De samenwerking moet ertoe leiden dat de kosten van warmtepompen in een groot aantal huurwoningen met de helft omlaag gaan.
2 uur geledenSINGAPORE - (ANP) - Goud heeft voor het eerst de prijs van 5000 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. Dat is omgerekend zo'n 4215 euro. De opgelopen spanningen tussen de Verenigde Staten en de NAVO over Groenland hebben de goudprijs in de afgelopen weken verder doen oplopen.
9 uur geleden