Chinese stad Xi'an verbiedt autorijden na corona-uitbraak
XI'AN (ANP/AFP/BLOOMBERG/RTR) - De Chinese autoriteiten hebben de "strengste maatregelen" afgekondigd in de miljoenenstad Xi'an om daar een corona-uitbraak tegen te gaan. Zo is autorijden in de meeste gevallen niet toegestaan, tenzij mensen bijvoorbeeld de weg op moeten voor virusbestrijding.
China meldde maandag 162 nieuwe besmettingen, waarvan 150 zijn vastgesteld in Xi'an. De stad met 13 miljoen inwoners ging vorige week in een strenge lockdown.
De politie gaat auto's controleren. Wie de regels overtreedt kan tien dagen celstraf krijgen en een boete van omgerekend 69 euro. Autoriteiten spuiten ondertussen ook desinfectiemiddel rond in Xi'an. Inwoners worden verzocht om hun ramen dicht te houden en geen oppervlaktes van gebouwen of planten op straat aan te raken.
Straffen
Door de lockdown mochten mensen al nauwelijks naar buiten. Per huishouden mag één persoon eens in de drie dagen boodschappen doen. Mensen moeten de autoriteiten of hun werkgever om toestemming vragen als ze de stad willen verlaten.
De Chinese overheid heeft 26 ambtenaren van Xi'an onbekende straffen opgelegd. Ze zouden onvoldoende hebben gedaan om de uitbraak te voorkomen en te beperken. Vorige week, nog voor de lockdown inging, begon Xi'an met het testen van alle inwoners.
Olympische Winterspelen
China vreest dat er besmettingen onopgemerkt blijven, waardoor het virus uiteindelijk op meer plekken in het land kan opduiken. De overheid hoopt de uitbraak de kop in te kunnen drukken voordat de Olympische Winterspelen in februari van start gaan in Beijing.
China voert een streng coronabeleid. Uitbraken worden bestreden met lokale lockdowns en het massaal testen van inwoners.
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP) - Landen hebben ingestemd met Ethiopië als gastland voor de klimaattop in 2027. De keuze wordt naar verwachting dinsdag formeel vastgesteld op de klimaattop die nu gaande is in het Braziliaanse Belém, bevestigde COP30-voorzitter André Corrêa do Lago.
24 minuten geledenCHERSON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat hij een bezoek heeft gebracht aan Cherson. Deze Oekraïense stad ligt op slechts enkele kilometers van Russische posities aan de overkant van de rivier de Dnjepr en wordt voortdurend aangevallen met bommen en drones.
33 minuten geledenISLAMABAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Bij de ingang van een rechtbank in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad heeft dinsdag een zelfmoordaanslag plaatsgevonden. Daarbij zijn zeker twaalf doden en 27 gewonden gevallen, aldus minister van Binnenlandse Zaken Mohsin Naqvi.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland claimt de volledige controle te hebben over het oostelijke deel van de frontstad Koepjansk in Oekraïne. Volgens het Russische ministerie van Defensie wordt verder opgerukt in het strategisch belangrijke Pokrovsk, dat verder naar het zuiden ligt.
1 uur geledenDORTMUND (ANP) - In Duitsland is een man opgepakt die ervan wordt beschuldigd te hebben opgeroepen tot aanvallen op politici. Federale aanklagers melden dat hij om donaties in cryptocurrency vroeg om als beloning te gebruiken.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi heeft de dodelijke explosie in de buurt van een beroemd fort in New Delhi omschreven als een samenzwering. Hij beloofde tijdens een bezoek aan Bhutan dat de betrokkenen hun straf niet ontlopen.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - In Roemenië zijn vermoedelijke resten van een drone gevonden, zo'n 5 kilometer binnen de landsgrenzen. Het Roemeense ministerie van Defensie meldt dit na een nachtelijke Russische aanval op Oekraïense havens aan de Donau.
4 uur geleden