Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese schendingen luchtruim Taiwan verdubbeld in 2022

Chinese schendingen luchtruim Taiwan verdubbeld in 2022

TAIPEI (ANP/AFP) - Het aantal schendingen van het luchtruim van Taiwan door Chinese gevechtsvliegtuigen is het afgelopen jaar verdubbeld ten opzichte van 2021, blijkt uit een telling van persbureau AFP.

China beschouwt Taiwan als een afvallige regio die op termijn weer onder het gezag van de Volksrepubliek moet komen te staan. In 2022 verslechterden de relaties doordat China grootschalige militaire oefeningen hield bij het eiland uit protest tegen een bezoek van Nancy Pelosi, de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, in augustus.

China stuurde in 2022 1727 straaljagers en bommenwerpers het Taiwanese luchtruim in, blijkt uit een database van dagelijkse updates van het Taiwanese ministerie van Defensie. In 2021 gebeurde dat ongeveer 960 keer en in 2020 ging het om 380 incidenten. Vorig jaar werden ook voor het eerst Chinese drones gespot in het luchtruim van Taiwan, waarbij alle incidenten na het bezoek van Pelosi plaatsvonden.

Militaire analisten zeggen dat China met de provocaties de verdediging van Taiwan test, zijn verouderende luchtmacht tracht uit te putten en ook ongenoegen uit over de westerse steun aan Taipei, met name van de Verenigde Staten. "Ze willen hun vastberadenheid tonen en de Verenigde Staten duidelijk maken: ga niet over onze rode lijnen heen", zegt Lee Hsi-min, de voormalige stafchef van de Taiwanese strijdmacht.

Meer uit Buitenland

Brazilië ontbiedt gezant VS om uitspraken Trump over Bolsonaro

BRASILIA (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant in Brazilië moet zich melden bij het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken om uitleg te geven over de uitspraken van Donald Trump maandag. De Amerikaanse president Donald Trump noemde de vervolging van de rechts-populistische oud-president Jair Bolsonaro een heksenjacht. De Amerikaanse ambassade had het daarna ook over een "politieke vervolging".

9 uur geleden
Hamas bereid 10 gijzelaars vrij te laten bij staakt-het-vuren

DOHA (ANP/RTR) - Hamas zegt bereid te zijn tien gijzelaars vrij te laten bij een staakt-het-vuren met Israël. Volgens de Palestijnse militante beweging verlopen de onderhandelingen momenteel moeizaam en zou dat komen door Israëlische "koppigheid".

9 uur geleden
VS leggen sancties op aan VN-rapporteur voor Palestijnse gebieden

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sancties opgelegd aan Francesca Albanese, de VN-rapporteur voor de mensenrechten in de bezette Palestijnse gebieden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken ,Marco Rubio, schrijft op X dat zij daarmee gestraft wordt voor haar "onwettige en schandalige pogingen" om Israëlische en Amerikaanse functionarissen en individuen te laten vervolgen.

10 uur geleden
Weer arrestatiebevel uitgevaardigd tegen ex-president Zuid-Korea

SEOUL (ANP/RTR) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft opnieuw een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de afgezette president Yoon Suk-yeol wegens de militaire noodtoestand van december, bericht persbureau Yonhap. De politicus zat eerder bijna twee maanden vast in verband met het onderzoek naar de noodtoestand die hij uitriep.

10 uur geleden
Netflixhit Queer Eye stopt na tiende seizoen

LOS GATOS (ANP) - De hitserie Queer Eye van Netflix stopt na tien seizoenen. Deadline meldt dat de laatste reeks binnenkort op de streamingdienst te zien is.

11 uur geleden
Israëlische leger: nu juiste omstandigheden voor Gaza-deal

JERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische legerleider Eyal Zamir zijn in de Gazastrook nu de "juiste omstandigheden" gecreëerd voor een deal met Hamas. Hij stelt dat die Palestijnse militante beweging nu dusdanig verzwakt is dat er gepraat kan worden over een overeenkomst over de vrijlating van de gijzelaars.

11 uur geleden
Europees hof draait verkiezingsuitsluiting Le Pen niet terug

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens gaat de verkiezingsuitsluiting van Marine Le Pen niet terugdraaien. De Franse rechts-nationalistische politica werd eerder dit jaar veroordeeld voor het sjoemelen met EU-geld en lijkt daardoor niet te kunnen meedoen aan de volgende presidentsverkiezingen. Het hoger beroep in die zaak loopt nog, maar Le Pen hoopte dat het Europese hof in de tussentijd de verkiezingsuitsluiting zou schrappen.

13 uur geleden