Chinese president Xi ontvangt Bill Gates als 'oude vriend'
BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft Microsoft-oprichter Bill Gates met alle egards ontvangen in Beijing. Daar noemde hij de Amerikaanse zakenman en filantroop "een oude vriend" met wie hij wil samenwerken. Het is de eerste keer in jaren dat Xi een buitenlandse ondernemer persoonlijk ontmoet.
"Ik zeg vaak dat het fundament onder de Amerikaans-Chinese verhoudingen steunt op mensen. Ik vestig mijn hoop op het Amerikaanse volk", zei Xi in een door de Chinese staatstelevisie uitgezonden fragment van het bezoek. "Met de huidige internationale situatie kunnen we verscheidene activiteiten ontplooien die onze twee landen en mensen ten goede komen. Activiteiten waar de mensheid als geheel baat bij heeft."
Xi stelde tijdens het gesprek nogmaals geen "hegemonie" van één staat op het wereldtoneel na te streven, meldde staatskrant het Volksdagblad. China beschuldigt de Verenigde Staten daar geregeld van.
'Geweldige gesprekken'
De opmerkingen komen in een periode van toenemende spanningen tussen China en de VS. De Amerikaanse president Joe Biden nam vorig jaar maatregelen om de Chinese technologische industrie af te sluiten van hoogwaardige westerse chiptechnologie. Ook staan de verhoudingen onder druk door de banden van de VS met Taiwan en de kritiek op mensenrechtenschendingen door de Chinese overheid. Die gespannen situatie maakt buitenlandse bedrijven ook voorzichtiger met hun activiteiten in het Aziatische land.
Gates, die sinds woensdag in Beijing is, zei het een eer te vinden dat hij Xi kon ontmoeten. "We hebben altijd geweldige gesprekken gehad en we moeten vandaag veel belangrijke onderwerpen bespreken. Ik vond het erg jammer dat ik de afgelopen vier jaar niet kon komen, dus ik ben erg blij om weer terug te zijn."
Regeringsleiders
Op zijn eigen blog schreef Gates met Xi over de wereldwijde volksgezondheid te hebben gesproken. Ook ging het gesprek over ongelijke toegang tot zorg en klimaatverandering. Persbureau Reuters meldt op basis van ingewijden dat de twee het ook hebben gehad over de snelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie (AI). Microsoft en andere bedrijven zijn welkom om hun AI-technologie naar China te brengen, zo zou Xi hebben gezegd.
Gedurende de coronapandemie reisde Xi niet meer naar het buitenland en sinds de heropening ontmoet hij vooral andere regeringsleiders. Andere grote zakenlieden uit het buitenland, zoals Tesla-baas Elon Musk, bezochten China ook en spraken toen vooral met ministers.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.
24 minuten geledenDANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.
4 uur geledenNUENEN (ANP) - Vleesverwerker Esro Vlees uit Nuenen heeft faillissement aangevraagd na een ingreep van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De toezichthouder verdenkt het bedrijf ervan onveilig vlees te verhandelen en heeft de vergunning ingetrokken. De directie van Esro Vlees stelt dat dit "onvermijdelijk" heeft geleid tot het faillissement.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders blijven voorzichtig met het boeken van hun zomervakantie. Reisbranchevereniging ANVR ziet dat mensen wel op vakantie willen, maar door wat onrust rondom vliegen meer voor zekerheid gaan.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
15 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
16 uur geleden