Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese president Xi ontvangt Bill Gates als 'oude vriend'

Chinese president Xi ontvangt Bill Gates als 'oude vriend'

BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft Microsoft-oprichter Bill Gates met alle egards ontvangen in Beijing. Daar noemde hij de Amerikaanse zakenman en filantroop "een oude vriend" met wie hij wil samenwerken. Het is de eerste keer in jaren dat Xi een buitenlandse ondernemer persoonlijk ontmoet.

"Ik zeg vaak dat het fundament onder de Amerikaans-Chinese verhoudingen steunt op mensen. Ik vestig mijn hoop op het Amerikaanse volk", zei Xi in een door de Chinese staatstelevisie uitgezonden fragment van het bezoek. "Met de huidige internationale situatie kunnen we verscheidene activiteiten ontplooien die onze twee landen en mensen ten goede komen. Activiteiten waar de mensheid als geheel baat bij heeft."

Xi stelde tijdens het gesprek nogmaals geen "hegemonie" van één staat op het wereldtoneel na te streven, meldde staatskrant het Volksdagblad. China beschuldigt de Verenigde Staten daar geregeld van.

'Geweldige gesprekken'

De opmerkingen komen in een periode van toenemende spanningen tussen China en de VS. De Amerikaanse president Joe Biden nam vorig jaar maatregelen om de Chinese technologische industrie af te sluiten van hoogwaardige westerse chiptechnologie. Ook staan de verhoudingen onder druk door de banden van de VS met Taiwan en de kritiek op mensenrechtenschendingen door de Chinese overheid. Die gespannen situatie maakt buitenlandse bedrijven ook voorzichtiger met hun activiteiten in het Aziatische land.

Gates, die sinds woensdag in Beijing is, zei het een eer te vinden dat hij Xi kon ontmoeten. "We hebben altijd geweldige gesprekken gehad en we moeten vandaag veel belangrijke onderwerpen bespreken. Ik vond het erg jammer dat ik de afgelopen vier jaar niet kon komen, dus ik ben erg blij om weer terug te zijn."

Regeringsleiders

Op zijn eigen blog schreef Gates met Xi over de wereldwijde volksgezondheid te hebben gesproken. Ook ging het gesprek over ongelijke toegang tot zorg en klimaatverandering. Persbureau Reuters meldt op basis van ingewijden dat de twee het ook hebben gehad over de snelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie (AI). Microsoft en andere bedrijven zijn welkom om hun AI-technologie naar China te brengen, zo zou Xi hebben gezegd.

Gedurende de coronapandemie reisde Xi niet meer naar het buitenland en sinds de heropening ontmoet hij vooral andere regeringsleiders. Andere grote zakenlieden uit het buitenland, zoals Tesla-baas Elon Musk, bezochten China ook en spraken toen vooral met ministers.

Meer uit Financieel

Duitse bedrijven naar Russisch forum, na vier jaar afwezigheid

BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.

5 uur geleden
Vakbonden en werkgevers zoeken buiten kabinet om naar oplossingen

DEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.

9 uur geleden
Bloomberg: EU overweegt bevriezing prijsplafond Russische olie

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.

10 uur geleden
China dreigt met tegenmaatregelen bij nieuwe EU-handelsstappen

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.

12 uur geleden
Luchtvaartbranche VS vreest chaos bij stop grenscontroles

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.

1 dag geleden
Brussel komt woensdag met pakket nieuwe techmaatregelen

BRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.

1 dag geleden
VS verzetten zich tegen terugbetaling onwettige importheffingen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.

1 dag geleden