Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese president Xi ontvangt Bill Gates als 'oude vriend'

Chinese president Xi ontvangt Bill Gates als 'oude vriend'

BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft Microsoft-oprichter Bill Gates met alle egards ontvangen in Beijing. Daar noemde hij de Amerikaanse zakenman en filantroop "een oude vriend" met wie hij wil samenwerken. Het is de eerste keer in jaren dat Xi een buitenlandse ondernemer persoonlijk ontmoet.

"Ik zeg vaak dat het fundament onder de Amerikaans-Chinese verhoudingen steunt op mensen. Ik vestig mijn hoop op het Amerikaanse volk", zei Xi in een door de Chinese staatstelevisie uitgezonden fragment van het bezoek. "Met de huidige internationale situatie kunnen we verscheidene activiteiten ontplooien die onze twee landen en mensen ten goede komen. Activiteiten waar de mensheid als geheel baat bij heeft."

Xi stelde tijdens het gesprek nogmaals geen "hegemonie" van één staat op het wereldtoneel na te streven, meldde staatskrant het Volksdagblad. China beschuldigt de Verenigde Staten daar geregeld van.

'Geweldige gesprekken'

De opmerkingen komen in een periode van toenemende spanningen tussen China en de VS. De Amerikaanse president Joe Biden nam vorig jaar maatregelen om de Chinese technologische industrie af te sluiten van hoogwaardige westerse chiptechnologie. Ook staan de verhoudingen onder druk door de banden van de VS met Taiwan en de kritiek op mensenrechtenschendingen door de Chinese overheid. Die gespannen situatie maakt buitenlandse bedrijven ook voorzichtiger met hun activiteiten in het Aziatische land.

Gates, die sinds woensdag in Beijing is, zei het een eer te vinden dat hij Xi kon ontmoeten. "We hebben altijd geweldige gesprekken gehad en we moeten vandaag veel belangrijke onderwerpen bespreken. Ik vond het erg jammer dat ik de afgelopen vier jaar niet kon komen, dus ik ben erg blij om weer terug te zijn."

Regeringsleiders

Op zijn eigen blog schreef Gates met Xi over de wereldwijde volksgezondheid te hebben gesproken. Ook ging het gesprek over ongelijke toegang tot zorg en klimaatverandering. Persbureau Reuters meldt op basis van ingewijden dat de twee het ook hebben gehad over de snelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie (AI). Microsoft en andere bedrijven zijn welkom om hun AI-technologie naar China te brengen, zo zou Xi hebben gezegd.

Gedurende de coronapandemie reisde Xi niet meer naar het buitenland en sinds de heropening ontmoet hij vooral andere regeringsleiders. Andere grote zakenlieden uit het buitenland, zoals Tesla-baas Elon Musk, bezochten China ook en spraken toen vooral met ministers.

Meer uit Financieel

Dieprode cijfers voor beurzen New York, Nasdaq keldert

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.

7 uur geleden
FT: Meta overweegt aandelenverkoop van tientallen miljarden

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.

9 uur geleden
Bloomberg: grote vraag naar aandelen SpaceX bij beursgang

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.

11 uur geleden
AEX sluit met verlies, betalingsverwerker Adyen grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.

12 uur geleden
Anthropic pleit voor 'pauzeknop' bij ontwikkeling van AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.

13 uur geleden
Europese nieuwsbedrijven klagen Google aan om technologiemisbruik

AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.

13 uur geleden
Sportmerk Lululemon keldert op Wall Street na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.

14 uur geleden