Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese president Xi ontvangt Bill Gates als 'oude vriend'

Chinese president Xi ontvangt Bill Gates als 'oude vriend'

BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft Microsoft-oprichter Bill Gates met alle egards ontvangen in Beijing. Daar noemde hij de Amerikaanse zakenman en filantroop "een oude vriend" met wie hij wil samenwerken. Het is de eerste keer in jaren dat Xi een buitenlandse ondernemer persoonlijk ontmoet.

"Ik zeg vaak dat het fundament onder de Amerikaans-Chinese verhoudingen steunt op mensen. Ik vestig mijn hoop op het Amerikaanse volk", zei Xi in een door de Chinese staatstelevisie uitgezonden fragment van het bezoek. "Met de huidige internationale situatie kunnen we verscheidene activiteiten ontplooien die onze twee landen en mensen ten goede komen. Activiteiten waar de mensheid als geheel baat bij heeft."

Xi stelde tijdens het gesprek nogmaals geen "hegemonie" van één staat op het wereldtoneel na te streven, meldde staatskrant het Volksdagblad. China beschuldigt de Verenigde Staten daar geregeld van.

'Geweldige gesprekken'

De opmerkingen komen in een periode van toenemende spanningen tussen China en de VS. De Amerikaanse president Joe Biden nam vorig jaar maatregelen om de Chinese technologische industrie af te sluiten van hoogwaardige westerse chiptechnologie. Ook staan de verhoudingen onder druk door de banden van de VS met Taiwan en de kritiek op mensenrechtenschendingen door de Chinese overheid. Die gespannen situatie maakt buitenlandse bedrijven ook voorzichtiger met hun activiteiten in het Aziatische land.

Gates, die sinds woensdag in Beijing is, zei het een eer te vinden dat hij Xi kon ontmoeten. "We hebben altijd geweldige gesprekken gehad en we moeten vandaag veel belangrijke onderwerpen bespreken. Ik vond het erg jammer dat ik de afgelopen vier jaar niet kon komen, dus ik ben erg blij om weer terug te zijn."

Regeringsleiders

Op zijn eigen blog schreef Gates met Xi over de wereldwijde volksgezondheid te hebben gesproken. Ook ging het gesprek over ongelijke toegang tot zorg en klimaatverandering. Persbureau Reuters meldt op basis van ingewijden dat de twee het ook hebben gehad over de snelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie (AI). Microsoft en andere bedrijven zijn welkom om hun AI-technologie naar China te brengen, zo zou Xi hebben gezegd.

Gedurende de coronapandemie reisde Xi niet meer naar het buitenland en sinds de heropening ontmoet hij vooral andere regeringsleiders. Andere grote zakenlieden uit het buitenland, zoals Tesla-baas Elon Musk, bezochten China ook en spraken toen vooral met ministers.

Meer uit Financieel

Nieuw Chileens bedrijf moet beschikbaarheid lithium verbeteren

SANTIAGO (ANP/AFP) - In Chili is een nieuw bedrijf opgezet om de winning van lithium op te voeren, een metaal dat wordt gebruikt in batterijen voor elektrische voertuigen en mobiele telefoons. Het gaat om een samenwerking tussen het Chileense staatsbedrijf Codelco, 's werelds grootste koperproducent, en de particuliere mijnbouwer SQM, waarin Chinees kapitaal is geïnvesteerd.

1 uur geleden
Duitse ethische hackers willen een Digitale Onafhankelijkheidsdag

HAMBURG (ANP/DPA) - De Chaos Computer Club (CCC), naar eigen zeggen Europa's grootste hackerscollectief, heeft in Duitsland opgeroepen tot een maandelijkse Digitale Onafhankelijkheidsdag. De organisatie, die zich hard maakt voor digitale rechten en cyberveiligheid, wil mensen aansporen hun afhankelijkheid van de dominante digitale platforms te heroverwegen.

2 uur geleden
Enquête: Duitse ondernemers rekenen nog niet op herstel economie

BERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de middelgrote bedrijven in Duitsland verwacht volgend jaar een economische neergang. Dit blijkt uit een enquête van de ondernemersvereniging BVMW onder meer dan duizend ondernemers. Directeur Christoph Ahlhaus van de belangenorganisatie stelt dat "oppervlakkige hervormingen niet langer voldoende zijn om Duitsland weer op de rails te krijgen".

3 uur geleden
Duitse wijnbouwers kampen met grote crisis, waarschuwt branche

BERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.

21 uur geleden
China versoepelt beursregels voor makers herbruikbare raketten

BEIJING (ANP/RTR) - China wil de kloof in zijn ruimtevaartcapaciteiten in vergelijking met de Verenigde Staten verkleinen. Daarom versoepelt het Aziatische land de beursregels voor Chinese bedrijven die herbruikbare commerciële raketten ontwikkelen.

1 dag geleden
Toezichthouder grijpt in bij DB om slechte planning werkzaamheden

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse spoorwegtoezichthouder grijpt in bij Deutsche Bahn om een belabberde planning van spoorwerkzaamheden, waardoor treindienstregelingen verstoord raken. In de zomer informeerde Deutsche Bahn andere spoorvervoerders slechts op tijd over 62 procent van de werkzaamheden, een aandeel dat in de late herfst daalde naar 55 procent.

1 dag geleden
Breedste schip ooit vaart via kanaal door Zeeuws-Vlaanderen

GENT (ANP) - Het Kanaal Gent-Terneuzen, dat loopt door Zeeuws-Vlaanderen, ontvangt maandag voor het eerst een schip van meer dan 38 meter breed. Dat is nooit eerder gebeurd, meldt het Belgische persbureau Belga.

1 dag geleden