Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese president Xi kampt met grote economische uitdagingen

BEIJING (ANP) - Komende zondag begint in China het Nationale Congres van de Communistische Partij. Op dat congres krijgt president Xi Jinping waarschijnlijk een derde termijn toegewezen. Xi kampt met een reeks economische uitdagingen, waaronder een crisis in de Chinese vastgoedsector, de strenge coronalockdowns, torenhoge schulden van lokale overheden en bedrijven en de afzwakkende wereldeconomie. Daar komen nog de toenemende spanningen met het Westen over Taiwan bovenop, net als de oorlog in Oekraïne.

Er worden zo'n 2300 topfunctionarissen en partij-afgevaardigden verwacht op het Nationale Congres in de hoofdstad Beijing. De verwachting is dat Xi op het congres dat ongeveer een week duurt ook nog meer macht krijgt. De 69-jarige Xi zou daardoor de machtigste leider van China sinds Mao Zedong kunnen worden. Hij is sinds 2013 president van de tweede economie van de wereld.

De president zal in een televisiespeech eerst terugblikken op de prestaties van de afgelopen jaren en vervolgens zijn plannen voor de komende vijf jaar uit de doeken doen. Er wordt verwacht dat hij zal doorzetten met de technologische ontwikkeling van China om zo minder afhankelijk te worden van westerse technologie en meer zelfvoorzienend te worden. Veel Chinese techbedrijven zijn door de Verenigde Staten op een zwarte lijst gezet vanwege vermeende nauwe banden met het Chinese leger. De VS leggen ook steeds meer beperkingen op bij de export van hoogwaardige chiptechnologie naar China.

Inlijving Taiwan

Maar ook de vurige wens van China voor de inlijving van Taiwan staat hoog op het lijstje van Xi. China ziet Taiwan als een afvallige provincie en de laatste tijd zijn de militaire spanningen over Taiwan sterk opgelopen. De relatie tussen China en de VS is daardoor ernstig verslechterd. China is bezig met grote investeringen in de strijdkrachten om de Amerikaanse hegemonie in de regio het hoofd te bieden.

Het is de ambitie van Xi dat de Volksrepubliek China, met zijn 1,4 miljard inwoners, in 2050 een leidende en welvarende economische wereldmacht is. De president wil ook dat de welvaart in het Aziatische land opnieuw wordt verdeeld. Het idee van "gemeenschappelijke welvaart" werd oorspronkelijk door Mao geïntroduceerd in het streven naar een meer gelijke samenleving. De rijkste 20 procent van China verdient meer dan tien keer zoveel als de armste 20 procent van de bevolking.

Het is niet de verwachting dat Xi met grote veranderingen van het beleid zal komen. Zo zal hij blijven vasthouden aan het strikte coronabeleid. Mede door de strenge lockdowns en de malaise op de Chinese vastgoedmarkt wordt voor dit jaar op een groei van de Chinese economie met circa 3 procent gerekend. Dat is aanzienlijk zwakker dan de officiële doelstelling van de overheid voor een groei met 5,5 procent.

Meer uit Financieel

Beperking vliegverkeer op grote luchthavens VS om shutdown

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het vliegverkeer op veertig grote Amerikaanse luchthavens moet worden beperkt om de shutdown in de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van Transport Sean Duffy heeft de opdracht gegeven het aantal vluchten vanaf vrijdag met 10 procent te verminderen.

49 minuten geleden
Zorgen over opgeblazen techwaarderingen ebben weg op Wall Street

NEW YORK (ANP) - De rust keerde woensdag terug op Amerikaanse aandelenbeurzen, na eerdere onrust en zorgen over opgeblazen waarderingen van technologieaandelen. De graadmeters in New York toonden weer enig herstel na de koersverliezen van dinsdag. Onder meer diverse chipfabrikanten, die het zwaarst werden getroffen door de recente verkoopgolf, zagen hun beurswaarde weer aandikken.

1 uur geleden
Rechters Hooggerechtshof VS uiten twijfels over heffingen Trump

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rechters van het Amerikaanse Hooggerechtshof hebben woensdag twijfels geuit over de wettigheid van de importheffingen van president Donald Trump voor tal van producten. Zowel conservatieve als liberale rechters stelden kritische vragen aan de advocaat die de regering-Trump vertegenwoordigde.

2 uur geleden
Boeing schikt met meerdere nabestaanden crash Ethiopian Airlines

CHICAGO (AFN/AFP) - Boeing heeft nieuwe schikkingen getroffen in de rechtszaken van familieleden van slachtoffers van de Ethiopian Airlines-crash in maart 2019. Dit meldt de hoofdadvocaat van de nabestaanden.

4 uur geleden
Bloomberg: justitie VS kijkt ook naar ABN AMRO om sanctieskwestie

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse justitie onderzoekt meerdere banken, waaronder ABN AMRO, vanwege mogelijke overtreding van internationale sancties door een Iraanse oliemagnaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De oliemagnaat zou dit hebben kunnen doen door gebruik te maken van meerdere banken.

5 uur geleden
Wolters Kluwer wint na kwartaalupdate op licht hoger Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een bescheiden winst gesloten. Beleggers waren opgetogen over de kwartaalupdate die informatieleverancier Wolters Kluwer gaf. Chipbedrijven in de AEX behoorden tot de verliezers.

5 uur geleden
Frankrijk bereidt ban op Shein voor na sekspoppenschandaal

PARIJS (ANP) - De Franse regering treft voorbereidingen om webwinkel Shein tijdelijk te blokkeren, maakt het ministerie van Financiën in Parijs bekend. De maatregel volgt op grote ophef die het afgelopen weekend ontstond toen op kinderen lijkende sekspoppen te zien waren op de website van de onlinewinkel. De Franse regering is van plan Shein in de ban te doen totdat "het platform aan de autoriteiten laat zien dat al zijn inhoud voldoet aan onze wet- en regelgeving".

7 uur geleden