Chinese president Xi Jinping spreekt Amerikaanse minister Blinken
BEIJING/MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping heeft vrijdag de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken ontvangen. Blinken brengt een bezoek van drie dagen aan China, onder meer om er op aan te dringen dat de Volksrepubliek geen producten meer aan Rusland levert die nuttig zijn voor de Russische bewapening of wapenindustrie.
Voorafgaand aan de ontmoeting met de Chinese president sprak Blinken meer dan 5,5 uur met zijn Chinese collega Wang Yi. Een Amerikaanse diplomaat noemde het lange gesprek "veelomvattend en constructief".
De relaties tussen China en de VS zijn de laatste tijd beter geworden, vooral sinds Xi een gesprek had met president Joe Biden eind 2023 in Californië in de marge van een Amerikaans-Aziatische topconferentie. De relaties verbeterden niet alleen tussen de leiders van de twee mogendheden. Volgens Amerikaanse media is het aantal vluchten tussen de twee landen verdubbeld sinds de ontmoeting van Xi en Biden in het Californische Woodside.
Negatieve factoren
Maar de verschillen van mening over een reeks zaken blijft groot. Wang Yi zei vrijdag dat het aantal "negatieve factoren" in de verhouding tussen beide staten toeneemt. Volgens de buitenlandminister proberen de VS de ontwikkeling van China te dwarsbomen, maar hij lichtte dat verder niet toe. Er zijn al jaren wrijvingen tussen Beijing en Washington over de status van Taiwan, de wederzijdse handel, de ontwikkeling en exploitatie van nieuwe technologie, Chinese claims op de Zuid-Chinese Zee, de positie van minderheden met name de Oeigoeren in China en de relaties tussen de Volksrepubliek en Rusland.
De Chinese minister van Defensie Dong Jun is vrijdag op bezoek in Moskou ontvangen door zijn Russische collega Sergej Sjojgoe. Sjojgoe zei daarbij dat "China en Rusland hun militaire samenwerking blijven opvoeren".
Meer uit Buitenland
TAMPA (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft een commercieel vrachtschip in de Golf van Oman uitgeschakeld, nadat de bemanning waarschuwingen negeerde en probeerde de lopende zeeblokkade tegen Iran te doorbreken. Dat meldt CENTCOM, het operationeel commando in het Midden-Oosten, op X.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie onderzoekt of de grote televisienetwerken ABC, CBS, CNN, NBC en Fox News de federale antitrust-wetgeving hebben overtreden toen zij tijdelijk het maken van beelden van president Donald Trump opschortten. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen.
4 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - De door Saudi-Arabië gesteunde regeringstroepen in Jemen hebben laten weten een ballistische raket te hebben onderschept en vernietigd. De raket was afgevuurd door de pro-Iraanse Houthi's richting een gebied ten zuidoosten van de Saudische hoofdstad Riyad, waar zich de luchtmachtbasis Prince Sultan bevindt.
5 uur geledenERIE (ANP/RTR) - Een 45-jarige man heeft vrijdag in een woning in Erie, in de Amerikaanse staat Pennsylvania, zeven familieleden en een vriend van de familie doodgeschoten en daarna een einde aan zijn eigen leven gemaakt. Dat meldden de autoriteiten zaterdag. Onder de slachtoffers waren twee kinderen en een zwangere vrouw.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft de afgelopen maanden meerdere inwoners van Hongkong opgepakt, ondanks een richtlijn die hen moet beschermen. Dat schrijft nieuwssite Politico.
7 uur geledenRIYAD (ANP) - Bij een Houthi-aanval op de internationale luchthaven van Riyad in Saudi-Arabië zijn zeker twaalf doden gevallen, melden ingewijden aan The New York Times. Dat maakt het volgens de krant de dodelijkste aanval in een Golfstaat sinds het begin van de Amerikaans-Israëlische oorlog met Iran. Er zouden ook vijftig mensen gewond zijn geraakt.
7 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Andy Burnham heeft de Oekraïense leider Volodymyr Zelensky verzekerd van zijn "volledige solidariteit". In een telefoongesprek erkende Burnham dat "de afgelopen 24 uur moeilijk waren geweest voor Oekraïne".
9 uur geleden