Chinese president Xi Jinping ontvangt buitenlandminister VS
BEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft maandag de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken ontvangen. Blinken heeft sinds zondag op bezoek in Beijing gesprekken gevoerd over de verzuurde relaties tussen beide mogendheden. Hij sprak met sleutelfiguren in de Chinese buitenlandse politiek en zijn ingelaste gesprek met de president aan het slot van zijn bezoek, lijkt een gebaar van goede wil van de Chinese regering.
Xi zei te hopen dat het bezoek van Blinken een positieve bijdrage betekent voor de wederzijdse relaties. Blinken dankte na afloop in een persconferentie voor de gastvrijheid en zei dat de twee landen allebei betere relaties willen. Hij zei te hebben beklemtoond in Beijing dat China zich moet inspannen voor vrede in Oekraïne en dat hij ongerust is over provocerende acties van China in de zeestraat tussen het vasteland en Taiwan. Dat eiland is feitelijk onafhankelijk en krijgt steun van de VS, maar Beijing beschouwt het als een rebellerende provincie. China heeft volgens Blinken herhaald Rusland geen wapens te leveren.
China en de VS moeten kiezen tussen samenwerking of conflict, zei de Chinese topdiplomaat Wang Yi eerder op maandag tegen Blinken. Blinkens bezoek is het eerste van een Amerikaanse buitenlandminister aan China sinds 2018. Zondag trof Blinken ook al zijn Chinese collega Qin Gang. Het gesprek duurde uren en was veel langer dan gepland. Qin Gang zei te zijner tijd ook een bezoek aan de VS te kunnen brengen. Wang Yi is chef van de buitenlandcommissie van de Chinese Communistische Partij en staat in de hiërarchie hoger dan de buitenlandminister.
Blinken maakte tijdens de bijeenkomsten in Beijing "heel duidelijk" dat de VS zich niet willen loskoppelen van China. Hij sprak de wens uit de relatie tussen de twee grootmachten te stabiliseren en te voorkomen dat de concurrentie in een conflict verzandt. Volgens Wang moeten de twee landen "de neerwaartse spiraal van hun relaties stoppen. China en de VS moeten weer een gezonde en stabiele werkwijze vinden, om samen te werken en om met elkaar op te kunnen schieten".
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft tijdens een overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gewaarschuwd voor "botsingen en zelfs conflicten" als verkeerd wordt omgegaan met Taiwan, melden Chinese staatsmedia. Beijing ziet Taiwan als een afvallige provincie, terwijl Washington als bondgenoot wapens levert aan de regering in Taipei.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - Het overleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping is na ruim twee uur afgelopen, meldt een functionaris van het Witte Huis. Zij hadden het donderdag in Beijing over onder meer Taiwan en handel.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv heeft te maken met een grote Russische aanval, meldt de burgemeester van de stad, Vitali Klitsjko. "De vijand valt Kyiv aan met drones en ballistische raketten", schrijft de burgemeester op Telegram.
4 uur geledenBEIJING (ANP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft de Amerikaanse president Donald Trump donderdag met een handdruk in Beijing verwelkomd. De twee leiders zijn bij elkaar gekomen voor een topontmoeting over onder meer Iran, handel en Taiwan.
4 uur geledenHAVANA (ANP) - Cuba heeft helemaal geen diesel en stookolie meer, zei de minister van Energie en Mijnbouw van het land. De hoofdstad Havana heeft te maken met de ergste stroomuitval in tientallen jaren door een Amerikaanse blokkade die het eiland van brandstof heeft afgesneden.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zetten voor het oplossen van de vastgelopen situatie rond de Straat van Hormuz in op de steun van China. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken in gesprek met Fox News aan boord van de Air Force One, onderweg naar China.
6 uur geledenPARK CITY (ANP) - Een Amerikaanse vrouw die een kinderboek over rouw schreef nadat ze haar echtgenoot had vergiftigd, is veroordeeld tot levenslang zonder mogelijkheid tot vervroegde vrijlating. Dat melden Amerikaanse media.
6 uur geleden