Chinese president Xi Jinping ontvangt buitenlandminister VS
BEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft maandag de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken ontvangen. Blinken heeft sinds zondag op bezoek in Beijing gesprekken gevoerd over de verzuurde relaties tussen beide mogendheden. Hij sprak met sleutelfiguren in de Chinese buitenlandse politiek en zijn ingelaste gesprek met de president aan het slot van zijn bezoek, lijkt een gebaar van goede wil van de Chinese regering.
Xi zei te hopen dat het bezoek van Blinken een positieve bijdrage betekent voor de wederzijdse relaties. Blinken dankte na afloop in een persconferentie voor de gastvrijheid en zei dat de twee landen allebei betere relaties willen. Hij zei te hebben beklemtoond in Beijing dat China zich moet inspannen voor vrede in Oekraïne en dat hij ongerust is over provocerende acties van China in de zeestraat tussen het vasteland en Taiwan. Dat eiland is feitelijk onafhankelijk en krijgt steun van de VS, maar Beijing beschouwt het als een rebellerende provincie. China heeft volgens Blinken herhaald Rusland geen wapens te leveren.
China en de VS moeten kiezen tussen samenwerking of conflict, zei de Chinese topdiplomaat Wang Yi eerder op maandag tegen Blinken. Blinkens bezoek is het eerste van een Amerikaanse buitenlandminister aan China sinds 2018. Zondag trof Blinken ook al zijn Chinese collega Qin Gang. Het gesprek duurde uren en was veel langer dan gepland. Qin Gang zei te zijner tijd ook een bezoek aan de VS te kunnen brengen. Wang Yi is chef van de buitenlandcommissie van de Chinese Communistische Partij en staat in de hiërarchie hoger dan de buitenlandminister.
Blinken maakte tijdens de bijeenkomsten in Beijing "heel duidelijk" dat de VS zich niet willen loskoppelen van China. Hij sprak de wens uit de relatie tussen de twee grootmachten te stabiliseren en te voorkomen dat de concurrentie in een conflict verzandt. Volgens Wang moeten de twee landen "de neerwaartse spiraal van hun relaties stoppen. China en de VS moeten weer een gezonde en stabiele werkwijze vinden, om samen te werken en om met elkaar op te kunnen schieten".
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/RTR) - De Turkse autoriteiten hebben 115 mensen opgepakt die worden verdacht van het beramen van aanslagen voor IS tijdens de kerst- en nieuwjaarsvieringen in het land.
2 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Russische strategische bommenwerpers hebben een "geplande" vlucht uitgevoerd boven de Noorse Zee en de Barentszzee. Daarbij werden zij op delen van de route gevolgd door "gevechtsvliegtuigen van buitenlandse landen", meldt het Russische ministerie van Defensie donderdag.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Gouverneur Gavin Newsom van de Amerikaanse staat Californië heeft de noodtoestand uitgeroepen in Los Angeles en omliggende counties. De beslissing is het gevolg van een uitzonderlijk zware winterstorm die het zuiden van de staat teistert. Naar verwachting zal er in een paar dagen evenveel regen vallen als normaal in meerdere maanden.
3 uur geledenMELBOURNE (ANP) - In het oosten van de Australische stad Melbourne is in de nacht van woensdag op donderdag een auto met op het dak een bord met de tekst "Gelukkig Chanoeka" in brand gestoken. De auto werd rond 02.50 uur volledig uitgebrand op de oprit van een huis aangetroffen door de uitgerukte hulpdiensten. Dat melden Australische media, waaronder Sky News Australia. Er zat niemand in de auto. Er zijn geen gewonden gevallen.
5 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft de recente wens van Zuid-Korea om samen met de Verenigde Staten nucleair aangedreven onderzeeërs te ontwikkelen bekritiseerd. Hij deed dat tijdens een bezoek aan een Noord-Koreaanse productielocatie voor kernonderzeeërs. Hij overzag daar een testlancering van een "nieuw type" luchtafweerraketten, meldt staatspersbureau KCNA.
5 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/DPA/RTR) - Paus Leo XIV heeft tijdens zijn eerste kerstnachtmis als kerkleider in Vaticaanstad opgeroepen tot medemenselijkheid en vrede. Hij zei in zijn preek op kerstavond dat het verhaal van Jezus, die in een stal werd geboren omdat er geen plaats was in een herberg, christenen eraan moet herinneren dat een weigering om armen en vreemdelingen te helpen gelijkstaat aan het afwijzen van God zelf.
7 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP/RTR) - De door de Amerikaanse president Trump gesteunde conservatieve Nasry Asfura heeft de presidentsverkiezingen in Honduras gewonnen. Dat heeft de kiesraad van het Midden-Amerikaanse land bekendgemaakt. De uitslag liet vier weken op zich wachten door vertragingen, technische problemen en aantijgingen van fraude.
9 uur geleden