Chinese president Xi Jinping ontvangt buitenlandminister VS
BEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft maandag de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken ontvangen. Blinken heeft sinds zondag op bezoek in Beijing gesprekken gevoerd over de verzuurde relaties tussen beide mogendheden. Hij sprak met sleutelfiguren in de Chinese buitenlandse politiek en zijn ingelaste gesprek met de president aan het slot van zijn bezoek, lijkt een gebaar van goede wil van de Chinese regering.
Xi zei te hopen dat het bezoek van Blinken een positieve bijdrage betekent voor de wederzijdse relaties. Blinken dankte na afloop in een persconferentie voor de gastvrijheid en zei dat de twee landen allebei betere relaties willen. Hij zei te hebben beklemtoond in Beijing dat China zich moet inspannen voor vrede in Oekraïne en dat hij ongerust is over provocerende acties van China in de zeestraat tussen het vasteland en Taiwan. Dat eiland is feitelijk onafhankelijk en krijgt steun van de VS, maar Beijing beschouwt het als een rebellerende provincie. China heeft volgens Blinken herhaald Rusland geen wapens te leveren.
China en de VS moeten kiezen tussen samenwerking of conflict, zei de Chinese topdiplomaat Wang Yi eerder op maandag tegen Blinken. Blinkens bezoek is het eerste van een Amerikaanse buitenlandminister aan China sinds 2018. Zondag trof Blinken ook al zijn Chinese collega Qin Gang. Het gesprek duurde uren en was veel langer dan gepland. Qin Gang zei te zijner tijd ook een bezoek aan de VS te kunnen brengen. Wang Yi is chef van de buitenlandcommissie van de Chinese Communistische Partij en staat in de hiërarchie hoger dan de buitenlandminister.
Blinken maakte tijdens de bijeenkomsten in Beijing "heel duidelijk" dat de VS zich niet willen loskoppelen van China. Hij sprak de wens uit de relatie tussen de twee grootmachten te stabiliseren en te voorkomen dat de concurrentie in een conflict verzandt. Volgens Wang moeten de twee landen "de neerwaartse spiraal van hun relaties stoppen. China en de VS moeten weer een gezonde en stabiele werkwijze vinden, om samen te werken en om met elkaar op te kunnen schieten".
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse militairen die met hun Reaper-verkenningsdrones aan de NAVO-oostflank patrouilleren, blijven langer in Roemenië. De missie wordt tot eind september verlengd, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans.
49 minuten geledenEL PASO (ANP) - De sluiting woensdag van het luchtruim bij het Amerikaanse El Paso volgde op onenigheid tussen overheidsdiensten. Dat zeggen bronnen tegen media als CBS News en The New York Times. De grensbewakingsdienst zou een anti-dronelaser hebben ingezet zonder de luchtvaartautoriteiten voldoende tijd te geven om risico's voor het vliegverkeer in te schatten.
58 minuten geledenPARIJS (ANP) - Noodweer leidt in het zuiden van Frankrijk tot problemen. 850.000 mensen zitten zonder stroom, meldt BFMTV op basis van energiebedrijf Enedis. Weerdienst Météo France waarschuwt dat lagedrukgebied Nils in grote delen van het land zorgt voor gevaarlijke situaties door harde wind, zware regenval en onweer.
1 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Het Kosovaarse parlement heeft de nationalist Albin Kurti opnieuw benoemd tot premier. Daarmee komt een einde aan een politieke impasse in het land, die al een jaar duurde.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."
11 uur geledenTUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.
12 uur geleden