Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese president Xi Jinping ontvangt buitenlandminister VS

Chinese president Xi Jinping ontvangt buitenlandminister VS

BEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft maandag de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken ontvangen. Blinken heeft sinds zondag op bezoek in Beijing gesprekken gevoerd over de verzuurde relaties tussen beide mogendheden. Hij sprak met sleutelfiguren in de Chinese buitenlandse politiek en zijn ingelaste gesprek met de president aan het slot van zijn bezoek, lijkt een gebaar van goede wil van de Chinese regering.

Xi zei te hopen dat het bezoek van Blinken een positieve bijdrage betekent voor de wederzijdse relaties. Blinken dankte na afloop in een persconferentie voor de gastvrijheid en zei dat de twee landen allebei betere relaties willen. Hij zei te hebben beklemtoond in Beijing dat China zich moet inspannen voor vrede in Oekraïne en dat hij ongerust is over provocerende acties van China in de zeestraat tussen het vasteland en Taiwan. Dat eiland is feitelijk onafhankelijk en krijgt steun van de VS, maar Beijing beschouwt het als een rebellerende provincie. China heeft volgens Blinken herhaald Rusland geen wapens te leveren.

China en de VS moeten kiezen tussen samenwerking of conflict, zei de Chinese topdiplomaat Wang Yi eerder op maandag tegen Blinken. Blinkens bezoek is het eerste van een Amerikaanse buitenlandminister aan China sinds 2018. Zondag trof Blinken ook al zijn Chinese collega Qin Gang. Het gesprek duurde uren en was veel langer dan gepland. Qin Gang zei te zijner tijd ook een bezoek aan de VS te kunnen brengen. Wang Yi is chef van de buitenlandcommissie van de Chinese Communistische Partij en staat in de hiërarchie hoger dan de buitenlandminister.

Blinken maakte tijdens de bijeenkomsten in Beijing "heel duidelijk" dat de VS zich niet willen loskoppelen van China. Hij sprak de wens uit de relatie tussen de twee grootmachten te stabiliseren en te voorkomen dat de concurrentie in een conflict verzandt. Volgens Wang moeten de twee landen "de neerwaartse spiraal van hun relaties stoppen. China en de VS moeten weer een gezonde en stabiele werkwijze vinden, om samen te werken en om met elkaar op te kunnen schieten".

Meer uit Buitenland

President Suriname vraagt vertrek 3 directieleden staatsbedrijven

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.

19 minuten geleden
Braziliaanse politici veroordeeld voor moord op gemeenteraadslid

RIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.

37 minuten geleden
VS laten verkoop Venezolaanse olie aan Cuba opnieuw toe

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".

1 uur geleden
Cuba schiet vier mensen op Amerikaanse speedboot dood

HAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.

1 uur geleden
Vooraanstaande Democraat Larry Summers stapt op bij Harvard

WASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.

2 uur geleden
IJsland vervroegt EU-referendum om spanningen noordpoolgebied

REYKJAVIK (ANP/RTR) - IJsland gaat ergens "in de komende maanden" een referendum houden over het hervatten van de toetredingsgesprekken met de Europese Unie, zei premier Kristrún Frostadóttir. Het eiland zou de volksraadpleging eigenlijk pas in 2027 houden, maar volgens internationale media zijn de spanningen in het noordpoolgebied reden om die te vervroegen.

2 uur geleden
Britse parlementsvoorzitter tipte politie vluchtgevaar Mandelson

LONDEN (ANP) - Lindsay Hoyle, de voorzitter van het Britse Lagerhuis, zegt dat hij naar de politie is gestapt met informatie over oud-minister Peter Mandelson voordat die gearresteerd werd om zijn banden met Jeffrey Epstein. Hij deelde niet om wat voor informatie het ging, maar volgens de BBC en Sky News heeft hij de politie gewaarschuwd dat Mandelson van plan zou zijn om naar de Britse Maagdeneilanden te vluchten.

4 uur geleden