Chinese president Xi belooft 50 miljard aan steun voor Afrika
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping belooft Afrika de komende drie jaar meer dan 50 miljard dollar aan financiële steun te geven. Ook verklaarde Xi de samenwerking op het gebied van infrastructuur en handel met het continent te verdiepen en de militaire samenwerking te versterken.
De Chinese leider legde zijn visie voor nauwere banden tussen China en Afrika uit in een toespraak tot leiders van meer dan vijftig Afrikaanse landen tijdens de openingsceremonie van het China Afrika-forum in Beijing. "China is bereid om de samenwerking met Afrikaanse landen op het gebied van industrie, landbouw, infrastructuur, handel en investeringen te verdiepen", zei hij.
Meer dan de helft financiële steun zal in de vorm zijn van kredieten. Daarnaast wordt 11 miljard dollar uitgetrokken voor "verschillende soorten hulp" en 10 miljard dollar om Chinese bedrijven aan te moedigen om te investeren in Afrika. Xi beloofde ook om te helpen "minstens een miljoen banen voor Afrika te creëren".
Natuurlijke hulpbronnen
China is Afrika's grootste handelspartner en is vooral geïnteresseerd in de enorme hoeveelheden natuurlijke hulpbronnen van het continent, waaronder koper, goud, lithium en zeldzame aardmineralen. Beijing heeft Afrikaanse landen al miljarden aan leningen verstrekt voor het bouwen van infrastructuur. Die leningen hebben ook geleid tot kritiek omdat ze landen opzadelen met enorme schulden.
Xi zei verder dat China geen importtarieven zal heffen op producten uit 33 Afrikaanse landen die tot de minst ontwikkelde economieën behoren, en de toegang voor Afrikaanse landen tot de Chinese markt zal uitbreiden. Afzonderlijk zei China dat het 1 miljard yuan (zo'n 140 miljoen dollar) aan militaire hulp zal verlenen aan Afrika, waarmee 6000 militairen en 1000 politieagenten en wetshandhavers worden opgeleid.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump overweegt plannen om cocaïnefaciliteiten en drugshandelsroutes binnen Venezuela aan te vallen, meldt zender CNN op basis van drie Amerikaanse functionarissen. Ze voegden eraan toe dat Trump er nog geen definitief besluit over heeft genomen.
18 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan de Colombiaanse president Gustavo Petro. Volgens de Amerikanen weigert Petro de cocaïnestroom vanuit zijn land naar de VS te stoppen. Ook Petro's vrouw en zoon en minister Armando Benedetti van Binnenlandse Zaken zijn doelwit van de niet-gespecificeerde sancties.
29 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Turkije heeft een ambassadeur aangesteld voor Syrië. Hakan Fidan, de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zijn plaatsvervanger Nuh Yilmaz aangewezen als nieuwe ambassadeur voor het land. Turkije heeft sinds de val van het dictatoriale regime van Bashar al-Assad de interimregering van interimpresident Ahmed al-Sharaa gesteund.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft gezegd dat de bondgenoten in de zogenoemde coalitie van bereidwilligen nog voor kerst een oplossing moeten bereiken over leningen voor Oekraïne. "We moeten ervoor zorgen dat we vóór kerstavond een oplossing hebben, zodat we Oekraïne de komende jaren kunnen financieren", zei ze tijdens een persconferentie samen met andere Europese leiders.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zal een manier moeten vinden om zijn eigen luchtverdediging op orde te krijgen. Dat zei president Volodymyr Zelensky vrijdag tijdens een gezamenlijke persconferentie met de zogenoemde coalition of the willing. Hoewel het land zo'n 60 procent van de benodigde wapens inmiddels zelf produceert, is het in de oorlog tegen Rusland nog altijd sterk afhankelijk van westerse wapensystemen, zoals de Amerikaanse Patriot-luchtafweersystemen en -raketten.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Andere landen moeten de komende tijd veel meer steun gaan leveren aan Oekraïne om het land de winter door te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van een overleg van de zogenoemde Coalition of the Willing in Londen. Bij dat overleg van bereidwillige landen, georganiseerd door de Britse premier Keir Starmer, sloten ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en NAVO-chef Mark Rutte aan.
2 uur geledenNORFOLK (ANP/BLOOMBERG) - De New Yorkse procureur Letitia James heeft in de rechtbank gezegd onschuldig te zijn aan de fraudedelicten waarvoor ze wordt aangeklaagd. James, die te boek staat als fel opponent van president Donald Trump, zou vijf jaar geleden documenten hebben vervalst om een hypotheek te krijgen op een woning in Norfolk, in de staat Virginia. Volgens de aanklager in de zaak zou James de woning hebben gekocht als investeringsobject om te verhuren aan familie, en niet als tweede woning.
2 uur geleden