Chinese president profileert zich als verdediger van vrijhandel
LIMA (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft zich opnieuw opgeworpen als grote verdediger van vrijhandel in de wereld, nu de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump dreigt met forse importheffingen voor producten uit het buitenland. De Chinese leider heeft gewaarschuwd dat de wereldeconomie uiteenvalt door de verspreiding van protectionisme, wat volgens Xi leidt tot "ernstige uitdagingen".
De wereld is volgens hem "een nieuwe periode van onrust en verandering" ingegaan. "Het opdelen van een onderling afhankelijke wereld is een stap terug in de geschiedenis", zei Xi vrijdag (lokale tijd) in een toespraak op de APEC CEO Summit in Peru, die werd voorgelezen door een van zijn ministers.
Voor Xi is dit een rol die hij al eerder speelde toen Trump in 2017 aan de macht kwam. Destijds riep het Chinese staatshoofd de mondiale zakelijke elite op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos op om handelsoorlogen en protectionisme af te wijzen, omdat dit "beide partijen zou schaden en verlies zou opleveren".
In de jaren daarna legde Trump veel strafheffingen op aan China, die grotendeels gehandhaafd bleven onder de regering-Biden. Nu Trump zich voorbereidt om in januari opnieuw aan te treden, dreigt hij met tarieven tot 60 procent op Chinese producten. Ook heeft Trump gepleit voor heffingen van 10 tot 20 procent op producten uit de rest van de wereld.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - "Met de kennis van nu had ik er eerder iets mee moeten doen", zegt Donald Pols nu NRC zijn extreemrechtse verleden als jongvolwassene in Zuid-Afrika heeft onthuld. "Maar aan wie moest ik verantwoording afleggen toen ik 25 was? Ik was een nobody. Jullie beoordelen mij vanuit wie ik nu ben, een invloedrijke Nederlander. Maar het heeft dertig jaar geduurd om daar te komen", zegt Pols in een interview met de krant.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legt boetes op aan bedrijven actief in de grond-, weg- en waterbouw vanwege vervalsing bij een gemeentelijke aanbesteding. Bij de verboden afspraak waren drie bedrijven betrokken: Bouwhuis, Timmerhuis en Van Gelder. Zij spraken onderling hun inschrijfprijzen af en bepaalden zo wie de opdracht zou winnen, aldus de ACM.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verder oplopende inflatie in de eurozone in mei heeft de weg vrijgemaakt voor een renteverhoging door de Europese Centrale Bank (ECB) volgende week. Dat zegt ING-econoom Carsten Brzeski in een reactie op de inflatiecijfers van het eurogebied.
2 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland breekt met Donald Pols, de voormalige directeur van Milieudefensie. Pols ging maandag aan de slag bij de staalfabrikant als hoofd duurzaamheid en communicatie. Maar Tata Steel zegt nu dat aanvullende informatie over zijn verleden bekend is geworden "die ons heeft geraakt en niet eerder met het bedrijf is gedeeld". NRC meldt op basis van eigen onderzoek dat Pols in zijn studententijd voorman is geweest van een extreemrechtse studentenbeweging in Zuid-Afrika.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ben Cohen, oprichter van ijsmerk Ben & Jerry's, roept Booking.com op meer openheid te geven over zijn activiteiten in Israëlische nederzettingen die volgens het internationaal recht verboden zijn. Volgens hem staat het boekingsplatform voor dezelfde beslissing als Ben & Jerry's eerder.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Japanse autobouwers Toyota Motor en Suzuki leggen fabrieken in Japan stil vanwege de orkaan Jangmi die oprukt vanuit het zuiden. Toyota sluit woensdagochtend dertien fabrieken en bij Suzuki worden alle vijf binnenlandse fabrieken gesloten. Verder hebben de luchtvaartmaatschappijen All Nippon Airways en Japan Airlines honderden vluchten geschrapt.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in mei verder gestegen naar 3,2 procent door de hogere energieprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. In april stegen de consumentenprijzen in het eurogebied al met 3 procent, na een stijging van 2,6 procent in maart. In februari, voor de Iranoorlog, bedroeg de inflatie nog 1,9 procent.
3 uur geleden