Chinese premier: economie ervaart opnieuw 'neerwaartse druk'
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese economie ervaart opnieuw "neerwaartse druk". Dat zei de Chinese premier Li Keqiang, die daarbij aangaf dat mogelijk belastingen en heffingen voor bedrijven verlaagd moeten worden om met name kleine en middelgrote bedrijven in het land te ontzien.
Wat "neerwaartse druk" precies inhoudt en wat de oorzaak daarvan is, liet Li in het midden. Doorgaans gebruiken Chinese ambtenaren die uitdrukking om te verwijzen naar een vertraging van de economie. Ook Li heeft de uitdrukking vaker gebruikt.
Volgens de premier heeft de economie "kruislingse" aanpassingen nodig om vaart te houden, zo zei hij tijdens een bezoek aan de hoogste markttoezichthouder van het land. Dat zou kunnen betekenen dat China met fiscale en monetaire regelingen wat meer op de lange termijn zou kunnen gaan sturen, in plaats van kortetermijnmaatregelen te nemen om de economie te ondersteunen.
Markttoezicht
Li riep verder op tot het creëren van een beter ondernemingsklimaat door alle soorten bedrijven gelijk te behandelen. Ook pleitte hij voor beter markttoezicht, waarbij hij in het bijzonder sprak over inspanningen om monopolies te bestrijden, oneerlijke concurrentie tegen te gaan en hamsteren te voorkomen.
De economie van China is de afgelopen maanden onder druk komen te staan door de pogingen van Beijing om de groei in de vastgoedsector af te remmen. Daarbij kampte het land in oktober ook met stroomtekorten die ook de industriële productie raakte. Ook het strenge coronabeleid dat de Chinezen hanteren doet de economie geen goed. De maatregelen zetten onder andere een rem op de vakantie-uitgaven. Verschillende banken hebben recent hun prognoses voor de groei van China dit jaar verlaagd tot minder dan 8 procent.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
21 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft dit jaar voor het eerst in haar 60-jarige bestaan 10 miljoen passagiers aan boord verwelkomd. Het bedrijf spreekt van een "bijzondere mijlpaal" en een "mooie afsluiting" van het jubileumjaar voor vertrekkend topman Marcel de Nooijer. Hij neemt eind dit jaar afscheid bij Transavia.
22 uur geleden