Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese oud-president Jiang Zemin (96) overleden

Chinese oud-president Jiang Zemin (96) overleden

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese oud-president Jiang Zemin is overleden. Chinese staatsmedia melden dat hij woensdag op 96-jarige leeftijd is gestorven in Shanghai. Hij bezweek aan leukemie en orgaanfalen.

Jiang was tussen 1993 en 2003 president van de Volksrepubliek China. Hij begon zijn carrière als elektricien in een fabriek, maar klom op binnen de Communistische Partij. Jiang werd al secretaris-generaal in 1989, vlak na de bloedig neergeslagen protesten op het Tiananmenplein. Hij nam het over van Deng Xiaoping, die veel economische hervormingen had ingezet. Jiang zou aanvankelijk als tussenpaus aantreden, maar bleef jaren aan de macht.

Onder zijn leiderschap maakte China een grote economische groei door en verbeterde de relatie met de internationale gemeenschap. Jiang werd opgevolgd door Hun Jintao. Jiang haalde de Olympische Spelen naar Beijing en maakte het land deel van de Wereldhandelsorganisatie. Hij zou er het meest trots op zijn dat tijdens zijn presidentschap Hongkong weer terug bij China kwam, na ruim 150 jaar door de Britten te zijn bestuurd.

Drie voorstellen

Jiangs nalatenschap binnen de Communistische Partij bestaat vooral uit zijn 'drie voorstellen'. Dat was een progressieve theorie over de rol van de partij en hielp om China economisch te hervormen naar een sociale markteconomie. Die theorie is opgenomen in de partijstatuten en de grondwet van China.

Jiang was de laatste jaren weinig in het openbaar te zien. Hij was in 2019 voor het laatst op televisie bij de viering van het 70-jarige bestaan van de Volksrepubliek. De vlaggen in China hangen halfstok als eerbetoon.

Meer uit Buitenland

Artemis II-missie onderweg naar de maan: 'Het is fenomenaal'

HOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie hebben inmiddels de baan om de aarde verlaten en zijn op weg naar de maan. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap NASA donderdag.

1 uur geleden
Cuba kondigt vrijlating van tweeduizend gevangenen aan

HAVANA (ANP) - Cuba heeft donderdag aangekondigd dat het vanwege Pasen 2010 gevangenen vrijlaat, zo melden Cubaanse staatsmedia. Het is de tweede keer dit jaar dat het land een amnestie voor gevangenen aankondigt.

1 uur geleden
Israëlische leger meldt Iraanse raketaanval

TEL AVIV (ANP) - Israëlische luchtverdedigingssystemen zijn in actie gekomen om vanuit Iran afgevuurde raketten neer te halen. Dat meldt het Israëlische leger vrijdag.

2 uur geleden
Amerikaanse experts: aanvallen op Iran mogelijk oorlogsmisdaden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse aanvallen op Iran komen mogelijk neer op oorlogsmisdaden. Dat schrijven meer dan honderd deskundigen op het gebied van internationaal recht in de Verenigde Staten in een donderdag gepubliceerde open brief.

2 uur geleden
Stedenbouwkundige commissie keurt omstreden balzaal Trump goed

WASHINGTON (ANP) - Het project voor de balzaal in het Witte Huis van de Amerikaanse president Donald Trump is donderdag goedgekeurd door de stedenbouwkundige autoriteiten in Washington.

2 uur geleden
Groen licht voor Artemis II om vaart te zetten richting maan

HOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-maanmissie hebben donderdag toestemming gekregen van de NASA om met hun Orion-ruimteschip naar de maan te trekken. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap donderdag.

4 uur geleden
Stafchef Amerikaans leger treedt met onmiddellijke ingang af

WASHINGTON (ANP) - De stafchef van het Amerikaanse leger Randy George treedt met onmiddellijke ingang af. Dat meldt een woordvoerder van het Pentagon donderdag op X.

4 uur geleden