Chinese oud-president Jiang Zemin (96) overleden
BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese oud-president Jiang Zemin is overleden. Chinese staatsmedia melden dat hij woensdag op 96-jarige leeftijd is gestorven in Shanghai. Hij bezweek aan leukemie en orgaanfalen.
Jiang was tussen 1993 en 2003 president van de Volksrepubliek China. Hij begon zijn carrière als elektricien in een fabriek, maar klom op binnen de Communistische Partij. Jiang werd al secretaris-generaal in 1989, vlak na de bloedig neergeslagen protesten op het Tiananmenplein. Hij nam het over van Deng Xiaoping, die veel economische hervormingen had ingezet. Jiang zou aanvankelijk als tussenpaus aantreden, maar bleef jaren aan de macht.
Onder zijn leiderschap maakte China een grote economische groei door en verbeterde de relatie met de internationale gemeenschap. Jiang werd opgevolgd door Hun Jintao. Jiang haalde de Olympische Spelen naar Beijing en maakte het land deel van de Wereldhandelsorganisatie. Hij zou er het meest trots op zijn dat tijdens zijn presidentschap Hongkong weer terug bij China kwam, na ruim 150 jaar door de Britten te zijn bestuurd.
Drie voorstellen
Jiangs nalatenschap binnen de Communistische Partij bestaat vooral uit zijn 'drie voorstellen'. Dat was een progressieve theorie over de rol van de partij en hielp om China economisch te hervormen naar een sociale markteconomie. Die theorie is opgenomen in de partijstatuten en de grondwet van China.
Jiang was de laatste jaren weinig in het openbaar te zien. Hij was in 2019 voor het laatst op televisie bij de viering van het 70-jarige bestaan van de Volksrepubliek. De vlaggen in China hangen halfstok als eerbetoon.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP) - De bar waar in het Zwitserse Crans-Montana veertig mensen omkwamen bij een brand was al sinds 2019 niet geïnspecteerd. Dat heeft burgemeester Nicolas Féraud bekendgemaakt op een persconferentie. Dit soort horecagelegenheden hoort volgens hem jaarlijks onderzocht te worden.
20 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Bijna 26.000 huishoudens en ruim 1200 bedrijven zitten in Berlijn nog zonder stroom, melden de autoriteiten. De oorzaak is een brand die is opgeëist door links-extremisten.
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Veertien journalisten zijn maandag in de Venezolaanse hoofdstad Caracas opgepakt, meldt de journalistenbond (SNTP) in het land. Zij deden verslag van onder meer een demonstratie voor de gevangengenomen president Nicolás Maduro en de installatie van Delcy Rodríguez als waarnemend president.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Bij het presidentieel paleis van Venezuela zouden maandagavond rond 20.00 uur (lokale tijd) schoten zijn gelost, meldden meerdere bronnen aan persbureau AFP. De situatie bij het paleis in hoofdstad Caracas is "onder controle", liet de Venezolaanse regering later weten. Volgens CNN was er mogelijk sprake van een "misverstand".
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado hoopt "zo snel mogelijk" terug te kunnen keren naar Venezuela. Dat zei Machado in een interview met Fox News. Daarin bedankte ze ook president Donald Trump voor zijn "moedige acties" die leidden tot de gevangenneming van president Nicolás Maduro afgelopen weekend.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een anonieme gokker heeft zo'n 410.000 dollar (bijna 350.000 euro) verdiend door te gokken op de gevangenneming van de Venezolaanse president Nicolás Maduro. De gok werd geplaatst op voorspelsite Polymarket door een onbekende die er vorige maand een account aanmaakte.
6 uur geledenNEWPORT NEWS (ANP) - De Verenigde Staten hebben in Caracas bijna tweehonderd manschappen ingezet bij de operatie om president Maduro op te pakken. Dat verklaarde de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth tijdens een toespraak in de stad Newport News.
13 uur geleden