Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese oud-president Jiang Zemin (96) overleden

Chinese oud-president Jiang Zemin (96) overleden

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese oud-president Jiang Zemin is overleden. Chinese staatsmedia melden dat hij woensdag op 96-jarige leeftijd is gestorven in Shanghai. Hij bezweek aan leukemie en orgaanfalen.

Jiang was tussen 1993 en 2003 president van de Volksrepubliek China. Hij begon zijn carrière als elektricien in een fabriek, maar klom op binnen de Communistische Partij. Jiang werd al secretaris-generaal in 1989, vlak na de bloedig neergeslagen protesten op het Tiananmenplein. Hij nam het over van Deng Xiaoping, die veel economische hervormingen had ingezet. Jiang zou aanvankelijk als tussenpaus aantreden, maar bleef jaren aan de macht.

Onder zijn leiderschap maakte China een grote economische groei door en verbeterde de relatie met de internationale gemeenschap. Jiang werd opgevolgd door Hun Jintao. Jiang haalde de Olympische Spelen naar Beijing en maakte het land deel van de Wereldhandelsorganisatie. Hij zou er het meest trots op zijn dat tijdens zijn presidentschap Hongkong weer terug bij China kwam, na ruim 150 jaar door de Britten te zijn bestuurd.

Drie voorstellen

Jiangs nalatenschap binnen de Communistische Partij bestaat vooral uit zijn 'drie voorstellen'. Dat was een progressieve theorie over de rol van de partij en hielp om China economisch te hervormen naar een sociale markteconomie. Die theorie is opgenomen in de partijstatuten en de grondwet van China.

Jiang was de laatste jaren weinig in het openbaar te zien. Hij was in 2019 voor het laatst op televisie bij de viering van het 70-jarige bestaan van de Volksrepubliek. De vlaggen in China hangen halfstok als eerbetoon.

Meer uit Buitenland

Russische luchtaanvallen treffen opnieuw belangrijke brug Kyiv

KYIV (ANP/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben opnieuw de Zuidelijke Brug in de Oekraïense hoofdstad Kyiv getroffen, meldde burgemeester Vitali Klitsjko vrijdag op Telegram. Donderdag werd de brug, die over de rivier de Dnipro loopt, ook al geraakt.

41 minuten geleden
Ethiopië verklaart Egyptische diplomaat tot persona non grata

ADDIS ABEBA (ANP/RTR) - De Ethiopische regering heeft een Egyptische diplomaat tot persona non grata verklaard en hem opgedragen het land binnen 48 uur te verlaten. Dat meldt de staatsomroep Ethiopian Broadcasting Corporation. Waarom de diplomaat het land moet verlaten, is niet duidelijk.

6 uur geleden
Zware explosies gehoord in hoofdstad Jemen

SANAA (ANP/AFP) - In de Jemenitische hoofdstad Sanaa, die in handen is van de pro-Iraanse Houthi's, zijn donderdagavond laat harde explosies te horen geweest, meldt een correspondent van AFP. Beelden van het persbureau toonden grote rookpluimen boven de stad.

6 uur geleden
Krant: regering-Trump gebruikte grensgeld voor spotjes

WASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten is in aanloop naar de parlementsverkiezingen van november discussie ontstaan over spotjes die de regering laat uitzenden. Die lijken op campagnefilmpjes en worden betaald met geld dat door het Congres eigenlijk was bestemd voor zaken als grensbewaking en de bestrijding van drugscriminaliteit, komt naar voren uit onderzoek voor The Washington Post.

8 uur geleden
Eerste onderzoek bevestigt dat piloot flydubai collega aanviel

RIYAD (ANP/AFP) - Uit eerste onderzoek naar het incident aan boord van een flydubai-vlucht naar Tel Aviv afgelopen woensdag is gebleken dat de copiloot inderdaad zijn collega heeft aangevallen. Dat meldt het Saudische ministerie van Binnenlandse Zaken. Ooggetuigen en de Israëlische regering zeiden dit al. Volgens Israël was het de bedoeling om het vliegtuig te laten neerstorten.

10 uur geleden
Pike in kritieke toestand na mislukte executie, zegt advocaat

NASHVILLE (ANP) - De Amerikaanse moordenaar Christa Pike is nog in leven nadat haar executie was mislukt. "Wat ons verteld is, is dat ze in kritieke toestand verkeert en levensreddende zorg krijgt", zei haar advocaat Randall Spivey tijdens een persmoment.

10 uur geleden
Scholieren- en studentenprotest gaat door met rellen in Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP) - In tal van Franse steden zijn er donderdag opnieuw ongeregeldheden, brandstichtingen en vernielingen geweest bij scholierenacties gericht tegen het in hun ogen ondeugdelijke en berooide onderwijssysteem. Het ministerie van Binnenlandse Zaken spreekt van 1949 aanhoudingen in heel het land. Woensdag waren er nog 625 aanhoudingen.

11 uur geleden