Chinese olieconcerns boeken recordwinsten door hoge olieprijs
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Chinese oliebedrijven hebben de eerste zes maanden van dit jaar afgesloten met recordwinsten, geholpen door de gestegen olieprijzen. De bedrijven, waaronder Petrochina, Sinopec en Cnooc, zijn erin geslaagd om de vele crises in het land te doorstaan, waaronder de problemen op de vastgoedmarkt en de impact van het strenge coronabeleid.
De oliebedrijven merkten wel dat de binnenlandse vraag naar olie en gas minder groot was, maar dit werd ruimschoots gecompenseerd door de hogere prijzen. Daarbij is de verwachting dat de economie van China, in omvang de tweede ter wereld, de komende tijd zal aantrekken. Beleidsmakers in China zetten alles op alles om de economie aan te jagen en dat is ook goed nieuws voor de olieconcerns.
In de eerste zes maanden bedroeg de gemiddelde prijs van ruwe olie wereldwijd 105 dollar per vat. Daarmee lag de prijs 60 procent hoger dan in dezelfde periode van 2021. Dit is een meevaller is voor olieproducenten na meerdere jaren met lage prijzen.
De oliemaatschappijen waarschuwden wel dat de wereldeconomie wordt bedreigd door stagflatie en geopolitieke spanningen. Vooral dat laatste aspect zal zorgen voor sterk schommelende olieprijzen. Verder verwachten de bedrijven de investeringen in olie- en gasproductie op te voeren, vooral om aan de Chinese behoefte van energiezekerheid te kunnen voldoen.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Voormalig minister en staatssecretaris Mark Harbers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen van spoorbeheerder ProRail. Hij neemt per 2 juli volgend jaar de functie over van Hans Alders, die dan na twaalf jaar zijn maximale zittingstermijn heeft bereikt.
6 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom stond vrijdag bij de dalers op de aandelenbeurzen in New York. De chipfabrikant boekte afgelopen kwartaal een recordomzet en zag de winst bijna verdubbelen. Ook gaf het bedrijf een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal, waarin de verkoopopbrengst van de AI-chips van Broadcom zal verdubbelen. Wel waarschuwde het bedrijf voor lagere winstmarges op AI-chips. Het aandeel verloor daarop ruim 7 procent.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - LTO-voorzitter Ger Koopmans "schrikt niet" van de uitspraken die Peter Wennink doet over de veehouderij in zijn rapport over toekomstige welvaart. "Scherpe woorden dragen goede antwoorden. Met onze 'bouwsteen stikstof' hebben wij het perfecte antwoord op zijn oproep", zegt de voorman van de boerenorganisatie tegen het ANP. Wennink schrijft in zijn rapport dat de landbouw, en dan vooral de veehouderij, voor het grootste deel van de stikstofneerslag in natuurgebieden zorgt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het wordt duurder om pakketjes van buiten de EU te kopen. Op elk pakketje dat bij onder meer Chinese webshops wordt gekocht, moeten consumenten vanaf juli 3 euro aan invoertarief betalen. Dat hebben de EU-ministers van Financiën vrijdag besloten. Nu hoeven consumenten pas invoerrechten te betalen als het gaat om een pakket van minimaal 150 euro.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Peter Wennink zegt dat veel politieke partijen zijn waarschuwingen over de toekomstige welvaart van Nederland serieus nemen. De voormalige topman van chipmachinemaker ASML stelde in een rapport dat de komende tien jaar minstens 150 miljard euro extra moet worden geïnvesteerd om productiever te worden en de economische groei op peil te houden. Daarvoor zijn snelle ingrepen en moeilijke keuzes nodig, schreef Wennink.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland verwelkomen het vrijdag verschenen advies van Peter Wennink. Zij herkennen "de zorgen, knelpunten, kansen, oplossingsrichtingen en urgentie" die Wennink benoemt in zijn rapport met aanbevelingen om de toekomstige welvaart veilig te stellen.
4 uur geledenVEENENDAAL (ANP) - De Belastingdienst heeft meerdere ondernemingen in de bouw- en infrasector naheffingen opgelegd vanwege de handhaving op schijnzelfstandigheid, meldt Aannemersfederatie Nederland (AFNL). Volgens de brancheorganisatie lopen de naheffingen uiteen van ongeveer 1 miljoen tot 10 miljoen euro.
4 uur geleden