Chinese inflatie neemt toe tot hoogste niveau in zes maanden
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De consumentenprijzen in China zijn in augustus licht opgelopen tot het hoogste niveau in zes maanden. Hoewel de stijgende inflatie een lichtpuntje vormt voor de Chinese economie, die tussen oktober 2023 en januari 2024 kampte met een periode van deflatie ofwel negatieve inflatie, blijft de inflatie op een laag niveau en viel het lager uit dan economen hadden verwacht. Het inflatiecijfer nam de zorgen over de kwakkelende Chinese economie, die kampt met zwakke consumentenbestedingen en een aanhoudende vastgoedcrisis, dan ook niet weg.
Terwijl veel grote westerse economieën worstelen met de dreiging van een hoge inflatie, probeert China juist een nieuwe periode van deflatie te voorkomen. Deflatie, ofwel dalende prijzen voor goederen en diensten, is slecht voor de economie, omdat consumenten hun aankopen uitstellen in de hoop dat goederen nog goedkoper worden.
De inflatie kwam vorige maand uit op 0,6 procent, ten opzichte van 0,5 procent in juli, meldde het Chinese statistiekbureau. Economen hadden gerekend op een stijging van de consumentenprijzen met 0,7 procent. De inflatie werd gestuwd door een stijging van de voedselprijzen. Vooral de prijzen van verse groenten namen flink toe door de hevige regenval in het land. De kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen van voeding en energie niet worden meegenomen, bedroeg 0,3 procent. Dat is het laagste niveau sinds maart 2021.
Steunmaatregelen
Het statistiekbureau maakte ook bekend dat de prijzen die fabrikanten voor hun producten vragen in augustus met 1,8 procent zijn gedaald. De afzetprijzen laten daarmee al 23 maanden op rij een daling zien. De producentenprijzen kunnen invloed hebben op de inflatie omdat ze worden doorberekend aan afnemers. Bij sterk stijgende afzetprijzen kan de inflatie worden aangewakkerd, terwijl bij dalende prijzen de inflatie wordt afgeremd.
De Chinese overheid voerde dit jaar de steunmaatregelen voor de particuliere sector op om de consumptie van huishoudens aan te jagen. Ook heeft de Chinese centrale bank de rente verlaagd om de economie te steunen. De zwakke inflatiecijfers zijn echter een verder signaal dat China moeite heeft om de binnenlandse bestedingen te stimuleren en de doelstelling van een economische groei van 5 procent in 2024 te halen.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - In de Nederlandse winkelstraten zijn dit jaar minder winkels in gebruik genomen en verkocht. Makelaarsorganisatie NVM Business ziet dat in de eerste negen maanden van dit jaar vooral minder panden groter dan 2000 vierkante meter in gebruik zijn genomen. Wel zijn in de eerste helft van 2025 meer winkelruimten tussen de 500 en 1000 vierkante meter verkocht vanwege het faillissement van Blokker een jaar geleden.
1 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/AFP) - Het elektriciteitsbedrijf van Maleisië heeft sinds 2020 omgerekend bijna 1 miljard euro aan stroom verloren door illegale cryptomining. Volgens de Maleisische minister van Energie vormen deze diefstallen een "ernstige bedreiging voor het nationale energiesysteem".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Economische Zaken Vincent Karremans (VVD) heeft zijn ingreep bij Nexperia opgeschort. Dat schrijft hij aan de Tweede Kamer. Karremans legde beperkingen op aan de chipfabrikant, naar eigen zeggen om het weglekken van technologische kennis en kunde naar China te voorkomen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse effectenbeurs namen woensdag bij de start van de handel een afwachtende houding aan, na de forse verliezen van de afgelopen dagen. De beurshandel staat al weken onder druk door een groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Aandelenhandelaren kijken dan ook vol spanning uit naar de resultaten van Nvidia, die woensdag na het slot van Wall Street op het programma staan. De cijfers van de grootste verkoper van AI-chips ter wereld bepalen mogelijk de stemming op de beurzen richting het einde van het jaar.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - TikTok heeft in de eerste helft van dit jaar ruim 6,5 miljoen video's van het platform verwijderd vanwege gewelddadige en haatdragende inhoud. TikTok meldt dat dit soort video's in strijd is met de regels tegen haat en gewelddadig extremisme.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De totale waarde van de beleggingen van Nederlandse huishoudens is in het derde kwartaal voor het eerst gestegen tot boven de 200 miljard euro, dankzij de hogere beurskoersen. Dat meldt De Nederlandsche Bank (DNB). ASML nam daarbij de koppositie over van Shell als het aandeel waarin huishoudens het meest beleggen door de gestegen beurswaarde van de chipmachinemaker.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie profiteert waarschijnlijk nauwelijks en mogelijk zelfs helemaal niet van hogere defensie-uitgaven. Dat heeft het Centraal Planbureau (CPB) uitgerekend. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet komt dat vooral doordat de arbeidsmarkt krap is en een groot deel van het nieuwe defensiematerieel naar verwachting wordt geïmporteerd.
3 uur geleden