Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese inflatie loopt op tot hoogste niveau in vijf maanden

Chinese inflatie loopt op tot hoogste niveau in vijf maanden

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De consumentenprijzen in China zijn in juli opgelopen tot het hoogste niveau in vijf maanden. De stijgende inflatie vormt een lichtpuntje voor de Chinese economie, die tussen oktober 2023 en januari 2024 kampte met een periode van deflatie, ofwel dalende prijzen voor goederen en diensten. Deflatie of negatieve inflatie is slecht voor de economie, omdat consumenten hun aankopen uitstellen in de hoop dat goederen nog goedkoper worden.

De inflatie kwam vorige maand uit op 0,5 procent, ten opzichte van 0,2 procent in juni, meldde het Chinese statistiekbureau. De inflatie laat daarmee voor de zesde maand op rij een stijging zien en viel hoger uit dan economen hadden verwacht. De inflatie werd gestuwd door een stijging van de voedselprijzen. De prijzen voor fruit en melkproducten daalden wel, maar die prijsdalingen werden gecompenseerd door een sterke stijging van de prijs voor varkensvlees.

De prijzen van auto's en smartphones daalden wel door de zwakke vraag en prijzenslagen in deze sectoren. Ook huishoudelijke apparaten werden goedkoper door de aanhoudende crisis op de Chinese huizenmarkt.

Steunmaatregelen

Het statistiekbureau maakte tevens bekend dat de prijzen die fabrikanten voor hun producten vragen in juli met 0,8 procent zijn gedaald. De afzetprijzen laten daarmee al 22 maanden op rij een daling zien. De producentenprijzen kunnen invloed hebben op de inflatie omdat ze worden doorberekend aan afnemers. Bij sterk stijgende afzetprijzen kan de inflatie worden aangewakkerd, terwijl bij dalende prijzen de inflatie wordt afgeremd.

Ondanks de lichte stijging blijft de Chinese inflatie volgens economen op een laag niveau en hebben beleidsmakers nog veel werk te doen om de economie te steunen en het risico op deflatie af te wenden. De Chinese overheid voerde onlangs de steunmaatregelen voor de particuliere sector nog op om de consumptie van huishoudens aan te jagen. Zo publiceerde Beijing afgelopen zaterdag een lijst met twintig maatregelen die gericht zijn op het stimuleren van de uitgaven, met name op het gebied van entertainment, sport en toerisme.

Om de economie te stimuleren heeft de Chinese centrale bank dit jaar ook de rente verlaagd. China streeft naar een economische groei van 5 procent in 2024. Die doelstelling wordt door veel economen als ambitieus beschouwd. Econoom Lynn Song van ING verwacht dat China de leenkosten dit jaar minstens nog een keer gaat verlagen om de economie aan te jagen.

Meer uit Financieel

Ingenieursbureau Arcadis benoemt Amerikaanse tot topvrouw

AMSTERDAM (ANP) - Advies- en ingenieursbureau Arcadis heeft een nieuwe topbestuurder aangekondigd. De Amerikaanse Heather Polinsky wordt vanaf 1 maart de nieuwe bestuursvoorzitter van het Nederlandse bedrijf. De huidige topman Alan Brookes vertrekt na drie jaar leiding te hebben gegeven aan Arcadis.

1 uur geleden
Griekse minister van Financiën nieuwe voorzitter Eurogroep

BRUSSEL (ANP) - De Griekse minister Kyriakos Pierrakakis is gekozen tot nieuwe voorzitter van de Eurogroep. De ministers van Financiën van de eurolanden verkozen hem boven de andere kandidaat, de Belgische minister Vincent Van Peteghem (Begroting).

2 uur geleden
Aandelenbeurs in Amsterdam sluit met winst, tech onder druk

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met winst geëindigd. Beleggers verwerkten het besluit van de Federal Reserve in de Verenigde Staten om voor de derde keer op rij de rente te verlagen, wat eerder al voor opluchting zorgde op Wall Street. Tegelijkertijd drukte een tegenvallend kwartaalbericht van het Amerikaanse softwarebedrijf Oracle op techaandelen op het Damrak.

3 uur geleden
Weber in Bild: geen volledig EU-verbod verbrandingsmotor per 2035

BRUSSEL (ANP) - Er komt geen volledig verbod op de verbrandingsmotor in auto's, zegt de voorzitter van de grootste partij in het Europees Parlement EVP, Manfred Weber, tegen de Duitse krant Bild. Eerder is afgesproken dat per 2035 nieuw gemaakte auto's in de EU geen CO2 meer mogen uitstoten. Weber zegt dat dat nu is teruggebracht naar 90 procent. Die aanpassing zou volgende week bekendgemaakt worden door de Europese Commissie.

3 uur geleden
Handtekening EU onder Mercosur-verdrag lijkt nog niet zeker

BRUSSEL (ANP) - Dat de Europese Unie akkoord gaat met het vrijhandelsverdrag met de Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay lijkt nog niet zeker. Hiervoor is een ruime meerderheid van de EU-lidstaten nodig, en het is nog niet zeker dat die er is, laat een hooggeplaatste EU-bron weten.

3 uur geleden
Sanderink voerde wanbeleid bij Centric, stellen rechters vast

AMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft vastgesteld dat Gerard Sanderink wanbeleid voerde bij zijn ict-bedrijf Centric. Hij was ook verantwoordelijk voor wanbeleid bij Strukton-moederbedrijf Oranjewoud, stellen de rechters vast.

3 uur geleden
Onderzoek: consument kan profiteren van dalende zuivelprijzen

LELYSTAD (ANP) - Consumenten kunnen binnenkort mogelijk profiteren van lagere prijzen van zuivel, zoals melk, boter en room, in de supermarkt. Volgens marktbureau DCA Market Intelligence komt dit doordat de melkprijs in korte tijd is teruggevallen tot het laagste niveau in tien jaar. "De prijsval op de Europese zuivelmarkt is in korte tijd uitzonderlijk scherp", stelt het bureau dat regelmatig onderzoek doet naar de prijsontwikkelingen.

4 uur geleden