Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese inflatie loopt op tot hoogste niveau in vijf maanden

Chinese inflatie loopt op tot hoogste niveau in vijf maanden

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De consumentenprijzen in China zijn in juli opgelopen tot het hoogste niveau in vijf maanden. De stijgende inflatie vormt een lichtpuntje voor de Chinese economie, die tussen oktober 2023 en januari 2024 kampte met een periode van deflatie, ofwel dalende prijzen voor goederen en diensten. Deflatie of negatieve inflatie is slecht voor de economie, omdat consumenten hun aankopen uitstellen in de hoop dat goederen nog goedkoper worden.

De inflatie kwam vorige maand uit op 0,5 procent, ten opzichte van 0,2 procent in juni, meldde het Chinese statistiekbureau. De inflatie laat daarmee voor de zesde maand op rij een stijging zien en viel hoger uit dan economen hadden verwacht. De inflatie werd gestuwd door een stijging van de voedselprijzen. De prijzen voor fruit en melkproducten daalden wel, maar die prijsdalingen werden gecompenseerd door een sterke stijging van de prijs voor varkensvlees.

De prijzen van auto's en smartphones daalden wel door de zwakke vraag en prijzenslagen in deze sectoren. Ook huishoudelijke apparaten werden goedkoper door de aanhoudende crisis op de Chinese huizenmarkt.

Steunmaatregelen

Het statistiekbureau maakte tevens bekend dat de prijzen die fabrikanten voor hun producten vragen in juli met 0,8 procent zijn gedaald. De afzetprijzen laten daarmee al 22 maanden op rij een daling zien. De producentenprijzen kunnen invloed hebben op de inflatie omdat ze worden doorberekend aan afnemers. Bij sterk stijgende afzetprijzen kan de inflatie worden aangewakkerd, terwijl bij dalende prijzen de inflatie wordt afgeremd.

Ondanks de lichte stijging blijft de Chinese inflatie volgens economen op een laag niveau en hebben beleidsmakers nog veel werk te doen om de economie te steunen en het risico op deflatie af te wenden. De Chinese overheid voerde onlangs de steunmaatregelen voor de particuliere sector nog op om de consumptie van huishoudens aan te jagen. Zo publiceerde Beijing afgelopen zaterdag een lijst met twintig maatregelen die gericht zijn op het stimuleren van de uitgaven, met name op het gebied van entertainment, sport en toerisme.

Om de economie te stimuleren heeft de Chinese centrale bank dit jaar ook de rente verlaagd. China streeft naar een economische groei van 5 procent in 2024. Die doelstelling wordt door veel economen als ambitieus beschouwd. Econoom Lynn Song van ING verwacht dat China de leenkosten dit jaar minstens nog een keer gaat verlagen om de economie aan te jagen.

Meer uit Financieel

Amerikaanse aandelenrally door hoop op spoedig einde van oorlog

NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street wisten dinsdag niet hoe gauw ze weer aandelen moesten kopen, door nieuwe signalen die wijzen op een mogelijk snel einde van het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran. Iran zegt een "noodzakelijke wil" te hebben om de oorlog met Israël en de VS te beëindigen, maar is daarbij op zoek naar garanties dat het conflict zich niet zal herhalen, zei de Iraanse president Masoud Pezeshkian.

3 uur geleden
Brussel roept lidstaten op om te besparen op olieconsumptie

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Europese Commissie heeft de lidstaten aanbevolen om maatregelen te nemen om de olieconsumptie te verminderen. "Hoe meer we kunnen doen om olie te besparen, met name diesel en vliegtuigbrandstof, hoe beter we af zijn", zei Eurocommissaris voor Energie Dan Jørgensen dinsdag na overleg met de Europese energieministers.

4 uur geleden
Autoconcern Stellantis roept wereldwijd 700.000 auto's terug

HOOFDDORP (ANP/DPA) - Stellantis, het moederbedrijf van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, roept wereldwijd ongeveer 700.000 auto's terug vanwege een mogelijk brandgevaar, maakte de Duitse transportautoriteit KBA bekend. In Nederland gaat het om ruim 19.000 auto's van acht merken, laat een woordvoerder van Stellantis weten.

6 uur geleden
Unilever onderuit op lager Damrak na fusiedeal voedingstak

AMSTERDAM (ANP) - Unilever ging dinsdag scherp omlaag op het Damrak nadat bekend was geworden dat de Amerikaanse branchegenoot McCormick een groot deel van zijn voedingsmiddelendivisie overneemt. Het gaat om een deal in aandelen en contanten met een waarde van 44,8 miljard dollar (39 miljard euro).

7 uur geleden
Unilever zegt nog niets over banen na verkoop voedingsmiddelentak

ROTTERDAM (ANP) - Unilever kan nog niet aangeven of in Nederland banen zullen verdwijnen na de overname van de voedingsdivisie door de Amerikaanse branchegenoot McCormick. "Het is op dit moment nog te vroeg om concreet te zijn over eventuele veranderingen", zegt een woordvoerster van Unilever.

8 uur geleden
Havenmedewerkers dreigen met staking vanwege kabinetsplannen

ROTTERDAM (ANP) - Medewerkers van Nederlandse havens gaan minstens vijf dagen het werk neerleggen omdat ze ontevreden zijn over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Dat hebben zo'n zevenhonderd werknemers dinsdag besloten na een vergadering in de haven van Rotterdam, meldt FNV Havens-bestuurder Asmae Hajjari.

9 uur geleden
Wall Street stijgt door hoop op einde oorlog, olie wel duurder

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag positief begonnen door de hoop op een mogelijke de-escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal heeft president Donald Trump tegen zijn naaste medewerkers gezegd dat hij bereid is de oorlog tegen Iran te beëindigen, zelfs als de Straat van Hormuz grotendeels dicht blijft. Iran heeft die zeestraat vrijwel afgesloten, waardoor een groot deel van het olietransport uit de regio stilligt.

9 uur geleden