Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese inflatie loopt op tot hoogste niveau in vijf maanden

Chinese inflatie loopt op tot hoogste niveau in vijf maanden

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De consumentenprijzen in China zijn in juli opgelopen tot het hoogste niveau in vijf maanden. De stijgende inflatie vormt een lichtpuntje voor de Chinese economie, die tussen oktober 2023 en januari 2024 kampte met een periode van deflatie, ofwel dalende prijzen voor goederen en diensten. Deflatie of negatieve inflatie is slecht voor de economie, omdat consumenten hun aankopen uitstellen in de hoop dat goederen nog goedkoper worden.

De inflatie kwam vorige maand uit op 0,5 procent, ten opzichte van 0,2 procent in juni, meldde het Chinese statistiekbureau. De inflatie laat daarmee voor de zesde maand op rij een stijging zien en viel hoger uit dan economen hadden verwacht. De inflatie werd gestuwd door een stijging van de voedselprijzen. De prijzen voor fruit en melkproducten daalden wel, maar die prijsdalingen werden gecompenseerd door een sterke stijging van de prijs voor varkensvlees.

De prijzen van auto's en smartphones daalden wel door de zwakke vraag en prijzenslagen in deze sectoren. Ook huishoudelijke apparaten werden goedkoper door de aanhoudende crisis op de Chinese huizenmarkt.

Steunmaatregelen

Het statistiekbureau maakte tevens bekend dat de prijzen die fabrikanten voor hun producten vragen in juli met 0,8 procent zijn gedaald. De afzetprijzen laten daarmee al 22 maanden op rij een daling zien. De producentenprijzen kunnen invloed hebben op de inflatie omdat ze worden doorberekend aan afnemers. Bij sterk stijgende afzetprijzen kan de inflatie worden aangewakkerd, terwijl bij dalende prijzen de inflatie wordt afgeremd.

Ondanks de lichte stijging blijft de Chinese inflatie volgens economen op een laag niveau en hebben beleidsmakers nog veel werk te doen om de economie te steunen en het risico op deflatie af te wenden. De Chinese overheid voerde onlangs de steunmaatregelen voor de particuliere sector nog op om de consumptie van huishoudens aan te jagen. Zo publiceerde Beijing afgelopen zaterdag een lijst met twintig maatregelen die gericht zijn op het stimuleren van de uitgaven, met name op het gebied van entertainment, sport en toerisme.

Om de economie te stimuleren heeft de Chinese centrale bank dit jaar ook de rente verlaagd. China streeft naar een economische groei van 5 procent in 2024. Die doelstelling wordt door veel economen als ambitieus beschouwd. Econoom Lynn Song van ING verwacht dat China de leenkosten dit jaar minstens nog een keer gaat verlagen om de economie aan te jagen.

Meer uit Financieel

Snapchat blokkeert 415.000 accounts van minderjarigen in Australië

CANBERRA (ANP/AFP) - Snapchat heeft 415.000 accounts van gebruikers geblokkeerd in het kader van het Australische verbod op sociale media voor personen onder de 16 jaar, meldde het bedrijf maandag. Het socialemediabedrijf waarschuwde echter dat sommige jongeren mogelijk de leeftijdsverificatie omzeilen.

27 minuten geleden
Nevi: Nederlandse industrie krijgt minder nieuwe orders

ZEIST (ANP) - Nederlandse industriebedrijven hebben in januari voor het eerst in acht maanden minder nieuwe orders binnengekregen. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van een maandelijkse peiling. De ondervraagde ondernemingen schreven de terugval vooral toe aan de zwakke binnenlandse vraag. Mede hierdoor heeft de bedrijvigheid in de Nederlandse industrie in januari amper groei laten zien.

28 minuten geleden
Prijzen goud en zilver verder omlaag na sterke daling vrijdag

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen maandag verder omlaag, na de scherpe prijsdalingen op vrijdag. De prijzen van die edelmetalen kwamen onder grote druk te staan nadat de Amerikaanse president Donald Trump Kevin Warsh had voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Sinds begin vorig jaar hebben de prijzen van goud en zilver een enorme opmars gemaakt.

44 minuten geleden
Detailhandel zet 3 procent meer om, ook volume stijgt

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in december meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3 procent, na een stijging van 4,3 procent in november. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 1,5 procent hoger dan een jaar geleden. In heel 2025 heeft de detailhandel 3,6 procent meer omgezet dan in 2024.

1 uur geleden
Oliekartel OPEC+ draait kraan niet verder open

LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.

16 uur geleden
Saudi-Arabië boekt sterkste economische groei in drie jaar

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.

17 uur geleden
Bitcoin daalde 11 procent in januari, vierde verliesmaand op rij

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.

17 uur geleden