Chinese industrie groeide nauwelijks in januari
BEIJING (ANP) - De bedrijvigheid in de Chinese industrie is deze maand slechts minimaal gegroeid. Coronamaatregelen als lokale lockdowns, een door financiële problemen bij vastgoedbedrijven lagere activiteit in de bouwsector en seizoensinvloeden spelen daarin mee. China viert komende week het Chinese Nieuwjaar en daardoor liggen fabrieken doorgaans enige tijd stil.
Die normale lagere productie rond het nieuwjaarsfeest wordt dit jaar nog eens versterkt door de Olympische Spelen. Staalfabrieken zijn bijvoorbeeld opgedragen om de productie terug te brengen zodat ze minder vervuiling uitstoten en Beijing en de andere locaties tijdens de Winterspelen er beter uitzien.
De inkoopmanagersindex, waarmee de bedrijvigheid wordt gemeten, kwam voor de industrie uit op een stand van 50,1, meldde het Chinese statistiekbureau. Alles onder de 50 duidt op krimp, alles daarboven betekent groei. Een andere meting van onderzoeksbureau Markit, die de naam van mediabedrijf Caixin draagt, kwam zelfs uit op 49,1. Markit richt zich bij zijn onderzoek meer op kleinere, exportgerichte bedrijven.
Ook de dienstensector groeide minder hard dan in december met een stand van 50,3. Ook hier spelen lockdowns en de beperkte mogelijkheden voor Chinezen om tijdens de nieuwjaarsperiode naar familie elders in het land te reizen een rol.
De Chinese centrale bank probeerde al de economie weer harder te laten draaien met het verlagen van rentes en minder strenge eisen voor reserves voor banken. In antwoord op oproepen van de Chinese overheid gaf de centrale bank al aan meer te willen doen als dat nodig is.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP) - De Iraanse marine heeft vorige week een Indiase tanker met vloeibaar petroleumgas door de Straat van Hormuz begeleid. Dit gebeurde via een vooraf goedgekeurde route na diplomatiek overleg met de Indiase overheid. Dit meldt persbureau Bloomberg op basis van een anonieme officier aan boord van het schip.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft EU-lidstaten opgeroepen om hun doelstellingen voor gasvoorraden te verlagen en niet te haasten met het aanvullen van hun uitgeputte reserves. Dat zou de vraag naar gas wat kunnen temperen nu brandstof erg duur is door de Iranoorlog, meldt de Financial Times zaterdag.
2 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Netflix verwacht zaterdag wereldwijd miljoenen kijkers te trekken met een grootschalige livestream rond de comeback van de populaire K-popgroep BTS. Het evenement, de eerste show van de groep in jaren, past in de strategie van het Amerikaanse bedrijf om sterker in te zetten op live-evenementen.
4 uur geledenCHICAGO (ANP/DPA/BELGA/RTR) - United Airlines schrapt veel vluchten die door de flinke stijging van de brandstofprijzen onrendabel zijn geworden. Op korte termijn wil de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij zijn capaciteit met ongeveer 5 procent verminderen, heeft topman Scott Kirby aangekondigd.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Met zijn kritische tweets over het bedrijf Twitter dupeerde Elon Musk in 2022 opzettelijk de aandeelhouders van het sociale medium. Dat oordeelde een jury vrijdag in een rechtbank in San Francisco.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten heffen tijdelijk sancties op voor Iraanse olie die momenteel al wordt verscheept. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft laten weten dat de verkoop en levering van olie en olieproducten die zich voor vrijdag op schepen bevonden, tot 19 april zijn toegestaan.
12 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft geen overschot aan ruwe olie om aan andere landen te verkopen. Dat stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Olie. De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent had eerder aangegeven dat de Verenigde Staten overwegen de sancties op Iraanse olie die al wordt verscheept, op te heffen.
12 uur geleden