Chinese gezant: eerst virus verslaan, dan onderzoek naar herkomst
NEW YORK (ANP/AFP) - China nodigt nog geen internationale experts uit om de oorsprong van het coronavirus te onderzoeken. Dat maakte de Chinese VN-gezant Chen Xu duidelijk. Hij stelde dat het bestrijden van het virus voorlopig de hoogste prioriteit heeft.
Chen kreeg tijdens een digitale bijeenkomst de vraag wanneer de Wereldgezondheidsorganisatie een uitnodiging zal krijgen om te komen onderzoeken hoe het virus precies is ontstaan. Het dook eind vorig jaar op in de Chinese miljoenenstad Wuhan.
De diplomaat beklemtoonde dat China niet "allergisch" is voor onderzoeken. Hij stelde wel dat de juiste prioriteiten gesteld moeten worden en dat zo'n onderzoek ook in de juiste "atmosfeer" moet plaatsvinden.
Atmosfeer
De huidige atmosfeer is volgens Chen verzuurd geraakt door "politiek gemotiveerde" beschuldigingen aan het adres van China. Zijn land zou worden "belasterd en gedemoniseerd" om de wijze waarop het de uitbraak heeft aangepakt.
Chen verwees onder meer naar beschuldigingen van de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Pompeo zei eerder dat er sterke aanwijzingen zijn dat het virus afkomstig is uit een laboratorium bij Wuhan.
Zeer zorgwekkend
De Chinese VN-gezant noemde het "zeer zorgwekkend" dat een Amerikaanse topfunctionaris dergelijke uitspraken doet. Hij stelde dat de Amerikaanse regering de aandacht probeert af te leiden van het eigen onvermogen om verspreiding van het virus in de VS te voorkomen.
WHO-expert Maria Van Kerkhove benadrukte later dat het "cruciaal" is dat de herkomst van het virus grondig wordt onderzocht. Dergelijk onderzoek is volgens haar nodig om vergelijkbare crises in de toekomst te kunnen voorkomen. Ze stelde dat nog met Peking wordt gesproken over een onderzoeksmissie die moet uitzoeken "wat er in het begin gebeurde".
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP) - Raketten uit Iran hebben in de nacht van woensdag op donderdag opnieuw Ras Laffan Industrial City getroffen, de belangrijkste gasproductielocatie van Qatar. Woensdag werd het complex ook al beschoten vanuit Iran.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering overweegt duizenden extra militairen in te zetten in het Midden-Oosten. Dat melden een Amerikaanse functionaris en drie andere ingewijden aan persbureau Reuters.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft opgeroepen tot het onmiddellijk staken van aanvallen op civiele infrastructuur in de Golfregio, na beschietingen van gasproductiefaciliteiten in zowel Iran als Qatar. Dat zegt hij via X.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Pentagon heeft het Witte Huis gevraagd een noodbudget van meer dan 200 miljard dollar bij het Congres aan te vragen voor de oorlog tegen Iran. Dat meldt The Washington Post op basis van een hoge regeringsfunctionaris.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump wil voorlopig geen verdere aanvallen op de Iraanse energie-infrastructuur, meldt de krant Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
7 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft naar eigen zeggen voor het eerst aanvallen uitgevoerd op het noorden van Iran. Welke doelen zijn aangevallen en waar die zich bevonden, is niet bekendgemaakt.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is "diep bezorgd" over de Israëlische aanvallen op Libanon. Israël moet direct stoppen met de operaties in het buurland, stelt de diplomatieke dienst EEAS. De strijd treft volgens de dienst vooral burgers. Wel krijgt Hezbollah de schuld van de oorlog.
9 uur geleden