Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese gezant: eerst virus verslaan, dan onderzoek naar herkomst

Chinese gezant: eerst virus verslaan, dan onderzoek naar herkomst

NEW YORK (ANP/AFP) - China nodigt nog geen internationale experts uit om de oorsprong van het coronavirus te onderzoeken. Dat maakte de Chinese VN-gezant Chen Xu duidelijk. Hij stelde dat het bestrijden van het virus voorlopig de hoogste prioriteit heeft.

Chen kreeg tijdens een digitale bijeenkomst de vraag wanneer de Wereldgezondheidsorganisatie een uitnodiging zal krijgen om te komen onderzoeken hoe het virus precies is ontstaan. Het dook eind vorig jaar op in de Chinese miljoenenstad Wuhan.

De diplomaat beklemtoonde dat China niet "allergisch" is voor onderzoeken. Hij stelde wel dat de juiste prioriteiten gesteld moeten worden en dat zo'n onderzoek ook in de juiste "atmosfeer" moet plaatsvinden.

Atmosfeer

De huidige atmosfeer is volgens Chen verzuurd geraakt door "politiek gemotiveerde" beschuldigingen aan het adres van China. Zijn land zou worden "belasterd en gedemoniseerd" om de wijze waarop het de uitbraak heeft aangepakt.

Chen verwees onder meer naar beschuldigingen van de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Pompeo zei eerder dat er sterke aanwijzingen zijn dat het virus afkomstig is uit een laboratorium bij Wuhan.

Zeer zorgwekkend

De Chinese VN-gezant noemde het "zeer zorgwekkend" dat een Amerikaanse topfunctionaris dergelijke uitspraken doet. Hij stelde dat de Amerikaanse regering de aandacht probeert af te leiden van het eigen onvermogen om verspreiding van het virus in de VS te voorkomen.

WHO-expert Maria Van Kerkhove benadrukte later dat het "cruciaal" is dat de herkomst van het virus grondig wordt onderzocht. Dergelijk onderzoek is volgens haar nodig om vergelijkbare crises in de toekomst te kunnen voorkomen. Ze stelde dat nog met Peking wordt gesproken over een onderzoeksmissie die moet uitzoeken "wat er in het begin gebeurde".

Meer uit Buitenland

Iran: aanvallen op Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein

TEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.

2 uur geleden
Koeweit meldt aanvallen met drones en raketten

KOEWEIT-STAD (ANP) - De Koeweitse luchtverdediging heeft drone- en raketaanvallen onderschept, zo meldt het staatspersbureau KUNA in de nacht van vrijdag op zaterdag op basis van verklaringen van de generale staf van het leger.

3 uur geleden
Raúl Castro verschijnt op de Cubaanse staatstelevisie

HAVANA (ANP) - De voormalige Cubaanse leider Raúl Castro (95) is vrijdag op de staatstelevisie verschenen. Hij was aanwezig op een evenement op het ministerie van Binnenlandse Zaken dat werd uitgezonden.

4 uur geleden
VS: aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.

6 uur geleden
Trump: we vorderen heel snel met de oorlog tegen Iran

WASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.

6 uur geleden
Media: drones en waarschuwingsschoten nabij Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP) - Iran heeft meerdere drones in de richting van de Straat van Hormuz gelanceerd. Dat meldt CNN vrijdag op basis van een Amerikaanse functionaris, die ook zei dat ten minste vier drones door Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten.

6 uur geleden
Palestijnse baby gedood door schoten Israëlisch leger

HEBRON (ANP) - Een zeven maanden oude Palestijnse baby is vrijdagavond om het leven gekomen door schoten van het Israëlische leger. Zijn ouders raakten gewond. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.

6 uur geleden