Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese gezant: eerst virus verslaan, dan onderzoek naar herkomst

Chinese gezant: eerst virus verslaan, dan onderzoek naar herkomst

NEW YORK (ANP/AFP) - China nodigt nog geen internationale experts uit om de oorsprong van het coronavirus te onderzoeken. Dat maakte de Chinese VN-gezant Chen Xu duidelijk. Hij stelde dat het bestrijden van het virus voorlopig de hoogste prioriteit heeft.

Chen kreeg tijdens een digitale bijeenkomst de vraag wanneer de Wereldgezondheidsorganisatie een uitnodiging zal krijgen om te komen onderzoeken hoe het virus precies is ontstaan. Het dook eind vorig jaar op in de Chinese miljoenenstad Wuhan.

De diplomaat beklemtoonde dat China niet "allergisch" is voor onderzoeken. Hij stelde wel dat de juiste prioriteiten gesteld moeten worden en dat zo'n onderzoek ook in de juiste "atmosfeer" moet plaatsvinden.

Atmosfeer

De huidige atmosfeer is volgens Chen verzuurd geraakt door "politiek gemotiveerde" beschuldigingen aan het adres van China. Zijn land zou worden "belasterd en gedemoniseerd" om de wijze waarop het de uitbraak heeft aangepakt.

Chen verwees onder meer naar beschuldigingen van de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Pompeo zei eerder dat er sterke aanwijzingen zijn dat het virus afkomstig is uit een laboratorium bij Wuhan.

Zeer zorgwekkend

De Chinese VN-gezant noemde het "zeer zorgwekkend" dat een Amerikaanse topfunctionaris dergelijke uitspraken doet. Hij stelde dat de Amerikaanse regering de aandacht probeert af te leiden van het eigen onvermogen om verspreiding van het virus in de VS te voorkomen.

WHO-expert Maria Van Kerkhove benadrukte later dat het "cruciaal" is dat de herkomst van het virus grondig wordt onderzocht. Dergelijk onderzoek is volgens haar nodig om vergelijkbare crises in de toekomst te kunnen voorkomen. Ze stelde dat nog met Peking wordt gesproken over een onderzoeksmissie die moet uitzoeken "wat er in het begin gebeurde".

Meer uit Buitenland

Zelensky hoopt op meer steun VS na verkiezingstriomf Democraten

MADRID (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt dat de Verenigde Staten zijn land meer zullen steunen nu de Democraten een grote overwinning hebben behaald in de Congresverkiezingen. "Er is hoop dat het tot een machtsevenwicht komt en dat we meer ondersteuning krijgen", zei Zelensky in een interview met de Duitse omroep ZDF.

19 minuten geleden
Russische centrale bank eist inbeslagname documenten Euroclear

BRUSSEL (ANP) - De Centrale Bank van Rusland wil dat de Belgische justitie een gerechtsdeurwaarder naar het hoofdkantoor van Euroclear stuurt om documenten in beslag te nemen. Dat meldt de Franstalige zakenkrant L'Echo. Bij die in Brussel gevestigde financiële instelling staat ruim 200 miljard euro aan Russische tegoeden, die geblokkeerd zijn na de Russische inval in Oekraïne.

35 minuten geleden
Vlucht van Dublin naar Rome na bommelding omgeleid naar Frankrijk

PARIJS (ANP/RTR/BELGA) - Een vliegtuig van de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus, onderweg van Dublin naar Rome, is vanwege een bommelding omgeleid naar een luchtmachtbasis in het Franse Évreux. Daar is het toestel veilig geland. Dat heeft het kantoor van de Franse premier bekendgemaakt.

1 uur geleden
Meerdere primeurs bij Amerikaanse midterms

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse midtermverkiezingen afgelopen dinsdag kenden meerdere primeurs en records. Voor het eerst in de geschiedenis van de Verenigde Staten zijn er straks meerdere zwarte gouverneurs tegelijk in functie. Ook krijgt het land zijn eerste zwarte vrouwelijke gouverneur. In de staat Alabama is de eerste trans volksvertegenwoordiger verkozen.

1 uur geleden
Republikein wil afzettingsprocedure tegen Pete Hegseth

WASHINGTON (ANP) - De Republikeinse volksvertegenwoordiger Thomas Massie wil volgende week een stemming afdwingen over een afzettingsprocedure tegen de Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth. Dat zei hij tegen CNN. Meerdere Republikeinse bronnen verwachten dat het Huis van Afgevaardigden daarmee instemt.

4 uur geleden
Hongkongse activist Joshua Wong krijgt nog eens tien jaar cel

HONGKONG (ANP/AFP) - De Hongkongse democratieactivist Joshua Wong is veroordeeld tot nog eens tien jaar gevangenisstraf wegens samenspanning met buitenlandse mogendheden. De 30-jarige oud-studentenleider zit al bijna zes jaar vast en zou naar verwachting in januari vrijkomen.

5 uur geleden
Seoul wil scheepvaart bij Hormuz beschermen met militaire missie

SEOUL (ANP/AFP) - Zuid-Korea stuurt een patrouillevliegtuig en een explosievenopruimingsteam naar wateren bij de Straat van Hormuz. Volgens het ministerie van Defensie moet de missie de commerciële scheepvaart en de energievoorziening beschermen.

6 uur geleden