Chinese Geely verkoopt meer auto's en boekt recordwinst
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese autoconcern Geely Automobile Holdings, onder andere eigenaar van automerken als Zeekr, Lynk, Livan en grootaandeelhouder van Volvo, heeft in de eerste zes maanden van het jaar een recordwinst behaald. Ondanks de toegenomen concurrentie en de prijzenoorlog op de Chinese markt verkocht het autobedrijf van de Chinese miljardair Li Shufu flink meer auto's. De autofabrikant, waarvan de merken Zeekr en Lynk ook in Nederland worden verkocht, verhoogde daarnaast de verkoopdoelstelling voor dit jaar.
Geely verkocht in de eerste jaarhelft 955.730 auto's, een stijging van 41 procent vergeleken met een jaar eerder. Het bedrijf verwacht nu dit jaar 2 miljoen voertuigen te verkopen, tegen een eerdere doelstelling van 1,9 miljoen. De omzet steeg met 47 procent tot dik 107 miljard yuan (zo'n 13,5 miljard euro). De nettowinst verzesvoudigde tot een record van 10,6 miljard yuan (ruim 1,3 miljard euro).
De groei van het bedrijf werd vooral aangejaagd door de verkopen van elektrische auto's en plug-in hybride-voertuigen, zoals de Galaxy E5 elektrische SUV. Ook lanceerde het premiummerk Zeekr nieuwe modellen van de Minivan 009 en de Zeekr X.
Voorlopig invoertarief
Door de vertraging van de groei op de Chinese automarkt en de steeds heviger wordende prijsconcurrentie, richt het bedrijf zich steeds meer op de buitenlandse markt. De sterke exportgroei van het bedrijf kan echter onder druk komen te staan door de verhoging van de importtarieven op Chinese auto's in Europa.
De Europese Commissie stelde dinsdag nog een voorlopig invoertarief van 19,3 procent vast voor de import van elektrische voertuigen van de merken van Geely. Brussel beticht China ervan de Europese markt te overspoelen met goedkope elektrische auto's waardoor Europese fabrikanten worden benadeeld. De Verenigde Staten hebben de tarieven op Chinese elektrische voertuigen zelfs verviervoudigd tot meer dan 100 procent, waardoor ze effectief uit de Amerikaanse markt worden gesloten. Andere landen, waaronder Turkije en Canada, hebben soortgelijke maatregelen genomen of overwegen dit.
Om de hoge invoertarieven te vermijden, wil Zeekr een deel van de productie naar Europa verplaatsen. Ook andere door Geely gecontroleerde automerken, waaronder Polestar en Volvo Cars, zijn bezig met het verplaatsen van de productie van een aantal van hun modellen naar de Amerikaanse staat South Carolina en België.
Meer uit Financieel
CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.
5 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
1 dag geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
1 dag geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
1 dag geleden