Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese fabrieken werden minder actief in november

Chinese fabrieken werden minder actief in november

BEIJING (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De bedrijvigheid in de Chinese industrie is in november afgenomen. De inkoopmanagersindex die door het economische tijdschrift Caixin wordt berekend daalde afgelopen maand duidelijk. De index, waar alles onder de 50 op krimp duidt, kwam uit op een stand van 49,9.

De inkoopmanagersindex van Caixin bekijkt vooral mkb-bedrijven uit China. De grotere staatsbedrijven worden in een cijfer van de Chinese overheid meegenomen dat al een dag eerder uitkwam. Daar was met een stand van 50,1 voor het eerst sinds augustus weer sprake van een kleine toename van de bedrijvigheid.

De Chinese industrie heeft de afgelopen maanden last van onder meer de strenge coronaregels in China waardoor soms hele steden enige tijd op slot gaan als er besmettingen zijn vastgesteld. Ook waren er stroomtekorten waardoor fabrieken de productie tijdelijk moesten minderen. Die lijken weer opgelost nu China de kolencentrales in het land weer harder laat draaien.

Groei

In de rest van Oost- en Zuidoost-Azië groeide de industrie juist. Zo kwam de Japanse inkoopmanagersindex uit op 54,5, de hoogste stand sinds januari 2018. Ook in landen als Taiwan en Zuid-Korea was groei en in dat laatste land nam de export bovendien meer toe dan verwacht.

De inkoopmanagersindexen van Maleisië, Vietnam en de Filipijnen stegen. In die landen hadden bedrijven de laatste maanden veel last van coronalockdowns, maar nu die zijn opgeheven gaat het weer vooruit. De Thaise industrie groeide iets minder hard dan in oktober, maar gaat wel nog altijd vooruit.

De huidige periode is een belangrijke voor de Aziatische industrie. In de aanloop naar de feestdagen proberen bedrijven eerdere achterstanden weg te werken. Bovendien leggen westerse bedrijven vaak voorraden aan voordat fabrieken door heel Azië rond Chinees Nieuwjaar twee weken vrijwel stilliggen. De opkomst van de Omikron-variant van het coronavirus kan het huidige herstel mogelijk weer in de weg zitten.

Meer uit Financieel

NS versobert compensatie reizigers bij stakingen

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen (NS) versoberen hun compensatie bij stakingen. Bij eerdere acties konden reizigers nog tot 25 euro terugvragen als compensatie voor vervangend vervoer omdat de treinen niet rijden. Voortaan kan dit niet meer, kondigt het vervoersbedrijf aan.

5 minuten geleden
VS gaan meer staatsobligaties terugkopen na sterke stijging rente

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Financiën gaat aanzienlijk meer staatsobligaties met langere looptijd terugkopen dan eerder aangekondigd. In plaats van 2 miljard dollar is de Amerikaanse overheid van plan hier minstens 4 miljard dollar voor uit te trekken. De stap volgt op een stijging van rentes op staatsobligaties tot het hoogste niveau sinds lange tijd. Het terugkopen van de schuldpapieren moet de rentes omlaagdrukken.

18 minuten geleden
Meer klantgegevens bol betrokken bij datalek CEVA dan gedacht

UTRECHT (ANP) - Bij de cyberaanval op het logistieke bedrijf CEVA zijn meer klantgegevens van bol betrokken dan de webwinkel eerder dacht. Klanten wier gegevens mogelijk ook zijn bekeken of gekopieerd, hebben hierover woensdag een mail ontvangen.

36 minuten geleden
Baas Shell Nederland: slim als overheid Gronings gasveld krijgt

HILVERSUM (ANP) - Het zou verstandig zijn als de overheid de licentie voor het Groningenveld overneemt van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM). Dat heeft de afzwaaiende president-directeur van Shell Nederland, Frans Everts, woensdag gezegd in het radioprogramma Sven op 1. Het gasveld is gesloten, maar in geval van nood zou Den Haag daarmee kunnen besluiten om de gaswinning toch weer op te starten.

1 uur geleden
Koers Moderna schiet omhoog na testresultaten huidkankervaccin

NEW YORK (ANP) - Het aandeel Moderna schoot woensdag bijna 88 procent omhoog op Wall Street. Dat gebeurde nadat het Amerikaanse biotechnologiebedrijf positieve testresultaten deelde voor een nieuw vaccin tegen huidkanker. Volgens de studie verkleint het middel de kans dat huidkanker terugkomt of zich verder verspreidt.

1 uur geleden
Farmaceuten melden positief resultaat in studie naar kankervaccin

CAMBRIDGE (ANP/BLOOMBERG) - Farmacieconcerns Moderna en Merck & Co, in Nederland bekend als MSD, hebben positieve resultaten gemeld in een studie naar een kankervaccin. Volgens de bedrijven zouden hun vaccins de terugkeer van melanoom, een vorm van huidkanker, kunnen helpen verminderen.

1 uur geleden
Bankroet weerhoudt consument niet van aanschaf Batavus of Sparta

DEN HAAG (ANP) - Fietshandelaren blijven fietsen van merken als Batavus, Sparta en Babboe verkopen, volgt uit een rondgang door het ANP. Het Nederlandse moederbedrijf Accell van de bekende fietsmerken ging vorige week failliet.

2 uur geleden