Chinese export stijgt veel minder sterk dan verwacht
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in september veel minder sterk gestegen dan verwacht. Ook de importgroei viel zwakker uit dan voorzien. De groei van de uitvoer was dit jaar juist een van de lichtpuntjes van de kwakkelende Chinese economie. De tegenvallende invoer wijst op een aanhoudend zwakke binnenlandse vraag.
De export steeg vorige maand met slechts 2,4 procent ten opzichte van een jaar eerder. Economen hadden gerekend op een stijging van 6 procent. De uitvoer laat wel al zes maanden op rij een stijging zien. In augustus groeide de export echter nog met 8,7 procent. De export is historisch gezien een belangrijke motor voor de op een na grootste economie ter wereld. De import nam slechts met 0,3 procent toe, terwijl was gerekend op een groei van 0,8 procent. Het Chinese handelsoverschot kwam uit op bijna 82 miljard dollar.
De Chinese economie gaat gebukt onder een aanhoudende crisis in de vastgoedsector en een laag vertrouwen onder Chinese consumenten, die daardoor minder geld uitgeven. Met steunmaatregelen probeert Beijing de consumptie in eigen land aan te jagen.
Door de zwakke binnenlandse vraag proberen veel Chinese bedrijven ook om hun producten in het buitenland te verkopen tegen vaak lage prijzen. Die vloedgolf van goedkope Chinese goederen zorgt echter voor weerstand in veel landen en heeft geleid tot de invoering van handelsbarrières voor Chinese goederen. Zo stemden de EU-lidstaten onlangs in met de invoering van extra importheffingen op elektrische auto's uit China.
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.
2 uur geledenWENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
6 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
7 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
22 uur geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 dag geleden