
Chinese export bereikt recordniveau in 2024
BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese export is in 2024 gestegen tot een nieuw recordniveau. De uitvoer van het land werd daarbij in de laatste maanden van het jaar aangewakkerd doordat bedrijven hun voorraden hebben uitgebreid voorafgaand aan de tweede ambtstermijn van de Amerikaanse president Donald Trump. Trump legde tijdens zijn eerste ambtstermijn al hogere importheffingen op aan China en heeft gedreigd met nog zwaardere heffingen wanneer hij volgende week terugkeert naar het Witte Huis.
De totale export steeg vorig jaar met 7,1 procent en overschreed daarmee voor het eerst de 25 biljoen yuan (ongeveer 3,4 biljoen of 3400 miljard euro). De groei van de uitvoer vormt een lichtpuntje voor de kwakkelende Chinese economie, die gebukt gaat onder een aanhoudende crisis in de vastgoedsector en een laag consumentenvertrouwen waardoor Chinezen minder geld uitgeven.
Met steunmaatregelen probeert China de consumptie in eigen land aan te jagen. De totale import groeide mede daardoor in 2024 met 2,3 procent tot 18,4 biljoen yuan. In december nam de invoer met 1 procent toe, terwijl de export met 10,7 procent steeg. Beide cijfers vielen hoger uit dan economen hadden verwacht.
Econoom Zichun Huang van Capital Economics verwacht dat de Chinese uitvoer in de komende maanden 'sterk' zal blijven, doordat Amerikaanse bedrijven hun voorraden blijven aanvullen ter voorbereiding op de hogere importheffingen op Chinese goederen. De export zal volgens Huang later dit jaar wel verzwakken als Trump zijn dreigementen in daden omzet. Tijdens zijn verkiezingscampagne dreigde Trump met een tarief van 60 procent op alle Chinese goederen.
Meer uit Financieel
WOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen heeft het afgelopen kwartaal in Noord-Amerika aanzienlijk minder auto's verkocht dan een jaar eerder. Het Duitse autoconcern had daarmee duidelijk last van importheffingen die de Verenigde Staten hebben ingesteld op auto's.
38 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is dicht bij een voorlopig handelsakkoord met de Verenigde Staten dat de commerciële luchtvaart vrijstelt van bepaalde importheffingen. Vooral vliegtuigfabrikant Airbus zou daarvan profiteren, meldden bronnen aan persbureau Bloomberg. Ook enkele andere belangrijke industrieën zouden worden uitgezonderd van heffingen, zoals de Duitse auto-industrie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende Nederlandse bedrijven met een beursnotering evalueren hun diversiteitsbeleid. Het gaat om ondernemingen die ook actief zijn in de Verenigde Staten, waar sinds dit jaar nieuwe regelgeving geldt. Dat schrijft Eumedion, dat opkomt voor de belangen van institutionele beleggers.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenhandel in Amsterdam kwam woensdag bij de opening nauwelijks in beweging. De aandacht van beleggers blijft uitgaan naar de ontwikkeling rond het handelsbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij dreigde dinsdag nog met importheffingen voor buitenlands koper van 50 procent. Op de metalenbeurs in New York stegen de koperprijzen naar nieuwe records. Verder liet Wall Street weinig beweging zien.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse WPP, een van de grootste reclamebureaus ter wereld, waarschuwt voor een tegenvallende winst en omzet dit jaar. Het bedrijf schrijft dit toe aan groeiende macro-economische onzekerheid, waardoor de advertentie-inkomsten onder druk staan. WPP kondigde woensdag ook het vertrek van topman Mark Read aan.
4 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple voert gesprekken om de uitzendrechten van de Formule 1 in de Verenigde Staten te bemachtigen. Dat heeft de Britse zakenkrant Financial Times woensdag gemeld. Het bedrijf daagt daarmee ESPN van Disney uit, dat momenteel de F1-races uitzendt in de VS.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven in Nederland potten steeds meer geld op, constateert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Terwijl de inkomsten van ondernemingen buiten de financiële sector vorig jaar naar recordhoogte stegen, bleven de investeringen achter.
5 uur geleden