Chinese export bereikt recordniveau in 2024
BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese export is in 2024 gestegen tot een nieuw recordniveau. De uitvoer van het land werd daarbij in de laatste maanden van het jaar aangewakkerd doordat bedrijven hun voorraden hebben uitgebreid voorafgaand aan de tweede ambtstermijn van de Amerikaanse president Donald Trump. Trump legde tijdens zijn eerste ambtstermijn al hogere importheffingen op aan China en heeft gedreigd met nog zwaardere heffingen wanneer hij volgende week terugkeert naar het Witte Huis.
De totale export steeg vorig jaar met 7,1 procent en overschreed daarmee voor het eerst de 25 biljoen yuan (ongeveer 3,4 biljoen of 3400 miljard euro). De groei van de uitvoer vormt een lichtpuntje voor de kwakkelende Chinese economie, die gebukt gaat onder een aanhoudende crisis in de vastgoedsector en een laag consumentenvertrouwen waardoor Chinezen minder geld uitgeven.
Met steunmaatregelen probeert China de consumptie in eigen land aan te jagen. De totale import groeide mede daardoor in 2024 met 2,3 procent tot 18,4 biljoen yuan. In december nam de invoer met 1 procent toe, terwijl de export met 10,7 procent steeg. Beide cijfers vielen hoger uit dan economen hadden verwacht.
Econoom Zichun Huang van Capital Economics verwacht dat de Chinese uitvoer in de komende maanden 'sterk' zal blijven, doordat Amerikaanse bedrijven hun voorraden blijven aanvullen ter voorbereiding op de hogere importheffingen op Chinese goederen. De export zal volgens Huang later dit jaar wel verzwakken als Trump zijn dreigementen in daden omzet. Tijdens zijn verkiezingscampagne dreigde Trump met een tarief van 60 procent op alle Chinese goederen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Een internationale redersorganisatie maakt zich zorgen om het lot van duizenden opvarenden van zeeschepen die vastzitten in de Perzische Golf. Nu de blokkade van de Straat van Hormuz voortduurt, dreigen tekorten aan drinkwater en brandstof, waarschuwt de International Chamber of Shipping (ICS) tegenover persbureau AFP.
2 uur geleden\NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. In het Midden-Oosten zijn nog altijd geen tekenen van de-escalatie in de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Olieprijzen liepen verder op, maar in beperkte mate.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever overweegt zijn voedingsmiddelentak af te splitsen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Gesprekken daarover zouden zich nog in een vroege fase bevinden. Het bedrijf achter merken als Knorr, Calvé en Hellmann's onderzoekt al langer hoe het zijn merkenportfolio kan verkleinen en kijkt daarbij nadrukkelijk naar voedingsmerken.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk is bereid om zich aan veel marktregelgeving van de Europese Unie te conformeren als dat goed is voor de economische groei, zei de Britse minister van Financiën Rachel Reeves. "Als de economische voordelen groter zijn dan de kosten, is het de moeite waard om die afweging te maken", zei ze in een speech in Londen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt het voorgenomen bezoek aan zijn Chinese collega Xi Jinping uit, zo kondigde hij aan. De reis naar Beijing zou van 31 maart tot 2 april plaatsvinden. Dat wordt nu zo'n vijf tot zes weken vooruitgeschoven, zei Trump.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland vindt met een aantal andere EU-lidstaten de omvang van de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 veel te hoog. De Europese Commissie heeft een begroting voorgesteld van bijna 2000 miljard euro, een verhoging van 800 miljard euro. Behalve Nederland vinden ook in ieder geval België, Zweden en Finland dat onacceptabel, zo bleek dinsdag tijdens een vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De energieprijzen worden een van de topthema's van de vergadering van EU-regeringsleiders aankomende donderdag, laat een hooggeplaatste EU-bron weten. EU-landen willen snel een beslissing nemen om de energieprijzen omlaag te brengen, maar ze zijn het nog niet eens over wat de beste aanpak daarvoor is.
6 uur geleden