Chinese en Franse leiders roepen Rusland en Oekraïne op tot gespr
BEIJING (ANP/AFP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron hebben tijdens het staatsbezoek van de Franse leider aan China Oekraïne en Rusland opgeroepen met elkaar in gesprek te gaan. De twee leiders willen dat de oorlog in Oekraïne niet verder escaleert.
De gastheer zei dat hij de goede betrekkingen met Frankrijk koestert, terwijl de wereld ingrijpend en historisch verandert. Macron zei dat hij op Xi rekent om Rusland tot rede te brengen. De twee leiders willen dat er weer over een politieke oplossing wordt gepraat en volgens Xi kan er een raamwerk voor Europese veiligheid voor de lange termijn worden gevonden tijdens onderhandelingen.
Macron wil Xi ervan overtuigen dat China druk op Rusland uitoefent over de oorlog in Oekraïne, in plaats van de banden en economische relaties met het Kremlin steeds nauwer te maken. Macron vindt dat "China een vooraanstaande rol kan spelen om vrede (tussen Rusland en Oekraïne) te bewerkstelligen".
Aanwezigheid Von der Leyen
De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, is met Macron meegegaan en heeft er samen met Macron ook met de Chinese leider gesproken. Ze zei eerder tegen de Chinese premier Li Qiang dat de betrekkingen met China steeds gecompliceerder worden. China is volgens haar "van groot belang voor Europa en de twee hebben een lange gezamenlijke geschiedenis. Het is belangrijk dat China en de EU over alle aspecten van de betrekkingen praten". Xi zei dat zijn land met de EU wil werken om op alle niveaus de uitwisseling tussen beide weer op te starten. Er moet een nieuwe impuls komen in de relaties, aldus de president.
China ruikt in het Rusland dat door het Westen wordt geïsoleerd, unieke kansen en heeft de Russische aanval op Oekraïne nooit veroordeeld. Xi bracht afgelopen maand een bezoek aan Moskou waar hij samen met "zijn vriend" Vladimir Poetin niet onder stoelen of banken stak dat ze meer dan genoeg hebben van het Westen, vooral de VS. Ze zien zichzelf als nieuwe supermogendheden. In een kameraadschappelijke sfeer vierden de leiders dat ze de Chinees-Russische betrekkingen "nog verder verdiepen". Macron en Von der Leyen vrezen net als andere westerse leiders dat China ook wapens gaat leveren aan Rusland.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft oorlogsschepen voor oefeningen naar het westen van de Stille Oceaan gestuurd als reactie op Japanse deelname aan grootschalige oefeningen van de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Frankrijk en de Filippijnen bij de Filippijnen.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Drie mannen zijn om het leven gekomen bij een beschieting door het Amerikaanse leger op een drugsboot in het Caribisch gebied. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.
5 uur geledenSOFIA (ANP/BLOOMBERG) - Voormalig president Rumen Radev, die zich verzet tegen sancties tegen Rusland en militaire steun aan Oekraïne, heeft de overwinning geclaimd in de Bulgaarse parlementsverkiezingen. Hij beloofde vernieuwing na jaren van politieke impasse en corruptie.
7 uur geledenHANNOVER (ANP/DPA) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft uitgehaald naar de Verenigde Staten vanwege de oorlog die het land samen met Israël voert tegen Iran. "Waanzin", aldus de Braziliaan, in een toespraak bij de opening van Hannover Messe, een grote handelsbeurs in de Duitse stad.
7 uur geledenHOUSTON (ANP) - Een van de wetenschappelijke instrumenten aan boord van de ruimtesonde Voyager 1 is uitgeschakeld. Het apparaat heeft vrijwel onafgebroken metingen verricht sinds de lancering in 1977. Zeven andere meetinstrumenten waren eerder al uitgezet, twee doen het nog. Volgens de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA moet de stap energie aan boord sparen en het leven van de verkenner zo lang mogelijk rekken.
8 uur geleden