Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese en Franse leiders roepen Rusland en Oekraïne op tot gespr

Chinese en Franse leiders roepen Rusland en Oekraïne op tot gespr

BEIJING (ANP/AFP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron hebben tijdens het staatsbezoek van de Franse leider aan China Oekraïne en Rusland opgeroepen met elkaar in gesprek te gaan. De twee leiders willen dat de oorlog in Oekraïne niet verder escaleert.

De gastheer zei dat hij de goede betrekkingen met Frankrijk koestert, terwijl de wereld ingrijpend en historisch verandert. Macron zei dat hij op Xi rekent om Rusland tot rede te brengen. De twee leiders willen dat er weer over een politieke oplossing wordt gepraat en volgens Xi kan er een raamwerk voor Europese veiligheid voor de lange termijn worden gevonden tijdens onderhandelingen.

Macron wil Xi ervan overtuigen dat China druk op Rusland uitoefent over de oorlog in Oekraïne, in plaats van de banden en economische relaties met het Kremlin steeds nauwer te maken. Macron vindt dat "China een vooraanstaande rol kan spelen om vrede (tussen Rusland en Oekraïne) te bewerkstelligen".

Aanwezigheid Von der Leyen

De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, is met Macron meegegaan en heeft er samen met Macron ook met de Chinese leider gesproken. Ze zei eerder tegen de Chinese premier Li Qiang dat de betrekkingen met China steeds gecompliceerder worden. China is volgens haar "van groot belang voor Europa en de twee hebben een lange gezamenlijke geschiedenis. Het is belangrijk dat China en de EU over alle aspecten van de betrekkingen praten". Xi zei dat zijn land met de EU wil werken om op alle niveaus de uitwisseling tussen beide weer op te starten. Er moet een nieuwe impuls komen in de relaties, aldus de president.

China ruikt in het Rusland dat door het Westen wordt geïsoleerd, unieke kansen en heeft de Russische aanval op Oekraïne nooit veroordeeld. Xi bracht afgelopen maand een bezoek aan Moskou waar hij samen met "zijn vriend" Vladimir Poetin niet onder stoelen of banken stak dat ze meer dan genoeg hebben van het Westen, vooral de VS. Ze zien zichzelf als nieuwe supermogendheden. In een kameraadschappelijke sfeer vierden de leiders dat ze de Chinees-Russische betrekkingen "nog verder verdiepen". Macron en Von der Leyen vrezen net als andere westerse leiders dat China ook wapens gaat leveren aan Rusland.

Meer uit Buitenland

Overstromingen Thailand: mortuarium overvol, dodental stijgt

SONGKHLA (ANP/AFP) - Het belangrijkste mortuarium dat de lichamen van slachtoffers van de overstromingen in het zuiden van Thailand ontvangt, is overvol, aldus een vertegenwoordiger van het ziekenhuis in de stad Songkhla. Volgens de autoriteiten zijn er tot nu toe 55 doden gevallen door de overstromingen.

20 minuten geleden
Bluswerkzaamheden woontorens Hongkong afgerond

HONGKONG (ANP/AFP) - De brandweer van Hongkong heeft vrijdag de bluswerkzaamheden afgerond in de woontorens die door een brand werden verwoest. Daarbij vielen zeker 94 doden. Het is de ergste brand die de stad in decennia heeft meegemaakt.

1 uur geleden
Trump zegt migratie uit derdewereldlanden 'permanent te pauzeren'

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat de Verenigde Staten "migratie uit derdewereldlanden" permanent willen stopzetten. "Ik zal de migratie uit alle derdewereldlanden permanent pauzeren om het Amerikaanse systeem volledig te laten herstellen", schreef Trump op sociale media.

1 uur geleden
Trump: een van de neergeschoten leden National Guard overleden

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een van de twee leden van de Nationale Garde die nabij het Witte Huis werd neergeschoten, is overleden. Dat meldde de Amerikaanse president Donald Trump tijdens een persmoment.

4 uur geleden
Dodental brand Hongkong stijgt, vuur nog niet geheel geblust

HONGKONG (ANP/AFP) - Het dodental door de brand in Hongkongse woontorens is opgelopen naar zeker 94. Hulpdiensten zijn nog steeds bezig het vuur in de torens te blussen en zoeken nog naar een groot aantal vermiste personen. Zeker 76 mensen raakten gewond, waaronder 11 brandweerlieden.

4 uur geleden
Trump: binnenkort Venezolaanse drugsdealers ook aanpakken op land

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zullen "binnenkort" beginnen met het aanpakken van "Venezolaanse drugsdealers" tijdens operaties op het land, en niet alleen op zee. Dat kondigde de Amerikaanse president Donald Trump aan.

4 uur geleden
President Guinee-Bissau in Senegal aangekomen na coup

DAKAR (ANP/AFP) - De president van het West-Afrikaanse Guinee-Bissau, Umaro Sissoco Embaló, is "veilig en wel" aangekomen in Senegal, meldt het Senegalese ministerie van Buitenlandse Zaken. Embaló werd naar eigen zeggen opgepakt tijdens een militaire staatsgreep in zijn land.

8 uur geleden