Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese en Franse leiders roepen Rusland en Oekraïne op tot gespr

Chinese en Franse leiders roepen Rusland en Oekraïne op tot gespr

BEIJING (ANP/AFP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron hebben tijdens het staatsbezoek van de Franse leider aan China Oekraïne en Rusland opgeroepen met elkaar in gesprek te gaan. De twee leiders willen dat de oorlog in Oekraïne niet verder escaleert.

De gastheer zei dat hij de goede betrekkingen met Frankrijk koestert, terwijl de wereld ingrijpend en historisch verandert. Macron zei dat hij op Xi rekent om Rusland tot rede te brengen. De twee leiders willen dat er weer over een politieke oplossing wordt gepraat en volgens Xi kan er een raamwerk voor Europese veiligheid voor de lange termijn worden gevonden tijdens onderhandelingen.

Macron wil Xi ervan overtuigen dat China druk op Rusland uitoefent over de oorlog in Oekraïne, in plaats van de banden en economische relaties met het Kremlin steeds nauwer te maken. Macron vindt dat "China een vooraanstaande rol kan spelen om vrede (tussen Rusland en Oekraïne) te bewerkstelligen".

Aanwezigheid Von der Leyen

De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, is met Macron meegegaan en heeft er samen met Macron ook met de Chinese leider gesproken. Ze zei eerder tegen de Chinese premier Li Qiang dat de betrekkingen met China steeds gecompliceerder worden. China is volgens haar "van groot belang voor Europa en de twee hebben een lange gezamenlijke geschiedenis. Het is belangrijk dat China en de EU over alle aspecten van de betrekkingen praten". Xi zei dat zijn land met de EU wil werken om op alle niveaus de uitwisseling tussen beide weer op te starten. Er moet een nieuwe impuls komen in de relaties, aldus de president.

China ruikt in het Rusland dat door het Westen wordt geïsoleerd, unieke kansen en heeft de Russische aanval op Oekraïne nooit veroordeeld. Xi bracht afgelopen maand een bezoek aan Moskou waar hij samen met "zijn vriend" Vladimir Poetin niet onder stoelen of banken stak dat ze meer dan genoeg hebben van het Westen, vooral de VS. Ze zien zichzelf als nieuwe supermogendheden. In een kameraadschappelijke sfeer vierden de leiders dat ze de Chinees-Russische betrekkingen "nog verder verdiepen". Macron en Von der Leyen vrezen net als andere westerse leiders dat China ook wapens gaat leveren aan Rusland.

Meer uit Buitenland

Parlementaire onderzoekers Louvre-roof opperen ontslag directeur

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse parlementsleden die onderzoek doen naar de spraakmakende juwelenroof uit het Louvre hebben geopperd dat museumdirecteur Laurence des Cars zou moeten opstappen. Ze spreken in een tussentijdse conclusie van falend leiderschap, dat "bij flink wat landen en instituties" genoeg reden zou zijn om af te treden.

1 uur geleden
Paus Leo in juli naar migranteneiland Lampedusa

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV reist in juli naar Lampedusa. Het wordt de eerste keer dat een paus het Italiaanse eiland, waar veel migranten aankomen, aandoet sinds het historische bezoek van Leo's voorganger Franciscus in 2013.

1 uur geleden
Voorzitter Palestijns comité voor Gaza in VS voor vredesraad

WASHINGTON (ANP/AFP) - De voorzitter van het Palestijnse technocratische comité dat tijdelijk het bestuur van de Gazastrook op zich neemt, Ali Shaath, is in Washington voor de eerste formele top van de Raad van Vrede. Dit hebben Palestijnse functionarissen bevestigd. Shaath was afgelopen maand ook bij de ceremoniële start van de raad in Davos.

1 uur geleden
Von der Leyen in maart naar Groenland

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen brengt volgende maand een bezoek aan Groenland, laat haar woordvoerder weten. Een exacte datum is nog niet bekend.

2 uur geleden
Media: ook doorzoeking bij voormalig verblijf van ex-prins Andrew

WINDSOR (ANP) - De Britse politie doorzoekt de voormalige residentie van de opgepakte oud-prins Andrew, bevestigt omroep BBC. Op beelden in Britse media is te zien dat agenten toegangspoorten bewaken bij de Royal Lodge in Berkshire.

2 uur geleden
Familie Virginia Giuffre opgelucht na arrestatie ex-prins Andrew

WASHINGTON (ANP) - De nabestaanden van Virginia Giuffre, de vrouw die Andrew Mountbatten-Windsor heeft beschuldigd van seksueel wangedrag, hebben opgelucht gereageerd op de arrestatie van de ex-prins. "Eindelijk is vandaag ons gebroken hart verlicht door het nieuws dat niemand boven de wet staat - zelfs koninklijke personen niet", staat in een verklaring die in handen is van The Guardian.

2 uur geleden
Koning na arrestatie Andrew: recht moet zijn beloop hebben

LONDEN (ANP) - De Britse koning Charles zegt dat de autoriteiten na de arrestatie van zijn jongere broer Andrew kunnen rekenen op medewerking van het koningshuis. "Laat me heel duidelijk zijn: het recht moet zijn beloop hebben", stelde de vorst.

2 uur geleden