Chinese en Amerikaanse defensieministers botsen over Taiwan
SINGAPORE (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten blijven botsen op een internationale veiligheidstop in Singapore. De Chinese defensieminister Wei Fenghe beschuldigt zijn Amerikaanse ambtgenoot Lloyd Austin van smaad, verwijten en bedreigingen, nadat die eerder kritiek had geuit op de Chinese omgang met Taiwan en andere territoriale geschillen.
Wei vindt dat de VS moeten stoppen met het "bemoeien met China's interne aangelegenheden". Hij zei ook dat de bal bij Washington ligt als het gaat om het verbeteren van de al moeizame relatie tussen de twee landen. De Chinese minister zei in Singapore meermaals dat zijn land vrede en stabiliteit nastreeft en geen agressor is.
Austin zei zaterdag dat China zich steeds "dwingender en agressiever" opstelt. Hij sprak van een "alarmerende" toename van het aantal onveilige en onprofessionele incidenten tussen Chinese vliegtuigen en schepen met die van andere landen. Austin benadrukte nog maar eens dat de VS achter Taiwan staan. Hij veroordeelde de "destabiliserende" militaire activiteiten van China bij Taiwan.
De Amerikaanse kritiek kwam een dag nadat de ministers elkaar voor het eerst persoonlijk hadden ontmoet tijdens de zogenoemde Shangri-La-dialoog, waar 28 landen rond de Stille Oceaan jaarlijks praten over veiligheidskwesties. De ministers botsten tijdens het bilaterale overleg over Taiwan. Beijing ziet het eiland als een afvallige provincie, terwijl Washington de Taiwanese autoriteiten onder meer militaire steun biedt.
Wei herhaalde tijdens de top dat de Chinese regering voor een "vreedzame hereniging" met Taiwan is, maar militair ingrijpen niet uitsluit. Hij zei dat Beijing er alles aan zal doen om "tot het einde te vechten" tegen Taiwanese onafhankelijkheid en "niet zal aarzelen om te vechten als iemand Taiwan van China probeert af te scheiden". Daarbij waarschuwde de minister dat het Chinese leger niet moet worden onderschat. "Degenen die Taiwanese onafhankelijkheid nastreven in een poging om China te splitsen, zullen zeker niet goed eindigen."
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Twee Israëlische aanvallen in het centrum van de Libanese hoofdstad Beiroet hebben woensdagochtend zeker zes mensen het leven gekost. 24 mensen raakten gewond, aldus een voorlopige balans van de autoriteiten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft bunkerbommen ingezet om versterkte Iraanse raketbases aan te vallen langs de Iraanse kust, nabij de Straat van Hormuz. Het regionale militaire commando CENTCOM liet weten dat daarbij meerdere munitie-eenheden met een gewicht van circa 2300 kilo "succesvol zijn ingezet".
2 uur geledenTEL AVIV (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn nabij Tel Aviv twee mensen om het leven gekomen, meldden Israëlische hulpdiensten. Tegelijkertijd meldde de Israëlische politie dat er in hetzelfde gebied delen van projectielen waren neergekomen als gevolg van Iraanse aanvallen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - De leider van de Iraanse veiligheidsraad, Ali Larijani, is dood. Dat meldt Al Jazeera op basis van Iraanse staatsmedia. In een verklaring bevestigt de Iraanse veiligheidsraad dat Larijani is omgekomen bij gerichte aanvallen. Israël beweerde eerder op dinsdag al hem te hebben gedood.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft bevestigd dat Gholamreza Soleimani is omgekomen bij Amerikaans-Israëlische aanvallen. Soleimani gaf leiding aan de zogenoemde Basij, een paramilitaire beweging die onder meer verantwoordelijk wordt gehouden voor het gewelddadig neerslaan van de protesten in Iran in januari.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaanse ambassades wereldwijd opgedragen "onmiddellijk" hun veiligheidsmaatregelen te herzien. Dit in verband met de oorlog in Iran, schrijft The Washington Post. Ambassades in het Midden-Oosten hadden deze oproep al gekregen.
7 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.
10 uur geleden