Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese en Amerikaanse defensieministers botsen over Taiwan

Chinese en Amerikaanse defensieministers botsen over Taiwan

SINGAPORE (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten blijven botsen op een internationale veiligheidstop in Singapore. De Chinese defensieminister Wei Fenghe beschuldigt zijn Amerikaanse ambtgenoot Lloyd Austin van smaad, verwijten en bedreigingen, nadat die eerder kritiek had geuit op de Chinese omgang met Taiwan en andere territoriale geschillen.

Wei vindt dat de VS moeten stoppen met het "bemoeien met China's interne aangelegenheden". Hij zei ook dat de bal bij Washington ligt als het gaat om het verbeteren van de al moeizame relatie tussen de twee landen. De Chinese minister zei in Singapore meermaals dat zijn land vrede en stabiliteit nastreeft en geen agressor is.

Austin zei zaterdag dat China zich steeds "dwingender en agressiever" opstelt. Hij sprak van een "alarmerende" toename van het aantal onveilige en onprofessionele incidenten tussen Chinese vliegtuigen en schepen met die van andere landen. Austin benadrukte nog maar eens dat de VS achter Taiwan staan. Hij veroordeelde de "destabiliserende" militaire activiteiten van China bij Taiwan.

De Amerikaanse kritiek kwam een dag nadat de ministers elkaar voor het eerst persoonlijk hadden ontmoet tijdens de zogenoemde Shangri-La-dialoog, waar 28 landen rond de Stille Oceaan jaarlijks praten over veiligheidskwesties. De ministers botsten tijdens het bilaterale overleg over Taiwan. Beijing ziet het eiland als een afvallige provincie, terwijl Washington de Taiwanese autoriteiten onder meer militaire steun biedt.

Wei herhaalde tijdens de top dat de Chinese regering voor een "vreedzame hereniging" met Taiwan is, maar militair ingrijpen niet uitsluit. Hij zei dat Beijing er alles aan zal doen om "tot het einde te vechten" tegen Taiwanese onafhankelijkheid en "niet zal aarzelen om te vechten als iemand Taiwan van China probeert af te scheiden". Daarbij waarschuwde de minister dat het Chinese leger niet moet worden onderschat. "Degenen die Taiwanese onafhankelijkheid nastreven in een poging om China te splitsen, zullen zeker niet goed eindigen."

Meer uit Buitenland

Braziliaanse oud-president Bolsonaro ondergaat operatie

BRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.

8 uur geleden
Doden en gewonden in Oekraïne en Rusland na aanvallen

KYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.

9 uur geleden
Syrië zegt hoge IS-leider te hebben gedood

DAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.

9 uur geleden
Polen onderschept Russisch vliegtuig boven Baltische Zee

Warschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee, ook wel Baltische Zee genoemd, onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.

10 uur geleden
Jackpot van 1,8 miljard dollar valt in Arkansas

ARKANSAS (ANP/RTR) - Bij de kerstavondtrekking van de Powerball-jackpot in de Verenigde Staten is de jackpot van 1,8 miljard dollar (ruim 1,5 miljard euro) gevallen op een lot dat verkocht is in de staat Arkansas. Het is de op een na hoogste loterij-jackpot ooit die gewonnen is in de VS. In 2022 won iemand 2,04 miljard dollar (1,7 miljard euro).

11 uur geleden
Leo XIV hekelt situatie in Gaza tijdens eerste kerst als paus

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - In zijn kerstpreek op eerste kerstdag hekelde paus Leo de omstandigheden voor de Palestijnen in Gaza. Leo XIV viert zijn eerste kerst als paus.

12 uur geleden
Brand in Russische olietanks door Oekraïense droneaanval

MOSKOU (ANP/DPA) - Door een nachtelijke Oekraïense droneaanval op de Russische havenstad Temrjoek zijn tanks met olieproducten in brand gevlogen. Dat meldden de autoriteiten van de stad aan de Zee van Azov.

13 uur geleden