Chinese economie groeit in eerste kwartaal met 5,3 procent
BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese economie is in het eerste kwartaal op jaarbasis met 5,3 procent gegroeid, blijkt uit officiële gegevens. Daarmee overtrof China ruimschoots de verwachtingen van analisten. Die hadden gerekend op een groei met 4,8 procent voor de op een na grootste economie ter wereld. In het vierde kwartaal van 2023 bedroeg de groei 5,2 procent.
De regering in Beijing mikt op een economische groei van ongeveer 5 procent in 2024, een doelstelling die volgens veel analisten ambitieus is en mogelijk meer stimuleringsmaatregelen vergt. China heeft te maken met een vastgoedcrisis, oplopende lokale overheidsschulden en zwakke consumentenuitgaven in de particuliere sector. Ook wordt gevreesd dat China weer te kampen krijgt met prijsdalingen, ofwel deflatie.
Consumptie en investeringen in woningen waren volgens hoofdeconoom Dan Wang van Hang Seng Bank China de grootste belemmeringen voor de economie, terwijl de industriële productie en investeringen in infrastructuur de belangrijkste motoren waren. De problemen op de Chinese vastgoedmarkt, waar veel met schulden overladen projectontwikkelaars in de financiële problemen zijn geraakt, duren echter voort. Zo werd dinsdag ook bekendgemaakt dat de prijzen van nieuwe huizen in China in maart met 2,2 procent op jaarbasis zijn gedaald. Dat was de grootste daling sinds augustus 2015 en de negende maand van prijsdalingen op rij.
Naast het groeicijfer maakte het statistiekbureau ook een reeks andere macro-economische cijfers bekend, waaronder gegevens over de werkloosheid. Het werkloosheidspercentage daalde van 5,3 procent in februari naar 5,2 procent in maart. Dat cijfer schetst echter een onvolledig beeld, omdat het alleen de werknemers in de steden omvat en de miljoenen arbeidsmigranten uit plattelandsgebieden uitsluit. Daarnaast stegen de Chinese winkelverkopen in maart met 3,1 procent. Dat was minder dan verwacht. Ook de industriële productie nam vorige maand met 4,5 procent minder sterk toe dan voorzien.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De grote beursuitbaters Nasdaq en Deutsche Börse worden verdacht van kartelvorming. De Europese Commissie zegt een onderzoek te hebben geopend naar de twee financieel dienstverleners, omdat er aanwijzingen zouden zijn dat ze illegale afspraken hebben gemaakt. Daarbij zouden ze hebben beloofd elkaar niet te beconcurreren bij het aanbieden van bepaalde diensten. Ook worden ze verdacht van het maken van prijsafspraken.
55 minuten geledenPAPENDRECHT (ANP) - ME'ers zijn het gebouw van vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker in Papendrecht ingegaan waar sinds donderdagochtend een bezetting is door actievoerders. Binnen zitten actievoerders naar eigen zeggen vastgeketend. Ook staan er actievoerders op het dak.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Rockstar Games, de uitgever van de populaire gameserie Grand Theft Auto, heeft vorige week dertig tot veertig werknemers ontslagen. Ze hadden vertrouwelijke bedrijfsinformatie gelekt op een publiek forum, meldt de game-uitgever aan persbureau Bloomberg.
1 uur geledenPAPENDRECHT (ANP) - Tientallen medewerkers van het hoofdkantoor van vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker in Papendrecht verlaten donderdag aan het einde van de ochtend het pand, ziet een verslaggever. Actievoerders van de groepering Fok Fokker hebben het kantoor bezet.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk heeft de druk op de Europese Unie opgevoerd om een formeel onderzoek te starten naar Shein. De oproep volgt op grote ophef die ontstond nadat op kinderen lijkende sekspoppen te zien waren op de website van de onlinewinkel.
2 uur geledenPAPENDRECHT (ANP) - Actievoerders van de groepering Fok Fokker houden donderdagochtend het hoofdkantoor van vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker in Papendrecht bezet. Zij menen dat Fokker zou moeten stoppen met de export van onderdelen voor de F-35 naar Israël.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ArcelorMittal behoorde donderdag tot de winnaars op het Damrak. Het staalconcern presteerde afgelopen kwartaal beter dan kenners hadden verwacht. Topman Aditya Mittal verklaarde daarnaast optimistisch te zijn over de winstvooruitzichten in 2026 door de sterkere protectionistische maatregelen van de Europese Unie. Brussel kondigde in oktober maatregelen aan om de noodlijdende Europese staalsector te beschermen tegen een stortvloed van goedkoop staal, met name uit China. Het aandeel steeg bijna 5 procent.
4 uur geleden