Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese coronaklokkenluider krijgt nog eens vier jaar cel

Chinese coronaklokkenluider krijgt nog eens vier jaar cel

SHANGHAI (ANP/RTR) - Een Chinese burgerjournalist die vier jaar cel kreeg nadat ze verslag deed van het begin van de corona-uitbraak is vrijdag veroordeeld tot nog eens vier jaar cel, bericht journalistenorganisatie Reporters Without Borders (RSF). Zhang Zhan (42) werd veroordeeld voor "ruzie zoeken en onrust stoken", dezelfde beschuldiging die in december 2020 leidde tot haar eerste straf.

Zhang deed indertijd verslag over de vroege verspreiding van het coronavirus in Wuhan, de stad van waaruit de pandemie begon. Ze plaatste onder meer video's van overvolle ziekenhuizen en lege straten. Haar verslagen schetsten een somberder beeld van de ziekte dan het verhaal dat de Chinese regering erover kwijt wilde.

Zhang werd in mei 2024 vrijgelaten, maar drie maanden later opnieuw gearresteerd en vastgezet in Shanghai. Haar voormalige advocaat Ren zei op X dat de nieuwe aanklachten waren gebaseerd op berichten die Zhang had geplaatst op buitenlandse websites.

Diplomatieke druk

In een verklaring roept RSF de internationale gemeenschap op diplomatieke druk op Beijing uit te oefenen om Zhang vrij te laten.

In China zitten volgens RSF minstens 124 mediamedewerkers achter de tralies. Het land staat op de 178e plaats van de 180 landen en gebieden in de RSF-persvrijheidsindex van 2025.

Meer uit Buitenland

Israël dreigt met zwaardere aanvallen Gaza om gevonden vliegers

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische regering heeft gedreigd de aanvallen op de Gazastrook te intensiveren als vanuit dat Palestijns gebied nog meer drones, ballonnen en vliegers opstijgen. Vrijdag en zaterdag werden in Israël vier vliegers gevonden die vermoedelijk uit Gaza afkomstig waren. Het Israëlische leger beschouwt die voorwerpen als een bedreiging omdat die eerder gebruikt zouden zijn bij aanvallen.

2 uur geleden
Zelensky herhaalt dat Oekraïne niet achter aanval Nord Stream zat

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zondag opnieuw gezegd dat Oekraïne niet achter de aanval op de Nord Stream-pijpleidingen in 2022 zat. Vorige maand zei de Duitse openbaar aanklager dat de Oekraïense staat opdracht gaf tot sabotage van de pijpleidingen voor de toevoer van Russisch gas naar Europa.

4 uur geleden
Ziekenhuis Nevada ontruimd om grote natuurbrand

RENO (ANP) - In de Amerikaanse staat Nevada zijn alle patiënten van het Northwest Specialty Hospital geëvacueerd vanwege een naderende natuurbrand. Het vuur woedt aan de rand van de stad Reno en het ziekenhuis is uit voorzorg ontruimd, meldt de lokale nieuwszender KTVN.

7 uur geleden
Doden door Israëlische luchtaanvallen op Gaza, onder wie een kind

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Israëlische luchtaanvallen in de centrale Gazastrook hebben zondag drie mensen gedood, onder wie een kind, meldt de burgerbescherming. Het Israëlische leger beweerde een "terrorist" te hebben getroffen.

9 uur geleden
Dodental loopt op na brand in Zwitsers woongebouw met restaurant

THUSIS (ANP) - In het Oost-Zwitserse Thusis zijn nog twee lichamen gevonden na een brand die donderdagavond in een restaurant uitbrak, meldt de politie. Daarmee is het dodental door de brand op vier gekomen. Zaterdag waren al twee lichamen gevonden.

10 uur geleden
Verdachte van aanval met zwaard in Zweden in voorlopige hechtenis

FAGERSTA (ANP/AFP) - De 18-jarige man die wordt verdacht van het doden en verwonden van meerdere jongeren met een zwaard op een school in Zweden is in voorlopige hechtenis genomen, meldt de openbaar aanklager. Hij wordt verdacht van moord en poging tot moord.

10 uur geleden
Zelensky verwerpt oproep rivaal tot verkiezingen in oorlogstijd

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vindt het "te gevaarlijk" voor Oekraïne om verkiezingen te houden terwijl het land vecht tegen de Russische invasie. Zelensky zei dit in een verklaring waarmee hij reageerde op een oproep van zijn voormalige minister van Defensie Mychajlo Fedorov om verkiezingen te organiseren. Zelensky ontsloeg Fedorov vorige maand na een herschikking van zijn kabinet.

12 uur geleden