Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese burgerjournalist voor rechter na berichtgeving over Wuhan

Chinese burgerjournalist voor rechter na berichtgeving over Wuhan

PEKING (ANP/AFP) - Een Chinese burgerjournalist die in haar land wordt vastgehouden na verslaggeving over de situatie in de stad Wuhan tijdens de uitbraak van de coronapandemie, zal aan het eind van deze maand worden berecht. Dat heeft haar advocaat vrijdag gezegd.

Zhang Zhaan, een voormalig advocaat, ging in februari naar de Chinese stad om op sociale media verslag te doen van de chaotische situatie in ziekenhuizen en andere zaken. In haar berichten noemde zij de situatie in Wuhan "een ernstige schending van de mensenrechten".

In de miljoenenstad stak in december vorig jaar het coronavirus voor het eerst de kop op. Peking wachtte tot 23 januari om Wuhan en omgeving in quarantaine te plaatsen. Die late reactie leidde tot veel kritiek in het buitenland.

Toestand zorgwekkend

Zhang (37) werd in mei gearresteerd op beschuldiging van "het aanzetten tot onrust", een term die vaak wordt gebruikt tegen tegenstanders van het communistische regime. Zij riskeert een gevangenisstraf van vijf jaar tijdens een proces dat volgens haar advocaten op 28 december in Shanghai moet beginnen.

Zhang ging in juni in hongerstaking om te protesteren tegen haar detentie en wordt sindsdien gedwongen gevoed met een neussonde. Een van haar advocaten heeft op sociale media verklaard dat de gezondheidstoestand van Zhang zorgwekkend is. "Ze wordt 24 uur per dag vastgebonden, ze heeft hulp nodig om naar het toilet te gaan", rapporteerde hij.

China, het eerste land dat door het coronavirus werd getroffen, is erin geslaagd het virus grotendeels in te dammen. Het dodental door het virus staat op 4634. De meeste slachtoffers kwamen uit Wuhan en omgeving. Het laatste sterfgeval werd geregistreerd in mei.

Meer uit Buitenland

Poetin zegt aanvallen op Oekraïne te stoppen bij verkiezingen

MOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.

2 uur geleden
Doden bij steekaanval bij treinstation Taiwan

TAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.

3 uur geleden
Internationale monitor: geen hongersnood meer in Gazastrook

NEW YORK/LONDEN (ANP/RTR) - Volgens internationale waarnemers is er momenteel geen hongersnood meer in de Gazastrook. Dit komt door de verbetering van de aanvoer van goederen sinds het bestand tussen Israël en Hamas dat 10 oktober inging. Maar de toestand blijft nog steeds kritiek. Bij hervatting van de vijandelijkheden kan het risico op hongersnood half april weer terug zijn.

4 uur geleden
WHO: ruim 1000 patiënten overleden in afwachting evacuatie Gaza

GENÈVE (ANP) - In de Gazastrook zijn in de afgelopen anderhalf jaar meer dan duizend mensen overleden die in afwachting waren van een medische evacuatie, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) op X. Topman Tedros Adhanom Ghebreyesus roept meer landen op om "hun deuren te openen voor de patiënten uit Gaza".

4 uur geleden
Eerste aanval Oekraïne op schip schaduwvloot op Middellandse Zee

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft voor het eerst een schip van de Russische schaduwvloot aangevallen op de Middellandse Zee, meldt een bron van de Oekraïense veiligheidsdienst SBOe. Het vaartuig zou flinke schade hebben opgelopen, maar leeg zijn geweest op het moment van de droneaanval.

5 uur geleden
Dertien aanhoudingen en zes gewonde agenten bij protesten Brussel

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Bij boerenprotesten zijn donderdag dertien mensen aangehouden in Brussel, meldt de politie daar. In zeven gevallen gaat het om een aanhouding waarbij de demonstranten ook strafrechtelijk kunnen worden vervolgd. Vier agenten raakten gewond.

6 uur geleden
Staking Louvre voorbij, museum vrijdag weer open "als normaal"

PARIJS (ANP/AFP) - De staking bij het Louvre is voorlopig voorbij. Het museum is volgens vakbonden en de directie vrijdag "als normaal" geopend. Medewerkers staaktes sinds maandag vanwege verslechterende arbeidsomstandigheden en personeelstekorten. Als hier niets aan verandert, willen vakbonden 5 januari weer in overleg voor een nieuwe staking.

6 uur geleden