Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese buitenlandminister bezoekt Taliban-leider in Kabul

Chinese buitenlandminister bezoekt Taliban-leider in Kabul

KABUL (ANP/RTR) - De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Wang Yi, heeft een topman van de Taliban in de Afghaanse hoofdstad Kabul ontmoet. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Kabul en Chinese staatsmedia meldden dit donderdag. De Chinese bewindsman sprak met vicepremier Abdul Ghani Baradar, een van de oprichters en leiders van de Taliban.

Wang is de hoogste functionaris uit China die het land bezoekt sinds de soennitische extremisten van de Taliban er in augustus de macht hebben overgenomen. Hij heeft er op aangedrongen dat Afghanistan niet toestaat dat "buitenlandse krachten het grondgebied van het land kunnen misbruiken om de veiligheid van andere landen en buurlanden in gevaar te brengen". De extremistische Taliban zouden bondgenoten kunnen zijn van soennitische groepen of partijen die zich bijvoorbeeld in China en de voormalige Sovjetrepublieken in de regio tegen de regering keren.

In Rusland zijn de Taliban betiteld als terroristische organisatie, omdat ze onder meer in de Kaukasus jihadisten zouden hebben gesteund. China vreest dat ten aanzien van het noordwesten van de volksrepubliek waar een islamitische minderheid onder de duim wordt gehouden.

Nieuwe Zijderoute

Wang Yi heeft naar eigen zeggen verwelkomd dat Afghanistan wil deelnemen aan het zogeheten 'Gordel en Weginitiatief' van China, ook wel eens de Nieuwe Zijderoute genoemd. Het gaat om enorme door China uitgevoerde infrastructurele projecten die Azië met het Midden-Oosten en met Europa moeten verbinden. Zo wordt gewerkt aan een 'Chinees-Pakistaanse Economische Corridor" in Pakistan. Afghanistan hoopt daar op te worden aangesloten. China kijkt ondertussen begerig naar de enorme rijkdom aan bodemschatten van Afghanistan zoals bauxiet, chroom, ijzer, kobalt, koper, kwik, lithium, uranium en zeldzame aardmetalen.

De Talibanbeweging wordt buiten het land niet erkend als de rechtmatige regering van het land en is nog steeds doelwit van onder meer VN-sancties. Maar China heeft al heel lang contacten met de Taliban. De machthebbers in Kabul worstelen met economische problemen en tekorten als gevolg van het uitblijven van internationale erkenning.

Meer uit Buitenland

Schotse Labour-leider Anas Sarwar roept Starmer op te vertrekken

EDINBURGH (ANP) - De Schotse Labour-leider Anas Sarwar heeft zijn partijgenoot Keir Starmer opgeroepen op te stappen als premier. Sarwar is het meest prominente Labour-lid tot nu toe dat openlijk heeft uitgesproken dat Starmer moet vertrekken.

1 uur geleden
Noorse politie onderzoekt ex-ambassadeur om banden met Epstein

OSLO (ANP) - De Noorse politie is een onderzoek begonnen naar een recent afgetreden ambassadeur om haar banden met de overleden Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. De voormalige topdiplomaat in Jordanië en Irak, Mona Juul, wordt beschuldigd van ernstige corruptie. Tegen haar man is een crimineel onderzoek geopend voor medeplichtigheid, melden Noorse media zoals omroep NRK.

1 uur geleden
Arrestaties bij protesten tegen bezoek Herzog aan Australië

SYDNEY (ANP) - Bij protesten in de Australische stad Sydney zijn zeker 27 mensen gearresteerd, meldt de politie aan ABC News. In meerdere steden in het land vonden demonstraties plaats vanwege het bezoek van de Israëlische president Isaac Herzog. Hij heeft een krans gelegd bij Bondi Beach, waar in december 15 doden vielen toen schutters het vuur openden tijdens een Joodse viering.

2 uur geleden
Starmer ondanks oplopende druk niet van plan op te stappen

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer is ondanks grote druk niet van plan op te stappen. Volgens zijn woordvoerder is hij vastberaden om door te gaan met het doorvoeren van zijn beleid en zal hij zich daarop concentreren.

2 uur geleden
Brussel veroordeelt uitbreiding Israëlische controle op Westoever

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie veroordeelt de recente beslissingen van het Israëlische Veiligheidskabinet om de Israëlische controle op de Westelijke Jordaanoever uit te breiden. "Deze stap is wederom een stap in de verkeerde richting, terwijl de hele internationale gemeenschap zich inspant om fase twee van het alomvattende plan voor Gaza uit te voeren", zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag.

2 uur geleden
VS-minister verwacht verkiezingen Venezuela binnen 2 jaar

CARACAS (ANP) - De Amerikaanse minister van Energie Chris Wright verwacht dat er binnen 18 tot 24 maanden verkiezingen gehouden zullen worden in Venezuela, zegt hij tegen nieuwssite Politico. Hij benadrukte daarbij dat er geen verandering is in "het plan" een democratie te bewerkstelligen in het land. Dat gebeurt volgens hem alleen niet van de ene op de andere dag. "Maar hoe sneller we dat voor elkaar krijgen, hoe beter."

3 uur geleden
VN-mensenrechtencommissaris pleit voor vrijlating Lai

GENEVE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk heeft zich uitgesproken tegen de veroordeling van Jimmy Lai (78) in Hongkong. Hij roept op tot de vrijlating van de mediamagnaat, die maandag twintig jaar celstraf kreeg onder een omstreden veiligheidswet.

4 uur geleden