Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese buitenlandminister bezoekt Taliban-leider in Kabul

Chinese buitenlandminister bezoekt Taliban-leider in Kabul

KABUL (ANP/RTR) - De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Wang Yi, heeft een topman van de Taliban in de Afghaanse hoofdstad Kabul ontmoet. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Kabul en Chinese staatsmedia meldden dit donderdag. De Chinese bewindsman sprak met vicepremier Abdul Ghani Baradar, een van de oprichters en leiders van de Taliban.

Wang is de hoogste functionaris uit China die het land bezoekt sinds de soennitische extremisten van de Taliban er in augustus de macht hebben overgenomen. Hij heeft er op aangedrongen dat Afghanistan niet toestaat dat "buitenlandse krachten het grondgebied van het land kunnen misbruiken om de veiligheid van andere landen en buurlanden in gevaar te brengen". De extremistische Taliban zouden bondgenoten kunnen zijn van soennitische groepen of partijen die zich bijvoorbeeld in China en de voormalige Sovjetrepublieken in de regio tegen de regering keren.

In Rusland zijn de Taliban betiteld als terroristische organisatie, omdat ze onder meer in de Kaukasus jihadisten zouden hebben gesteund. China vreest dat ten aanzien van het noordwesten van de volksrepubliek waar een islamitische minderheid onder de duim wordt gehouden.

Nieuwe Zijderoute

Wang Yi heeft naar eigen zeggen verwelkomd dat Afghanistan wil deelnemen aan het zogeheten 'Gordel en Weginitiatief' van China, ook wel eens de Nieuwe Zijderoute genoemd. Het gaat om enorme door China uitgevoerde infrastructurele projecten die Azië met het Midden-Oosten en met Europa moeten verbinden. Zo wordt gewerkt aan een 'Chinees-Pakistaanse Economische Corridor" in Pakistan. Afghanistan hoopt daar op te worden aangesloten. China kijkt ondertussen begerig naar de enorme rijkdom aan bodemschatten van Afghanistan zoals bauxiet, chroom, ijzer, kobalt, koper, kwik, lithium, uranium en zeldzame aardmetalen.

De Talibanbeweging wordt buiten het land niet erkend als de rechtmatige regering van het land en is nog steeds doelwit van onder meer VN-sancties. Maar China heeft al heel lang contacten met de Taliban. De machthebbers in Kabul worstelen met economische problemen en tekorten als gevolg van het uitblijven van internationale erkenning.

Meer uit Buitenland

Noord-Korea bouwt straat voor nabestaanden van gedode militairen

PYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft een straat gebouwd speciaal voor de nabestaanden van militairen die zijn omgekomen tijdens de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dictator Kim Jong-un was volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap persoonlijk aanwezig bij de opening, samen met zijn dochter Ju Ae.

1 uur geleden
Iran: standpunt VS over atoomprogramma is realistischer geworden

TEHERAN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse standpunt over het Iraanse atoomprogramma "is realistischer geworden". Dit stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken een dag voor de tweede onderhandelingsronde, bericht staatspersbureau IRNA.

1 uur geleden
Poetin en andere leiders bespot in Duitse carnavalsoptochten

DÜSSELDORF (ANP/DPA) - Op Rosenmontag zijn in verschillende Duitse steden de jaarlijkse carnavalsoptochten gehouden. Traditiegetrouw werden politieke wereldleiders bespot met karikaturen op de praalwagens.

1 uur geleden
NBC: lokale agenten ingezet voor ICE met omstreden taskforcemodel

WASHINGTON (ANP) - Sinds het aantreden van Donald Trump als president is het aantal lokale politieafdelingen dat agenten levert aan immigratiedienst ICE sterk gestegen. Terwijl dit er onder Biden nog maar 135 waren, waren het er eind januari 1168, analyseerde NBC News.

2 uur geleden
Estland: NAVO zal diep in Rusland toeslaan bij inval

TALLINN (ANP) - De NAVO zal diep in Rusland toeslaan als dat land de Baltische landen binnenvalt. Dat zegt de Estse minister van Buitenlandse Zaken Margus Tsahkna in een interview met de Britse krant The Telegraph. "We kunnen het niet laten gebeuren dat Rusland de Baltische landen binnenvalt en we dan pas terugvechten", aldus Tsahkna.

3 uur geleden
Italië klaar om Palestijnse politie te trainen in Gaza

ROME (ANP/RTR/DPA) - Italië is klaar om te helpen bij het opleiden van Palestijnse politieagenten in de Gazastrook, zegt minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani. Het land wil op die manier bijdragen aan de wederopbouw van Gaza en het creëren van een stabiele situatie.

3 uur geleden
Brussel noemt Israëlisch besluit Westoever 'nieuwe escalatie'

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet het besluit van de Israëlische regering voor de bezette Westelijke Jordaanoever als een "nieuwe escalatie", die erop gericht is de Israëlische controle verder te vergroten. Dat zei een woordvoerder maandag namens de Commissie.

3 uur geleden