Chinese buitenlandminister bezoekt Taliban-leider in Kabul
KABUL (ANP/RTR) - De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Wang Yi, heeft een topman van de Taliban in de Afghaanse hoofdstad Kabul ontmoet. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Kabul en Chinese staatsmedia meldden dit donderdag. De Chinese bewindsman sprak met vicepremier Abdul Ghani Baradar, een van de oprichters en leiders van de Taliban.
Wang is de hoogste functionaris uit China die het land bezoekt sinds de soennitische extremisten van de Taliban er in augustus de macht hebben overgenomen. Hij heeft er op aangedrongen dat Afghanistan niet toestaat dat "buitenlandse krachten het grondgebied van het land kunnen misbruiken om de veiligheid van andere landen en buurlanden in gevaar te brengen". De extremistische Taliban zouden bondgenoten kunnen zijn van soennitische groepen of partijen die zich bijvoorbeeld in China en de voormalige Sovjetrepublieken in de regio tegen de regering keren.
In Rusland zijn de Taliban betiteld als terroristische organisatie, omdat ze onder meer in de Kaukasus jihadisten zouden hebben gesteund. China vreest dat ten aanzien van het noordwesten van de volksrepubliek waar een islamitische minderheid onder de duim wordt gehouden.
Nieuwe Zijderoute
Wang Yi heeft naar eigen zeggen verwelkomd dat Afghanistan wil deelnemen aan het zogeheten 'Gordel en Weginitiatief' van China, ook wel eens de Nieuwe Zijderoute genoemd. Het gaat om enorme door China uitgevoerde infrastructurele projecten die Azië met het Midden-Oosten en met Europa moeten verbinden. Zo wordt gewerkt aan een 'Chinees-Pakistaanse Economische Corridor" in Pakistan. Afghanistan hoopt daar op te worden aangesloten. China kijkt ondertussen begerig naar de enorme rijkdom aan bodemschatten van Afghanistan zoals bauxiet, chroom, ijzer, kobalt, koper, kwik, lithium, uranium en zeldzame aardmetalen.
De Talibanbeweging wordt buiten het land niet erkend als de rechtmatige regering van het land en is nog steeds doelwit van onder meer VN-sancties. Maar China heeft al heel lang contacten met de Taliban. De machthebbers in Kabul worstelen met economische problemen en tekorten als gevolg van het uitblijven van internationale erkenning.
Meer uit Buitenland
NEW YORK/TEHERAN (ANP) - Sinds het begin van de oorlog in Iran zijn tot nu toe 1097 burgerdoden in Iran gevallen, volgens gegevens van een mensenrechtenorganisatie. Onder hen bevinden zich 181 kinderen. Dat meldt het in de VS gevestigde Human Rights Activists News Agency (HRANA), dat over een uitgebreid netwerk in Iran beschikt.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen op twee steden ten zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn zes mensen omgekomen. Dat maakte het Libanese ministerie van Volksgezondheid woensdag bekend.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Revolutionaire Garde (IRG), de elitetroepen van Iran, claimt "volledige controle" te hebben over de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute voor olie en gas. Schepen die door de waterweg willen varen, lopen het risico beschadigd te raken door raketten of verdwaalde drones, aldus de IRG.
2 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - Justitie in Cuba klaagt zes bemanningsleden aan van een Amerikaanse speedboot, die vorige week door de Cubaanse kustwacht werd onderschept tijdens een vuurgevecht. Dat meldt het Openbaar Ministerie in een verklaring.
6 uur geledenMASHHAD (ANP/AFP) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, wordt begraven in zijn thuisstad Mashhad, meldt persbureau Fars. Khamenei kwam zaterdag om het leven bij bombardementen van Israël en de Verenigde Staten. Hij was 36 jaar aan de macht.
9 uur geledenQOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
15 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
17 uur geleden