Chinese beurzen omlaag door zorgen om coronalockdowns
TOKIO (ANP) - De Chinese aandelenbeurzen zijn donderdag gedaald. Zowel in Hongkong als Shanghai waren beleggers voorzichtig. Het strenge coronabeleid in zowel Hongkong als China, maar ook de toegenomen geopolitieke risico's als gevolg van de oorlog in Oekraïne, drukten op het sentiment. Oliebedrijf CNOOC steeg zo'n 30 procent bij zijn debuut in Shanghai.
Het aantal coronabesmettingen in China blijft relatief hoog met meer dan 19.000 besmettingen donderdag. Het land houdt vast aan het uitbannen van corona en daar zijn strenge maatregelen voor nodig. De al weken durende lockdown in Shanghai, die ook de economie treft, is daar een voorbeeld van. Tegelijkertijd vragen beleggers zich af waar de beloofde steun van Beijing voor de beurzen blijft.
De Chinese president Xi Jinping waarschuwde tijdens een jaarlijkse conferentie opnieuw voor eenzijdig opgelegde sancties en het aanpakken van landen door de eigen wetgeving van ver weg op te leggen. Xi noemde de westerse sancties tegen Rusland niet, maar zijn uitspraken geven de lastige positie aan die China heeft tussen Rusland en het Westen.
Techbedrijven
CNOOC had eerder een notering op Wall Street, maar verloor die als gevolg van Amerikaanse sancties. Het bedrijf vroeg daarom, naast zijn notering in Hongkong, ook een notering in Shanghai aan. In Hongkong ging CNOOC 3,1 procent omlaag.
Techbedrijven als Alibaba en Tencent behoorden bij de verliezers in Hongkong. Alibaba ging 3,9 procent omlaag, Tencent leverde 4,5 procent in. De Hang Seng-index in de stadstaat stond tussentijds 2 procent lager. De beurs in Shanghai ging 1,8 procent omlaag.
In Tokio pakte de Nikkei-index juist een winst van 1,2 procent. Een dag eerder steeg de Japanse beursgraadmeter ook al toen de yen daalde ten opzichte van de dollar en andere valuta. Dat is gunstig voor ondernemingen die veel exporteren. Ook de Kospi in Seoul steeg en wel met 0,4 procent. De All Ordinaries in Sydney dikte 0,3 procent aan.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag flink lager geopend door de vrees voor een verdere escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. In zijn eerste televisietoespraak sinds de Amerikaans-Israëlische oorlog met Iran zei president Donald Trump Iran de komende twee tot drie weken nog "extreem hard" te treffen en terug te brengen naar het stenen tijdperk. Trump herhaalde ook dat de Amerikaanse doelstellingen in Iran bijna zijn bereikt, maar gaf geen einddatum voor het conflict.
57 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt donderdagochtend flink omdat president Donald Trump heeft gewaarschuwd dat de Verenigde Staten Iran de komende twee tot drie weken "extreem hard" zullen aanpakken. Door die opmerking lijkt een snelle oplossing van het conflict in het Midden-Oosten weer verder uit beeld te zijn geraakt.
1 uur geledenDEURNE (ANP) - De bouwer van elektrische bussen Ebusco heeft ruim 27 miljoen euro aan nieuw kapitaal opgehaald, onder meer door een lening van bestaande aandeelhouders van het bedrijf uit het Noord-Brabantse Deurne. Ebusco zegt dat het opgehaalde werkkapitaal gebruikt zal worden om bestaande busorders uit te kunnen voeren en nieuwe zakelijke mogelijkheden na te jagen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De grootste Nederlandse supermarkten doen te weinig voor vrouwenrechten in hun toeleveringsketens. Dat concluderen onderzoeksbureau Questionmark en organisaties Oxfam Novib en Solidaridad in een onderzoek naar naleving van mensenrechten. Supermarkten zeggen de aanbevelingen van het rapport serieus te nemen, maar dat het rapport ook dingen buiten beschouwing laat.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten zijn donderdag scherp in waarde gedaald nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangegeven dat er de komende weken zwaardere aanvallen op Iran zouden plaatsvinden. De belangrijkste digitale munt zakte 2,5 procent tot ongeveer 66.500 dollar (omgerekend 57.330 euro).
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De olieprijzen zijn donderdag hard gestegen nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde met een escalatie van de oorlog in Iran in de komende weken. Dit temperde de hoop op een snelle oplossing van het conflict.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cao-lonen stegen in het eerste kwartaal van 2026 met 4,5 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Driekwart van de Nederlandse werknemers valt onder een cao.
3 uur geleden