Chinese beurzen dalen na waarschuwing over economie
TOKIO (ANP) - De Chinese aandelenmarkten gingen woensdag omlaag. Beleggers waren niet bereid om risico's te nemen nadat de Chinese premier Li Keqiang waarschuwde dat de op een na grootste economie ter wereld opnieuw kampt met "neerwaartse druk". Ook het strikte coronabeleid dat de Chinezen hanteren doet de economie geen goed. In Beijing werd dinsdag op de twee luchthavens van de Chinese hoofdstad al ongeveer de helft van alle vluchten geannuleerd vanwege strengere lokale coronamaatregelen.
De hoofdindex in Shanghai noteerde tussentijds 0,6 procent in de min en de Hang Seng-index in Hongkong zakte 1 procent. De Chinese economie is de afgelopen maanden onder druk komen te staan door de pogingen van de overheid om de groei in de vastgoedsector af te remmen. Daarbij kampte het land in oktober ook met stroomtekorten die ook de industriële productie raakte. Premier Li pleitte wel voor een mogelijke verlaging van de belastingen en heffingen voor bedrijven, om met name kleine en middelgrote bedrijven in het land te ontzien.
Ondanks de neerwaartse druk op de economie is de bedrijvigheid in de Chinese dienstensector in oktober wel toegenomen ten opzichte van een maand eerder, zo blijkt uit cijfers van marktonderzoekers Caixin en Markit. Eerder bleek uit gegevens van de Chinese overheid dat het groeitempo in de dienstensector afgelopen maand is afgenomen.
De beurshandel in de Aziatische regio verliep verder relatief rustig aangezien de financiële markten in Tokio gesloten bleven vanwege een feestdag in Japan. Ook werd uitgekeken naar de uitkomsten van de belangrijke beleidsvergadering van de Federal Reserve (Fed), die later op de dag naar buiten komen. Kenners verwachten dat de Fed zal aangeven wanneer de centrale bank precies zal beginnen met de afbouw van de coronasteun voor de grootste economie ter wereld. De Kospi in Seoul zakte 1,2 procent. De Zuid-Koreaanse mobiele betalingsapp Kakao Pay beleefde een succesvol beursdebuut en verdubbelde in waarde.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Tweedehands elektrische auto's zijn vorig jaar goedkoper geworden in Nederland. De gemiddelde prijs lag in 2025 op 34.600 euro, meldt het Europese onlineautoplatform AutoScout24 op basis van eigen gegevens. Dat is 8,7 procent goedkoper dan in 2024.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De ACM keurt de overname van de overige aandelen van HEMA door de familie Van Eerd goed. Daarmee is een belangrijke horde genomen om de winkelketen volledig eigendom te maken van de familie achter supermarktketen Jumbo. De Belgische mededingingsautoriteiten en de ondernemingsraad moeten nog hun goedkeuring geven.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - HEMA maakt zijn bekende rookworst weer volgens het originele recept. Ruim een jaar geleden was de winkelketen overgestapt op een ander recept, bij een andere leverancier, om te voldoen aan het Beter Leven Keurmerk. "Het bleek echter een uitdaging om die herkenbare HEMA-smaak volledig te behouden", erkent HEMA nu.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoek doen naar socialmediaplatform X en chatbot Grok, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert. Dat zou in overtreding zijn van de Europese techregels. Zowel Grok als X is eigendom van Elon Musk.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) maakt zich zorgen over de afname van de concurrentie in Nederland in het afgelopen decennium. De toezichthouder wijst op de nadelen voor consumenten, want voldoende concurrentie dwingt bedrijven om de prijzen laag te houden, de kwaliteit te verbeteren en te blijven innoveren. De ACM zegt met nieuwe bevoegdheden beter te kunnen ingrijpen.
2 uur geledenWENEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie bij de komende vergadering naar verwachting opnieuw ongewijzigd. Dat melden bronnen bij OPEC+ aan persbureau Bloomberg. De organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, vergadert op zondag 1 februari via videoverbinding over de productie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het lijkt erop dat de aangepaste tijdlijnen op Facebook en Instagram blijven. Eigenaar Meta Platforms heeft bijna alle bezwaren tegen de uitspraak van de rechtbank in Amsterdam hierover op het laatste moment ingetrokken. Dit bevestigt een woordvoerder van Bits of Freedom (BoF), dat zich inzet voor burgerrechten en privacy, na berichtgeving door BNR op de dag dat het hoger beroep van Meta wordt behandeld.
3 uur geleden