Chinese autoproducenten worstelen met sterk gestegen lithiumprijs
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Accu's voor elektrische auto's zijn door de sterke prijsstijgingen van grondstoffen in rap tempo veel duurder geworden. Chinese producenten van elektrische auto's, zoals Li Auto, klagen steen en been over de "belachelijke" prijsstijging. Ondertussen vraagt Beijing van producenten van lithium, een belangrijke grondstof voor accu's, om de prijzen weer terug te laten keren naar "aanvaardbare niveaus".
Lithium is het afgelopen jaar bijna vijf keer duurder geworden, ook omdat de vraag van Chinese autofabrikanten groter is dan het aanbod. De prijsstijging heeft onder andere de kostendruk voor producenten van elektrische voertuigen verhoogd. Dit dwingt makers van auto's ook om hun prijzen te verhogen. "Autofabrikanten die hun prijzen nog niet hebben verhoogd, zullen dat waarschijnlijk wel moeten doen zodra hun acculeveranciers meer gaan vragen", aldus Li Xiang, topman van Li Auto.
Onlangs maakten ook andere autoproducenten als Tesla, BYD en Xpeng bekend de prijzen van hun auto's te verhogen. Bijkomend probleem op de Chinese markt is dat de overheidssubsidies voor duurzame voertuigen wegvallen. Volgens CATL, de grootste accuproducent ter wereld en belangrijke toeleverancier van Tesla, is het niet te voorkomen dat de hogere grondstofkosten doorberekend worden.
De regering in Beijing riep vorige week een aantal marktdeelnemers op de prijsdruk te verminderen. De bijeenkomst van vorige week maakt ook duidelijk dat China nerveus wordt over de aanhoudende stijging van de lithiumprijzen. Het overleg past ook in een breder streven van Beijing om de stijgende grondstoffenprijzen te beteugelen. Eerder werden ook al enkele fabrikanten bijeengeroepen voor een overleg nadat de prijzen van zeldzame aardmetalen omhoog sprongen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement wil meer aanpassingen in de EU-meerjarenbegroting 2028-2034. Het voorstel van de Europese Commissie van vorig jaar juli kon meteen al geen genade vinden. Maar ook een eerste tegenvoorstel van de toekomstige onderhandelaars namens het Europees Parlement is te mager, werd duidelijk in het eerste inhoudelijke debat over de meerjarenbegroting (MFK).
5 minuten geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Brussel moet strengere regels invoeren om de groeiende veiligheidsrisico's van slimme elektrische auto's te beheersen, stelt de denktank Center for Eastern Studies (OSW) in Warschau. Volgens de organisatie vormt vooral het groeiende aantal Chinese auto's een probleem.
11 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het Londense vliegveld Heathrow was vorig jaar opnieuw de drukste luchthaven van Europa. Het wordt op de voet gevolgd door Istanbul Airport, meldt koepelorganisatie van luchthavens in Europa ACI Europe. Via alle Europese luchthavens samen vloog een recordaantal passagiers.
13 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - De Duitse regering krijgt een onvoldoende van het bedrijfsleven voor haar economisch beleid. In een peiling van het vooraanstaande economische onderzoeksinstituut Ifo onder ongeveer 6300 Duitse ondernemingen wordt een negatief oordeel uitgesproken over het beleid van de regering van bondskanselier Friedrich Merz. Hij heeft het stimuleren van de kwakkelende Duitse economie juist tot prioriteit gemaakt.
19 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De kaarten- en advertentiediensten van Apple krijgen toch niet te maken met strengere marktregels in de Europese Unie. In november meldde de Europese Commissie nog dat Apple Ads en Apple Maps mogelijk zo machtig zijn dat ze gedwongen ruimte moeten bieden aan concurrenten. Na protest concludeert het dagelijkse EU-bestuur dat het Amerikaanse techbedrijf een te kleine speler is op het vlak van digitale kaarten en advertenties.
20 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall heeft vorig jaar flink minder winst gemaakt, ondanks de gestegen gas- en elektriciteitsprijzen. Ook de omzet liep terug, meldt het Zweedse bedrijf in zijn resultaten.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Sieradenmerk Pandora gaat producten met een platinumlaag aanbieden om minder afhankelijk te zijn van zilver, waarvan de prijs de afgelopen tijd sterk schommelt.
2 uur geleden