Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese AI-app DeepSeek drukt chipbedrijven op Damrak in het rood

Chinese AI-app DeepSeek drukt chipbedrijven op Damrak in het rood

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI hebben maandag forse verliezen geleden op de Amsterdamse beurs door het enthousiasme over de Chinese AI-tool DeepSeek. Die behaalt met minder rekenkracht verrassend goede prestaties, wat gevolgen kan hebben voor de vraag naar halfgeleiders van westerse producenten. Na de ergste schrik liepen de verliezen voor de meeste chipbedrijven later op de dag iets terug.

ASML en Besi sloten met minnen van 7 en 8 procent, na maandagochtend vlak na de opening op minnen van respectievelijk 9 en 10 procent te hebben gestaan. ASMI was de grootste daler in de AEX-index met een verlies van 12 procent. In de Verenigde Staten verloor Nvidia, de belangrijkste verkoper van AI-chips ter wereld, 16 procent rond het slot van de Europese beurzen.

Door de koersverliezen van de chipbedrijven zakte de AEX-index weer ruim onder de 900 punten. De hoofdindex sloot 0,7 procent lager op 894,84 punten, na 's ochtends nog op een verlies van 1,6 procent te hebben gestaan. Eerder deze maand wist de AEX voor het eerst in maanden juist weer boven de 900 punten te sluiten. De MidKap won 0,4 procent tot 834,62 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs leverden tot 0,5 procent in, Londen won een fractie.

Platenlabel

Verschillende analisten denken dat het langetermijneffect van de opkomst van DeepSeek voor westerse technologiebedrijven beperkt zal zijn. Zo verwacht Bloomberg Intelligence dat de langetermijnvraag naar chips en andere technologie overeind blijft, omdat "het toevoegen van meer rekenkracht altijd voordeel zal opleveren". Morgan Stanley denkt dat chipbedrijven hun producten vaker kwijt kunnen in kleinere computers, als die ook in staat blijken de efficiƫntere AI-modellen aan te kunnen.

UMG was met een winst van ruim 7 procent de grootste stijger in de AEX-index. Het platenlabel heeft de samenwerking met streamingdienst Spotify uitgebreid.

Leveren

Ryanair klom 3 procent. De Ierse budgetmaatschappij zag de winst afgelopen kwartaal stijgen. Wel werd de prognose voor het aantal reizigers opnieuw verlaagd, omdat Boeing moeite heeft met het leveren van vliegtuigen.

De euro was 1,0495 dollar waard, tegen 1,0516 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 2,5 procent goedkoper op 72,75 dollar. Brentolie zakte 2,4 procent in prijs tot 76,67 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Tesla verbreekt verkooprecord van Volkswagen in Noorwegen

OSLO (ANP/RTR) - Tesla heeft een nieuw verkooprecord gevestigd in Noorwegen. Nog nooit verkocht een merk in het land zoveel auto's als het bedrijf van Elon Musk dit jaar, met ook nog een maand te gaan. Tesla profiteerde in november met een verdrievoudiging van de verkoop van een aanstaande belastingverhoging.

41 minuten geleden
TNO: ASML grootste R&D-investeerder, Nederland verliest terrein

DEN HAAG (ANP) - Chipmachinemaker ASML is verreweg de grootste investeerder in onderzoek en ontwikkeling (R&D) in Nederland. Maar een groot deel van de uitgaven hieraan in ons land komt slechts van een handvol bedrijven, meldt onderzoeksinstituut TNO.

49 minuten geleden
UWV verdubbelt tijdelijk beslistermijn WIA-beoordelingen

AMSTERDAM (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV verlengt de beslistermijn voor WIA-beoordelingen en herbeoordelingen met ingang van het nieuwe jaar tijdelijk van acht naar zestien weken. Het lukt de organisatie al langere tijd niet om mensen die mogelijk arbeidsongeschikt zijn binnen de gestelde termijn duidelijkheid te geven. Dat komt door een aanhoudende toename van beoordelingsaanvragen en een tekort aan verzekeringsartsen.

1 uur geleden
Leidinggevende bij KLM wordt nieuwe topman van Transavia

SCHIPHOL (ANP) - Paul Terstegge wordt de nieuwe topman van Transavia. Begin oktober werd bekend dat de huidige topman Marcel de Nooijer de budgetmaatschappij verlaat. Terstegge volgt hem per 1 februari 2026 op, meldt Transavia.

1 uur geleden
Meer elektrische auto's verkocht door dreigende hogere bijtelling

AMSTERDAM (ANP) - De verkoop van nieuwe elektrische auto's is afgelopen maand fors gestegen. Dat is waarschijnlijk een gevolg van een eerder plan om de bijtelling voor zakelijke rijders begin volgend jaar te verhogen, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. Dat plan is inmiddels afgezwakt, maar de auto's waren al besteld.

2 uur geleden
Bitcoin zakt weer naar laagste niveau sinds april

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van de bitcoin is maandag weer gezakt tot het laagste niveau sinds april dit jaar. De grootste cryptomunt ter wereld leek zich de afgelopen dagen te handhaven boven de 91.000 dollar, maar viel op de eerste dag van december terug tot onder de 86.000 dollar (ruim 74.000 euro).

2 uur geleden
Consumenten hebben vaker voorkeur voor afhalen van pakketjes

DEN HAAG (ANP) - Consumenten laten deze feestdagenperiode hun pakketjes liever bij een PostNL-punt of pakketautomaat bezorgen dan vorig jaar. Volgens het post- en pakketbedrijf, dat keek naar de doorgegeven voorkeuren in de eigen app, gaat het om een groei van 40 procent. Het gebruik van pakketautomaten steeg met 60 procent.

2 uur geleden