Chinese AI-app DeepSeek drukt chipbedrijven op Damrak in het rood
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI hebben maandag forse verliezen geleden op de Amsterdamse beurs door het enthousiasme over de Chinese AI-tool DeepSeek. Die behaalt met minder rekenkracht verrassend goede prestaties, wat gevolgen kan hebben voor de vraag naar halfgeleiders van westerse producenten. Na de ergste schrik liepen de verliezen voor de meeste chipbedrijven later op de dag iets terug.
ASML en Besi sloten met minnen van 7 en 8 procent, na maandagochtend vlak na de opening op minnen van respectievelijk 9 en 10 procent te hebben gestaan. ASMI was de grootste daler in de AEX-index met een verlies van 12 procent. In de Verenigde Staten verloor Nvidia, de belangrijkste verkoper van AI-chips ter wereld, 16 procent rond het slot van de Europese beurzen.
Door de koersverliezen van de chipbedrijven zakte de AEX-index weer ruim onder de 900 punten. De hoofdindex sloot 0,7 procent lager op 894,84 punten, na 's ochtends nog op een verlies van 1,6 procent te hebben gestaan. Eerder deze maand wist de AEX voor het eerst in maanden juist weer boven de 900 punten te sluiten. De MidKap won 0,4 procent tot 834,62 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs leverden tot 0,5 procent in, Londen won een fractie.
Platenlabel
Verschillende analisten denken dat het langetermijneffect van de opkomst van DeepSeek voor westerse technologiebedrijven beperkt zal zijn. Zo verwacht Bloomberg Intelligence dat de langetermijnvraag naar chips en andere technologie overeind blijft, omdat "het toevoegen van meer rekenkracht altijd voordeel zal opleveren". Morgan Stanley denkt dat chipbedrijven hun producten vaker kwijt kunnen in kleinere computers, als die ook in staat blijken de efficiëntere AI-modellen aan te kunnen.
UMG was met een winst van ruim 7 procent de grootste stijger in de AEX-index. Het platenlabel heeft de samenwerking met streamingdienst Spotify uitgebreid.
Leveren
Ryanair klom 3 procent. De Ierse budgetmaatschappij zag de winst afgelopen kwartaal stijgen. Wel werd de prognose voor het aantal reizigers opnieuw verlaagd, omdat Boeing moeite heeft met het leveren van vliegtuigen.
De euro was 1,0495 dollar waard, tegen 1,0516 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 2,5 procent goedkoper op 72,75 dollar. Brentolie zakte 2,4 procent in prijs tot 76,67 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De stijgende koopkracht zorgt voor meer bestedingen in restaurants en cafés, meldt ABN AMRO in een rapport over de horecasector. Eet- en drinkgelegenheden zijn volgens de bank daardoor in iets rustiger vaarwater terechtgekomen. Ook zijn de vooruitzichten voor horecaondernemers iets positiever dan in de afgelopen jaren. Tegelijkertijd blijft de sector kwetsbaar door problematische schulden, sterk schommelende voedselprijzen en het aanhoudende personeelstekort.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - KLM had beter moeten communiceren met passagiers die deze week strandden op Schiphol omdat er massaal vluchten werden geannuleerd vanwege de sneeuwval. Dat heeft KLM-topvrouw Marjan Rintel donderdagavond toegegeven in tv-programma Pauw & De Wit.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op Wall Street hebben donderdag enthousiast gereageerd op nieuwe fusiegesprekken tussen de grote internationale mijnbouwers Rio Tinto en Glencore. De mogelijke samensmelting zou van de twee het grootste mijnbouwbedrijf ter wereld maken. Iets meer dan een jaar geleden liepen eerdere gesprekken tussen de concerns nog spaak.
6 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Het Amerikaanse mediaconcern Paramount Skydance wil muziekzender MTV weer groot maken en zoekt daarbij de hulp van de muziekindustrie. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het winterse weer zorgt vrijdag weer voor vluchtuitval op Schiphol. KLM heeft aangekondigd "preventief" 80 vluchten van en naar de luchthaven te schrappen, omdat vrijdagavond slecht weer wordt verwacht. Vooral vluchten naar Europese bestemmingen, waarnaar vaak meerdere vluchten per dag gaan, gaan dan niet door.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk gaat tegen de ondertekening van het vrijhandelsakkoord met het Mercosur-blok van Zuid-Amerikaanse landen stemmen, heeft de Franse president Emmanuel Macron laten weten. Maar het akkoord komt er mogelijk toch.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De beurskoers van de Groenlandse bank GrønlandsBANKEN is de eerste dagen van dit jaar met meer dan 36 procent gestegen op de beurs in Kopenhagen. Beleggers lijken erop voor te sorteren dat de Verenigde Staten weleens veel investeringen kunnen gaan doen in de Groenlandse economie.
9 uur geleden