Chinese AI-app DeepSeek drukt chipbedrijven op Damrak in het rood
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI hebben maandag forse verliezen geleden op de Amsterdamse beurs door het enthousiasme over de Chinese AI-tool DeepSeek. Die behaalt met minder rekenkracht verrassend goede prestaties, wat gevolgen kan hebben voor de vraag naar halfgeleiders van westerse producenten. Na de ergste schrik liepen de verliezen voor de meeste chipbedrijven later op de dag iets terug.
ASML en Besi sloten met minnen van 7 en 8 procent, na maandagochtend vlak na de opening op minnen van respectievelijk 9 en 10 procent te hebben gestaan. ASMI was de grootste daler in de AEX-index met een verlies van 12 procent. In de Verenigde Staten verloor Nvidia, de belangrijkste verkoper van AI-chips ter wereld, 16 procent rond het slot van de Europese beurzen.
Door de koersverliezen van de chipbedrijven zakte de AEX-index weer ruim onder de 900 punten. De hoofdindex sloot 0,7 procent lager op 894,84 punten, na 's ochtends nog op een verlies van 1,6 procent te hebben gestaan. Eerder deze maand wist de AEX voor het eerst in maanden juist weer boven de 900 punten te sluiten. De MidKap won 0,4 procent tot 834,62 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs leverden tot 0,5 procent in, Londen won een fractie.
Platenlabel
Verschillende analisten denken dat het langetermijneffect van de opkomst van DeepSeek voor westerse technologiebedrijven beperkt zal zijn. Zo verwacht Bloomberg Intelligence dat de langetermijnvraag naar chips en andere technologie overeind blijft, omdat "het toevoegen van meer rekenkracht altijd voordeel zal opleveren". Morgan Stanley denkt dat chipbedrijven hun producten vaker kwijt kunnen in kleinere computers, als die ook in staat blijken de efficiƫntere AI-modellen aan te kunnen.
UMG was met een winst van ruim 7 procent de grootste stijger in de AEX-index. Het platenlabel heeft de samenwerking met streamingdienst Spotify uitgebreid.
Leveren
Ryanair klom 3 procent. De Ierse budgetmaatschappij zag de winst afgelopen kwartaal stijgen. Wel werd de prognose voor het aantal reizigers opnieuw verlaagd, omdat Boeing moeite heeft met het leveren van vliegtuigen.
De euro was 1,0495 dollar waard, tegen 1,0516 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 2,5 procent goedkoper op 72,75 dollar. Brentolie zakte 2,4 procent in prijs tot 76,67 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN BOSCH (ANP) - Steeds meer huishoudens willen overstappen naar een nieuwe energieleverancier. Dat komt naar voren uit de Nationale Benchmark Energieleveranciers van onderzoeksbureau Multiscope. Volgens de onderzoekers betreft het 1,7 miljoen huishoudens.
15 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Live Nation Entertainment, het moederbedrijf van Ticketmaster, is woensdag onderuitgegaan op de beurs in New York. Beleggers schrokken ervan dat de grote Amerikaanse ticketverkoper door een federale jury schuldig is bevonden aan illegaal monopoliegedrag. Mogelijk wordt het bedrijf hierdoor later gedwongen Ticketmaster af te stoten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Live Nation Entertainment, het moederbedrijf van Ticketmaster, is door een federale jury in de Verenigde Staten schuldig bevonden aan illegaal monopoliegedrag. Dat is een flinke klap voor de grote Amerikaanse ticketverkoper, die zelfs zou kunnen leiden tot het opbreken van het concern en een gedwongen afsplitsing van Ticketmaster.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is een nationaal akkoord nodig om de toekomstige welvaart van Nederland op orde te krijgen. Daarvoor pleitte oud-topman van chipmachinemaker ASML Peter Wennink woensdagavond tijdens de EW Economie-lezing in het Amsterdamse DeLaMar Theater.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse regering gaat het opschorten van sancties op Iraanse en Russische olie niet verlengen. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiƫn Scott Bessent woensdag. Eerder stond de VS de verkoop van Iraanse en Russische olie die al aan boord van schepen was geladen tijdelijk toe om de stijging van de olieprijzen tegen te gaan.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht van zeker twaalf landen nieuwe kredietaanvragen om de economische gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Waarschijnlijk gaat het vooral om landen in Afrika ten zuiden van de Sahara, heeft IMF-topvrouw Kristalina Georgieva woensdag gezegd.
7 uur geledenKEULEN (ANP/AFP) - Autoriteiten in Duitsland en Nederland hebben woensdag een reeks huiszoekingen gedaan in een groot onderzoek naar dividendstrippen. Ook zijn invallen gedaan bij belastingadviesbureaus, heeft het Openbaar Ministerie in Keulen laten weten. Later werd dit ook bevestigd door het Openbaar Ministerie in Nederland.
8 uur geleden