Chinese AI-app DeepSeek drukt chipbedrijven op Damrak in het rood
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI hebben maandag forse verliezen geleden op de Amsterdamse beurs door het enthousiasme over de Chinese AI-tool DeepSeek. Die behaalt met minder rekenkracht verrassend goede prestaties, wat gevolgen kan hebben voor de vraag naar halfgeleiders van westerse producenten. Na de ergste schrik liepen de verliezen voor de meeste chipbedrijven later op de dag iets terug.
ASML en Besi sloten met minnen van 7 en 8 procent, na maandagochtend vlak na de opening op minnen van respectievelijk 9 en 10 procent te hebben gestaan. ASMI was de grootste daler in de AEX-index met een verlies van 12 procent. In de Verenigde Staten verloor Nvidia, de belangrijkste verkoper van AI-chips ter wereld, 16 procent rond het slot van de Europese beurzen.
Door de koersverliezen van de chipbedrijven zakte de AEX-index weer ruim onder de 900 punten. De hoofdindex sloot 0,7 procent lager op 894,84 punten, na 's ochtends nog op een verlies van 1,6 procent te hebben gestaan. Eerder deze maand wist de AEX voor het eerst in maanden juist weer boven de 900 punten te sluiten. De MidKap won 0,4 procent tot 834,62 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs leverden tot 0,5 procent in, Londen won een fractie.
Platenlabel
Verschillende analisten denken dat het langetermijneffect van de opkomst van DeepSeek voor westerse technologiebedrijven beperkt zal zijn. Zo verwacht Bloomberg Intelligence dat de langetermijnvraag naar chips en andere technologie overeind blijft, omdat "het toevoegen van meer rekenkracht altijd voordeel zal opleveren". Morgan Stanley denkt dat chipbedrijven hun producten vaker kwijt kunnen in kleinere computers, als die ook in staat blijken de efficiëntere AI-modellen aan te kunnen.
UMG was met een winst van ruim 7 procent de grootste stijger in de AEX-index. Het platenlabel heeft de samenwerking met streamingdienst Spotify uitgebreid.
Leveren
Ryanair klom 3 procent. De Ierse budgetmaatschappij zag de winst afgelopen kwartaal stijgen. Wel werd de prognose voor het aantal reizigers opnieuw verlaagd, omdat Boeing moeite heeft met het leveren van vliegtuigen.
De euro was 1,0495 dollar waard, tegen 1,0516 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 2,5 procent goedkoper op 72,75 dollar. Brentolie zakte 2,4 procent in prijs tot 76,67 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben een bewogen handelssessie achter de rug. De belangrijkste graadmeters schommelden dinsdag hevig tussen winsten en verliezen, opgejaagd door nieuws over de situatie rond Iran en de energieprijzen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitzendconcern Randstad verdwijnt uit de AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. De maritiem dienstverlener voor de energiesector SBM Offshore keert terug in de hoofdindex.
9 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - Piloten van Lufthansa in Duitsland hebben de oproep gekregen om donderdag en vrijdag 48 uur lang te staken. Vakbond Vereinigung Cockpit doet die oproep vanwege een oplopend conflict over pensioenen. Naar verwachting raakt de actie vluchten die vanuit Duitsland vertrekken.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieprijs is dinsdag kortstondig scherp gedaald na het bericht van de Amerikaanse energieminister Chris Wright dat de Amerikaanse marine met succes een olietanker door de Straat van Hormuz had geëscorteerd. Wright meldde dat op X, maar verwijderde de post snel daarna weer.
10 uur geledenYANBU (ANP/BLOOMBERG) - Een vloot van minstens 25 tankers is onderweg naar de Saudische haven Yanbu. Die haven aan de Rode Zee fungeert als alternatief nu de Straat van Hormuz en daardoor de Perzische Golf zijn afgesloten. Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco transporteert olie via een pijpleiding naar Yanbu en wil de hoeveelheid op korte termijn opvoeren.
10 uur geleden