Chinees techconcern Huawei 'blijft in Nederland investeren'
DEN HAAG (ANP) - Het Chinese techconcern Huawei "blijft in Nederland investeren" en hoopt er "in de nabije toekomst" weer een groter marktaandeel in mobiele telefoons te krijgen. Dat zegt operationeel directeur Gert-Jan van Eck van de Nederlandse tak van Huawei tegen het ANP. "We hebben een aantal jaren last ondervonden van de omstandigheden in de wereld, maar inmiddels heeft het bedrijf zijn groei weer gevonden. We zijn weer terug op niveau."
Huawei zag de nettowinst vorig jaar meer dan verdubbelen naar 87 miljard yuan (omgerekend 11,2 miljard euro) ten opzichte van een jaar eerder. Daarvoor zag het bedrijf de resultaten juist jarenlang dalen nadat de Verenigde Staten in 2019 Huawei op een zwarte lijst had gezet en sancties had opgelegd.
Washington verdenkt het Chinese techconcern van spionage voor en het hebben van nauwe banden met de Chinese overheid. Door de sancties maken telefoons van het bedrijf bijvoorbeeld geen gebruik meer van het Android-besturingssysteem van Google en is het na dit jaar aangewezen op het zelf produceren van computerchips omdat het laatste contract met chipmaker Intel binnenkort verloopt.
Ondanks de tegenslagen is Huawei toch weer terrein aan het winnen in Europa. Vooral buiten de smartphonemarkt, ziet Van Eck. "Initieel was ons bedrijf bekend van de mobiele telefoons, maar we zijn sinds een paar jaar bijvoorbeeld begonnen met het aanbieden van clouddiensten in Europa. Daarnaast doen onze energie-oplossingen het erg goed."
Toch hoopt Van Eck dat Huawei de plek van zijn mobiele telefoons op de Nederlandse markt weer kan verstevigen, maar omdat die gebruikmaken van een eigen besturingssysteem lijken ze nog niet aan te slaan bij consumenten. Merken zoals Samsung en Apple hebben vooralsnog het grootste marktaandeel. "De realiteit is dat het publiek in Europa zich veel langzamer aan nieuwe systemen aanpast dan in andere delen van de wereld", zegt de topman. Van Eck denkt dat het in Europa vooral zal draaien om andere consumentenelektronica van Huawei. "Smartwatches, laptops en audio-apparatuur hebben goede mogelijkheden."
Wat betreft de smartwatches wil Huawei het grootste merk van Europa worden. "Er wordt altijd gekeken naar de lange termijn", vertelt Van Eck. "En zoals je ziet zijn we er nog."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
6 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het aantal werklozen in Duitsland is boven de 3 miljoen uitgekomen. Van de beroepsbevolking heeft 6,6 procent geen werk, de hoogste stand in twaalf jaar.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, geholpen door plussen voor de chipfondsen Besi, ASMI en ASML. In de MidKap was verlichtingsbedrijf Signify een opvallende verliezer na bekendmaking van tegenvallende kwartaalresultaten en een reorganisatie waarbij honderden banen worden geraakt.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) kijkt "uit naar een periode van constructieve politiek". In het coalitieakkoord dat vrijdag werd gepresenteerd ziet de bankensector "scherpe keuzes" om het verdienvermogen van de Nederlandse economie te vergroten.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verlies begonnen. Apple stond in de vroege handel bij de dalers na bekendmaking van kwartaalcijfers donderdag na het slot van de handel in New York. Daarnaast verwerkten beleggers het nieuws dat president Donald Trump Kevin Warsh heeft voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank en opvolger van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
13 uur geleden