Chinees chipbedrijf SMIC overtrad mogelijk Amerikaanse wet
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese chipmaker SMIC heeft "mogelijk" Amerikaanse wetten overtreden, zei de Amerikaanse onderminister voor Industrie en Veiligheid Alan Estevez. Het bedrijf leverde volgens hem de krachtige processor voor een nieuwe smartphone van telecombedrijf Huawei.
Huawei staat op een zwarte lijst van de Verenigde Staten en mag eigenlijk geen gebruikmaken van Amerikaanse geavanceerde technologie. SMIC gebruikte bij het ontwikkelen van de chip voor de smartphone vermoedelijk ook producten van Amerikaanse producenten van chipapparatuur.
"We gaan ervan uit dat het SMIC was", zei Estevez tegen een commissie van het Huis van Afgevaardigden, na een vraag over wie de chip voor de Huawei-telefoon leverde. "Ik kan niets zeggen over eventuele onderzoeken, maar we delen die zorgen zeker." Als SMIC inderdaad de 7-nanometerprocessor leverde, zou dat een overtreding zijn van handelssancties.
Politiek debat
Huawei presenteerde zijn nieuwe smartphone in augustus, net toen de Amerikaanse minister van Handel Gina Raimondo China bezocht. De geavanceerde chip in deze Mate 60 Pro bracht in de Amerikaanse politiek een debat op gang over het effect van handelsbeperkingen die China van de geavanceerdste chiptechnologie moeten afknijpen.
SMIC, dat zelf ook op een zwarte lijst van de VS staat, maakte bij de productie van de chip waarschijnlijk gebruik van apparatuur van de Nederlandse chipmachinemaker ASML. Het ging volgens Estevez om machines waar destijds nog geen exportbeperkingen voor golden. Het waren ASML-machines die net een trede onder de geavanceerdste machines stonden. "Die apparatuur veroudert na verloop van tijd", voorspelde hij.
Exportbeperkingen
Vorig jaar kondigde de Nederlandse regering verdere beperkingen aan voor de export van ASML-machines naar China. De VS voeren al langer druk uit op bondgenoten als Nederland en Japan om geen geavanceerde technologie meer te verkopen aan Chinese bedrijven.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger geëindigd. Beleggers leken eerdere zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie en de handelsonrust van zich af te schudden. Maandag zakten de graadmeters op Wall Street hierdoor nog diep in het rood.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Een rechter in de Verenigde Staten heeft dinsdag een rechtszaak van Elon Musks startup xAI afgewezen. In de zaak werd rivaal OpenAI beschuldigd van het stelen van bedrijfsgeheimen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse miljardair Bernard Arnault heeft zijn greep op luxeconcern LVMH verder verstevigd. De rijkste man van Europa en topman van het bedrijf achter merken als Louis Vuitton, Christian Dior, Hennessy en Tiffany & Co heeft zijn belang in LVMH verhoogd tot boven de 50 procent, is dinsdag bekendgemaakt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen bij het Centraal Meldpunt Identiteitsfraude (CMI) na het Odido-lek is in een week tijd ruim verdubbeld. Het meldpunt, waar mensen terechtkunnen die vermoeden slachtoffer te zijn van misbruik van gestolen identiteitsgegevens, heeft tot nu toe 590 meldingen binnengekregen over de telecomprovider. Een week geleden waren dat er nog 245.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag licht hoger de handelsdag uitgegaan. Beleggers bleven het wel voorzichtig aandoen na de onzekerheid rond het handelsbeleid van Donald Trump. Het Amerikaanse Hooggerechtshof zette een streep door veel van de importheffingen van de president en hij kondigde daarop nieuwe wereldwijde heffingen aan.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft een herzien overnamevoorstel van Paramount Skydance ontvangen. Warner Bros. zegt het nieuwe bod te bekijken, maar de raad van bestuur liet weten de overnameovereenkomst met Netflix te blijven steunen. Details over het nieuwe voorstel zijn niet bekendgemaakt.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil zich aan de handelsdeal met de EU houden, ondanks de nieuwe importtarieven. Dat stelt Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) dinsdag tijdens een hoorzitting in het Europees Parlement.
7 uur geleden