Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinees chipbedrijf SMIC overtrad mogelijk Amerikaanse wet

Chinees chipbedrijf SMIC overtrad mogelijk Amerikaanse wet

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese chipmaker SMIC heeft "mogelijk" Amerikaanse wetten overtreden, zei de Amerikaanse onderminister voor Industrie en Veiligheid Alan Estevez. Het bedrijf leverde volgens hem de krachtige processor voor een nieuwe smartphone van telecombedrijf Huawei.

Huawei staat op een zwarte lijst van de Verenigde Staten en mag eigenlijk geen gebruikmaken van Amerikaanse geavanceerde technologie. SMIC gebruikte bij het ontwikkelen van de chip voor de smartphone vermoedelijk ook producten van Amerikaanse producenten van chipapparatuur.

"We gaan ervan uit dat het SMIC was", zei Estevez tegen een commissie van het Huis van Afgevaardigden, na een vraag over wie de chip voor de Huawei-telefoon leverde. "Ik kan niets zeggen over eventuele onderzoeken, maar we delen die zorgen zeker." Als SMIC inderdaad de 7-nanometerprocessor leverde, zou dat een overtreding zijn van handelssancties.

Politiek debat

Huawei presenteerde zijn nieuwe smartphone in augustus, net toen de Amerikaanse minister van Handel Gina Raimondo China bezocht. De geavanceerde chip in deze Mate 60 Pro bracht in de Amerikaanse politiek een debat op gang over het effect van handelsbeperkingen die China van de geavanceerdste chiptechnologie moeten afknijpen.

SMIC, dat zelf ook op een zwarte lijst van de VS staat, maakte bij de productie van de chip waarschijnlijk gebruik van apparatuur van de Nederlandse chipmachinemaker ASML. Het ging volgens Estevez om machines waar destijds nog geen exportbeperkingen voor golden. Het waren ASML-machines die net een trede onder de geavanceerdste machines stonden. "Die apparatuur veroudert na verloop van tijd", voorspelde hij.

Exportbeperkingen

Vorig jaar kondigde de Nederlandse regering verdere beperkingen aan voor de export van ASML-machines naar China. De VS voeren al langer druk uit op bondgenoten als Nederland en Japan om geen geavanceerde technologie meer te verkopen aan Chinese bedrijven.

Meer uit Financieel

Kabinet moet afzien van subsidie Tata Steel, zeggen economen

DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.

2 uur geleden
Kabinet moet afzien van subsidie Tata Steel, zeggen economen

DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.

2 uur geleden
Iran-oorlog zorgt voor hevige koersbewegingen in New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben een bewogen handelssessie achter de rug. De belangrijkste graadmeters schommelden dinsdag hevig tussen winsten en verliezen, opgejaagd door nieuws over de situatie rond Iran en de energieprijzen.

4 uur geleden
Uitzendconcern Randstad degradeert uit AEX

AMSTERDAM (ANP) - Uitzendconcern Randstad verdwijnt uit de AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. De maritiem dienstverlener voor de energiesector SBM Offshore keert terug in de hoofdindex.

6 uur geleden
Vakbond roept piloten Lufthansa op tot tweedaagse staking

KEULEN (ANP/DPA) - Piloten van Lufthansa in Duitsland hebben de oproep gekregen om donderdag en vrijdag 48 uur lang te staken. Vakbond Vereinigung Cockpit doet die oproep vanwege een oplopend conflict over pensioenen. Naar verwachting raakt de actie vluchten die vanuit Duitsland vertrekken.

6 uur geleden
Olieprijs daalt flink na verwijderd bericht energieminister VS

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieprijs is dinsdag kortstondig scherp gedaald na het bericht van de Amerikaanse energieminister Chris Wright dat de Amerikaanse marine met succes een olietanker door de Straat van Hormuz had geëscorteerd. Wright meldde dat op X, maar verwijderde de post snel daarna weer.

7 uur geleden
Tanker-vloot voor olie onderweg naar alternatieve Saudische haven

YANBU (ANP/BLOOMBERG) - Een vloot van minstens 25 tankers is onderweg naar de Saudische haven Yanbu. Die haven aan de Rode Zee fungeert als alternatief nu de Straat van Hormuz en daardoor de Perzische Golf zijn afgesloten. Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco transporteert olie via een pijpleiding naar Yanbu en wil de hoeveelheid op korte termijn opvoeren.

7 uur geleden