Chinees chipbedrijf SMIC overtrad mogelijk Amerikaanse wet
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese chipmaker SMIC heeft "mogelijk" Amerikaanse wetten overtreden, zei de Amerikaanse onderminister voor Industrie en Veiligheid Alan Estevez. Het bedrijf leverde volgens hem de krachtige processor voor een nieuwe smartphone van telecombedrijf Huawei.
Huawei staat op een zwarte lijst van de Verenigde Staten en mag eigenlijk geen gebruikmaken van Amerikaanse geavanceerde technologie. SMIC gebruikte bij het ontwikkelen van de chip voor de smartphone vermoedelijk ook producten van Amerikaanse producenten van chipapparatuur.
"We gaan ervan uit dat het SMIC was", zei Estevez tegen een commissie van het Huis van Afgevaardigden, na een vraag over wie de chip voor de Huawei-telefoon leverde. "Ik kan niets zeggen over eventuele onderzoeken, maar we delen die zorgen zeker." Als SMIC inderdaad de 7-nanometerprocessor leverde, zou dat een overtreding zijn van handelssancties.
Politiek debat
Huawei presenteerde zijn nieuwe smartphone in augustus, net toen de Amerikaanse minister van Handel Gina Raimondo China bezocht. De geavanceerde chip in deze Mate 60 Pro bracht in de Amerikaanse politiek een debat op gang over het effect van handelsbeperkingen die China van de geavanceerdste chiptechnologie moeten afknijpen.
SMIC, dat zelf ook op een zwarte lijst van de VS staat, maakte bij de productie van de chip waarschijnlijk gebruik van apparatuur van de Nederlandse chipmachinemaker ASML. Het ging volgens Estevez om machines waar destijds nog geen exportbeperkingen voor golden. Het waren ASML-machines die net een trede onder de geavanceerdste machines stonden. "Die apparatuur veroudert na verloop van tijd", voorspelde hij.
Exportbeperkingen
Vorig jaar kondigde de Nederlandse regering verdere beperkingen aan voor de export van ASML-machines naar China. De VS voeren al langer druk uit op bondgenoten als Nederland en Japan om geen geavanceerde technologie meer te verkopen aan Chinese bedrijven.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
2 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
3 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
8 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
9 uur geleden