China: zwarte lijst met medestanders onafhankelijk Taiwan
PEKING (ANP/BLOOMBERG) - China stelt een zwarte lijst samen met daarop personen, bedrijven en instellingen die het ziet als ondersteuners van de Taiwanese onafhankelijkheid. De lijst is een signaal dat Peking harder gaat optreden tegen critici. Het communistische China beschouwt het kapitalistische Taiwan als een Chinese provincie en heeft er nooit een geheim van gemaakt dat het de eilandstaat wil inlijven.
"De lijst is alleen gericht op een paar koppige activisten voor de Taiwanese onafhankelijkheid en hun sponsors en niet gericht op de meerderheid van de Taiwanese landgenoten", zei een woordvoerster van het Chinese staatskantoor voor Taiwanese zaken. Ze gaf geen details over de omvang van de lijst of de namen van de personen, bedrijven of instellingen die op de lijst staan.
Berichten over de lijst zorgden eerder deze maand voor onrust onder activisten in Taiwan en Hongkong. Een Chinagezinde krant uit Hongkong meldde dat Peking namen van prominente voorvechters van de Taiwanese onafhankelijkheid verzamelde in het semiautonome Hongkong en daarbuiten.
China heeft de druk op de Taiwanese president Tsai Ing-wen laatste maanden opgevoerd door met zijn luchtmacht geregeld het Taiwanese luchtruim te schenden. Tijdens Tsai's eerste vier jaar als president legde China de communicatie met Taiwan stil omdat de president weigerde te erkennen dat beide zijden van de Straat van Taiwan tot "één China" behoren.
Meer uit Buitenland
ANKARA/BUENOS AIRES/CAÏRO (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ook zijn Argentijnse, Egyptische en Turkse ambtgenoten uitgenodigd om zitting te nemen in een 'Raad van Vrede'. Die moet toezicht gaan houden op het overgangsbestuur in de Gazastrook. De uitnodigingen zijn in de betrokken hoofdsteden bevestigd. Er is niets gezegd over eventuele aanvaardingen van deze uitnodiging.
55 minuten geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij een zware aanrijding in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn zaterdagochtend vroeg vier doden gevallen, meldt de politie. Kort na 06.00 uur lokale tijd, nog voor de zonsopgang, was er een botsing tussen een personenauto en een personenbus. De bus is waarschijnlijk enkele malen over de kop geslagen en er zijn passagiers uit de ramen geslingerd. Een van de doden zou een kind zijn. De juiste toedracht wordt onderzocht.
1 uur geledenKAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.
1 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, ontvangt dit jaar de Karelsprijs. Hij krijgt deze omdat hij "met vastberadenheid en onwrikbare wilskracht een grote bijdrage aan Europa heeft geleverd".
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen en zijn in een optocht naar de Amerikaanse ambassade getrokken. Volgens waarnemers verloopt de betoging kalm. De organisatie spreekt van 15.000 demonstranten in de Deense hoofdstad.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft bevolen snel meer stroom uit het buitenland te importeren. Volgens zijn energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement afgelopen week dat de energievoorziening "heel moeilijk" is en dat er nog maar genoeg brandstof is voor een week of drie.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider, ayatollah Ali Khamenei, noemt de Amerikaanse president Donald Trump een crimineel voor het "veroorzaken van slachtoffers, schade en laster jegens het Iraanse volk" tijdens de protesten in het land. Iran geeft de VS al langer de schuld van het geweld in Iran.
4 uur geleden