China ziet klimaatsamenwerking VS niet los van andere kwesties
PEKING (ANP/RTR) - De gespannen relatie tussen China en de Verenigde Staten kan ook gevolgen hebben voor de aanpak van klimaatverandering. De Chinese onderminister van Handel zei dat samenwerking op klimaatgebied niet los kan worden gezien van de handelskwesties die de betrekkingen tussen Washington en Peking onder druk hebben gezet.
Onderminister Wang Shouwen deed die uitspraak in Xiamen op een Amerikaans-Chinees handelsevenement. De relatie tussen die twee grootmachten verslechterde de afgelopen jaren flink. De vorige Amerikaanse president Donald Trump raakte verwikkeld in een handelsoorlog met China en maakte Peking ook harde verwijten over de coronapandemie. Trump zei dat de Chinezen een "plaag op de wereld hebben losgelaten" en noemde het coronavirus regelmatig het China-virus.
Ook het aantreden van een nieuwe Amerikaanse regering heeft niet geleid tot een grote verbetering van de relatie. Er bestaat nog steeds onenigheid over de coronacrisis, de mensenrechtensituatie in de Chinese gebieden Hongkong en Xinjiang en andere kwesties. De huidige president Joe Biden wil wel graag een ambitieuze aanpak van klimaatverandering en zijn regering probeert dat als een losstaand dossier te behandelen in gesprekken met China.
John Kerry
Dat China daar weinig voor lijkt te voelen, bleek vorige week toen de Amerikaanse klimaatgezant John Kerry het land bezocht. Daar gaven Chinese topfunctionarissen hem volgens Amerikaanse media te verstaan dat de slechte relatie ook de samenwerking op klimaatgebied kan ondermijnen. "Mijn reactie was: luister, klimaat is geen ideologische kwestie. Het heeft niets te maken met partijpolitiek en het is geen geopolitiek wapen of middel", zei de Amerikaan naderhand tegen de pers.
Kerry merkte ook op dat China in zijn ogen meer zou kunnen doen tegen klimaatverandering. Hij zei zijn Chinese evenknie Xie Zhenhua nogmaals te zullen ontmoeten in de aanloop naar de internationale klimaattop COP26 die in november wordt gehouden in het Schotse Glasgow. Daar vergaderen vertegenwoordigers uit bijna tweehonderd landen over de maatregelen die nodig zijn om de opwarming van de aarde tegen te gaan.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïense militaire experts worden deze week verwacht in meerdere Golfstaten, waar ze gaan helpen bij het afslaan van Iraanse drone-aanvallen. "De eerste drie landen waarnaar we ze volgens onze afspraken hebben gestuurd, zijn Qatar, de Emiraten en Saudi-Arabië", meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een audiobericht aan journalisten. Later liet Oekraïne weten dat ook specialisten zijn gestuurd naar een Amerikaanse basis in Jordanië.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Britse marineschip HMS Dragon heeft Portsmouth verlaten en is onderweg naar de Middellandse Zee om de "Britse verdediging in de regio te versterken". Daar vond begin deze maand een droneaanval plaats op een Britse basis op Cyprus. Naderhand verweet de oppositie in het Verenigd Koninkrijk de regering daar te traag op te reageren en daarmee de internationale reputatie van het land te grabbel te gooien.
5 uur geleden