Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China ziet klimaatsamenwerking VS niet los van andere kwesties

China ziet klimaatsamenwerking VS niet los van andere kwesties

PEKING (ANP/RTR) - De gespannen relatie tussen China en de Verenigde Staten kan ook gevolgen hebben voor de aanpak van klimaatverandering. De Chinese onderminister van Handel zei dat samenwerking op klimaatgebied niet los kan worden gezien van de handelskwesties die de betrekkingen tussen Washington en Peking onder druk hebben gezet.

Onderminister Wang Shouwen deed die uitspraak in Xiamen op een Amerikaans-Chinees handelsevenement. De relatie tussen die twee grootmachten verslechterde de afgelopen jaren flink. De vorige Amerikaanse president Donald Trump raakte verwikkeld in een handelsoorlog met China en maakte Peking ook harde verwijten over de coronapandemie. Trump zei dat de Chinezen een "plaag op de wereld hebben losgelaten" en noemde het coronavirus regelmatig het China-virus.

Ook het aantreden van een nieuwe Amerikaanse regering heeft niet geleid tot een grote verbetering van de relatie. Er bestaat nog steeds onenigheid over de coronacrisis, de mensenrechtensituatie in de Chinese gebieden Hongkong en Xinjiang en andere kwesties. De huidige president Joe Biden wil wel graag een ambitieuze aanpak van klimaatverandering en zijn regering probeert dat als een losstaand dossier te behandelen in gesprekken met China.

John Kerry

Dat China daar weinig voor lijkt te voelen, bleek vorige week toen de Amerikaanse klimaatgezant John Kerry het land bezocht. Daar gaven Chinese topfunctionarissen hem volgens Amerikaanse media te verstaan dat de slechte relatie ook de samenwerking op klimaatgebied kan ondermijnen. "Mijn reactie was: luister, klimaat is geen ideologische kwestie. Het heeft niets te maken met partijpolitiek en het is geen geopolitiek wapen of middel", zei de Amerikaan naderhand tegen de pers.

Kerry merkte ook op dat China in zijn ogen meer zou kunnen doen tegen klimaatverandering. Hij zei zijn Chinese evenknie Xie Zhenhua nogmaals te zullen ontmoeten in de aanloop naar de internationale klimaattop COP26 die in november wordt gehouden in het Schotse Glasgow. Daar vergaderen vertegenwoordigers uit bijna tweehonderd landen over de maatregelen die nodig zijn om de opwarming van de aarde tegen te gaan.

Meer uit Buitenland

Venezuela stelt commissie aan die vrijlating Maduro moet regelen

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een commissie opgericht die de vrijlating van president Nicolás Maduro en zijn vrouw moet regelen. Zij werden zaterdag gevangen genomen door de Verenigde Staten en zijn overgebracht naar New York.

1 uur geleden
Trump dreigt met militaire actie tegen Colombia

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gedreigd met militaire actie in Colombia, het buurland van Venezuela. Aan boord van de Air Force One zei Trump tegen verslaggevers dat hij wel "oren heeft" naar een operatie in Colombia.

6 uur geleden
Oppositieleider González noemt zich president Venezuela in video

MADRID (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia heeft voor het eerst gereageerd op de ontwikkelingen in Venezuela van de afgelopen dagen. In een Spaanstalige videoboodschap die hij zondagavond via X, Facebook en Instagram verspreidde, zei hij dat het vertrek van president Nicolás Maduro een "belangrijke stap, maar niet genoeg" is. In de video verwijst González naar zichzelf als "president" en "leider" van Venezuela.

6 uur geleden
Deense premier roept VS op te stoppen met bedreigen van Groenland

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen te stoppen met het "bedreigen" van Groenland, nadat president Donald Trump tegen het Amerikaanse blad The Atlantic had gezegd dat zijn land het "absoluut" nodig heeft. Het Deense gebied is volgens Trump "omringd door Russische en Chinese schepen".

10 uur geleden
Alle dodelijke slachtoffers brand Crans-Montana geïdentificeerd

CRANS (ANP/AFP) - Alle slachtoffers van de brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana zijn geïdentificeerd, melden de autoriteiten. De brand rond de jaarwisseling in bar Le Constellation, die mogelijk werd veroorzaakt door vuurwerkfonteinen in flessen, eiste veertig levens. Nog eens 119 mensen raakten gewond, voornamelijk tieners en jongvolwassenen.

11 uur geleden
EU: herstel democratie in Venezuela vereist respect voor wil volk

BRUSSEL (ANP) - De landen van de EU, met uitzondering van Hongarije, hebben zondag "alle betrokkenen" in Venezuela opgeroepen tot terughoudendheid. Ze stellen dat respect voor de wil van het Venezolaanse volk de enige manier is om de democratie in het land te herstellen. Zaterdag namen Amerikaanse militairen president Nicolás Maduro in Caracas gevangen en brachten hem naar de VS.

12 uur geleden
Buit inbraak Duitse bankkluis mogelijk meer dan 100 miljoen euro

DÜSSELDORF (ANP/DPA) - De buit van de spectaculaire inbraak in een Duitse bank in Gelsenkirchen zou wel eens meer dan 100 miljoen euro kunnen bedragen. Dat meldden bronnen binnen de veiligheidsdiensten zondag aan persbureau dpa. De buit was aanvankelijk geschat op het bedrag waarvoor het verzekerd was, zo'n 30 miljoen euro.

12 uur geleden