Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China ziet klimaatsamenwerking VS niet los van andere kwesties

China ziet klimaatsamenwerking VS niet los van andere kwesties

PEKING (ANP/RTR) - De gespannen relatie tussen China en de Verenigde Staten kan ook gevolgen hebben voor de aanpak van klimaatverandering. De Chinese onderminister van Handel zei dat samenwerking op klimaatgebied niet los kan worden gezien van de handelskwesties die de betrekkingen tussen Washington en Peking onder druk hebben gezet.

Onderminister Wang Shouwen deed die uitspraak in Xiamen op een Amerikaans-Chinees handelsevenement. De relatie tussen die twee grootmachten verslechterde de afgelopen jaren flink. De vorige Amerikaanse president Donald Trump raakte verwikkeld in een handelsoorlog met China en maakte Peking ook harde verwijten over de coronapandemie. Trump zei dat de Chinezen een "plaag op de wereld hebben losgelaten" en noemde het coronavirus regelmatig het China-virus.

Ook het aantreden van een nieuwe Amerikaanse regering heeft niet geleid tot een grote verbetering van de relatie. Er bestaat nog steeds onenigheid over de coronacrisis, de mensenrechtensituatie in de Chinese gebieden Hongkong en Xinjiang en andere kwesties. De huidige president Joe Biden wil wel graag een ambitieuze aanpak van klimaatverandering en zijn regering probeert dat als een losstaand dossier te behandelen in gesprekken met China.

John Kerry

Dat China daar weinig voor lijkt te voelen, bleek vorige week toen de Amerikaanse klimaatgezant John Kerry het land bezocht. Daar gaven Chinese topfunctionarissen hem volgens Amerikaanse media te verstaan dat de slechte relatie ook de samenwerking op klimaatgebied kan ondermijnen. "Mijn reactie was: luister, klimaat is geen ideologische kwestie. Het heeft niets te maken met partijpolitiek en het is geen geopolitiek wapen of middel", zei de Amerikaan naderhand tegen de pers.

Kerry merkte ook op dat China in zijn ogen meer zou kunnen doen tegen klimaatverandering. Hij zei zijn Chinese evenknie Xie Zhenhua nogmaals te zullen ontmoeten in de aanloop naar de internationale klimaattop COP26 die in november wordt gehouden in het Schotse Glasgow. Daar vergaderen vertegenwoordigers uit bijna tweehonderd landen over de maatregelen die nodig zijn om de opwarming van de aarde tegen te gaan.

Meer uit Buitenland

Frankrijk ziet geen bewijs van mijnen in Straat van Hormuz

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse autoriteiten hebben nog niet vastgesteld dat er mijnen zijn gelegd in de Straat van Hormuz. Dat zei minister van Defensie Catherine Vautrin tegen radiozender France Info. "Op dit moment heb ik geen zekerheid over dit onderwerp, maar we bereiden ons in ieder geval voor op de mogelijke noodzaak om mijnen te ruimen."

39 minuten geleden
Xi en Poetin halen banden verder aan: meer samenwerking

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping en de Russische president Vladimir Poetin hebben in Beijing de banden tussen hun landen verder aangehaald met nieuwe samenwerkingsdocumenten. Ze zeiden daarnaast dat de relatie tussen hun landen van zeer hoog niveau was.

45 minuten geleden
Inwoners Vilnius opgeroepen te schuilen vanwege dronemelding

VILNIUS (ANP) - Inwoners van de Litouwse hoofdstad Vilnius werden woensdag korte tijd opgeroepen te schuilen vanwege een dronemelding. Onder meer de Litouwse president en premier gaven gehoor aan die oproep, nadat ook in het parlement het luchtalarm was afgegaan, melden staatsmedia. Ook het vliegveld nabij de stad sloot enige tijd.

1 uur geleden
NYT: VS en Israël wilden Iraanse hardliner als leider installeren

TEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten en Israël wilden bij aanvang van de oorlog in Iran de voormalige president Mahmoud Ahmadinejad aan de macht helpen. Dat schrijft de Amerikaanse krant The New York Times, die zich baseert op informatie van anonieme bronnen. Het plan zou al meteen zijn misgelopen toen Ahmadinejad daarbij gewond raakte.

2 uur geleden
Laatste lichamen van omgekomen duikers Malediven geborgen

MALÉ (ANP/AFP/RTR) - Op de Malediven zijn de twee laatste lichamen van de vijf omgekomen Italiaanse duikers geborgen. De Italianen stierven vorige week donderdag tijdens een duiktocht naar onderwatergrotten.

2 uur geleden
Oekraïense vrouwen weer geheel vrij om land in en uit te reizen

KYIV (ANP) - Vrouwen in Oekraïne kunnen weer vrijelijk de grens oversteken. Dat melden RBC Ukraine en Ukrinform op gezag van de grenswacht in het land. Eerder golden nog restricties voor vrouwen in bepaalde posities, zoals sommige overheidsmedewerkers, parlementariërs, hoogwaardigheidsbekleders en rechters. De opheffing volgt op een vrijdag aangekondigd kabinetsbesluit.

2 uur geleden
Kremlin: Witkoff snel naar Rusland voor onderhandelingen

MOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zal binnenkort Rusland aandoen, meldt een Kremlinverslaggever op gezag van Witkoffs Russische evenknie, Kirill Dmitriev.

4 uur geleden