China wordt mogelijk nooit grootste economie ter wereld
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China zal waarschijnlijk de Verenigde Staten in de komende jaren niet passeren als grootste economie ter wereld. Ook zal het land mogelijk nooit consequent die toppositie kunnen opeisen, meldt Bloomberg Economics. Vóór de coronapandemie werd nog verwacht dat China al aan het begin van het volgende decennium de koppositie zou innemen en behouden.
De economen van het financiële persbureau voorspellen nu dat het tot medio 2040 zal duren voordat het bruto binnenlands product (bbp) van China dat van de VS zal overtreffen. En zelfs dan zal dit volgens hen met "slechts een kleine marge" gebeuren voordat het land weer "achterop raakt" bij de VS.
De herziene verwachting is het gevolg van het kwakkelende herstel van de Chinese economie. Het land kampt onder meer met een dalende export en een flinke crisis in de vastgoedsector, waar bedrijven onder hun grote schuldenlast dreigen te bezwijken.
Bevolking daalt
Ook is het vertrouwen onder consumenten laag en geven ze minder uit. Dat leidde al tot een daling van de gemiddelde prijzen in het land. Deflatie, oftewel het omgekeerde van inflatie, is vaak een slecht teken voor de economische groei doordat consumenten hun geld oppotten omdat ze er later meer mee kunnen kopen.
"China schakelt sneller terug naar een langzamer groeipad dan we hadden verwacht", schreven de economen. De vertrouwenscrisis in het land raakt volgens hen steeds dieper verankerd en remt het groeipotentieel af. China kampt ook met grotere uitdagingen op de langere termijn. Zo zag het land voor het eerst in ruim zestig jaar zijn bevolking dalen.
Recessie vermijden
De economen denken nu dat de groei van de Chinese economie zal vertragen tot 3,5 procent in 2030 en tot bijna 1 procent in 2050. Dat is lager dan eerdere voorspellingen van respectievelijk 4,3 procent en 1,6 procent. China kende vorig jaar met 3 procent de kleinste groei in decennia, mede door de strikte lockdowns in het land. De heropening van de economie zorgde dit jaar voor hoop op herstel van de op een na grootste economie ter wereld. De overheid rekent voor dit jaar op een groei van 5 procent, maar veel economen verwachten een lagere groei.
De VS lijken er daarentegen beter voor te staan dan veel economen een paar maanden geleden voorspelden. Een sterke arbeidsmarkt, stevige consumentenbestedingen en een matigende inflatie hebben het vertrouwen aangewakkerd dat de grootste economie ter wereld een recessie zal weten te vermijden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag lager gesloten, onder druk van een sterk opgelopen rente op Amerikaanse staatsobligaties. De beurshandel kreeg geen steun van de olieprijzen, die in de laatste handelsuren flink terugzakten vanaf hun hoogste niveau eerder op de dag. Dat gebeurde na mediaberichten dat president Donald Trump openstaat voor het versoepelen van sancties tegen Iran in verband met het nucleaire programma.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht dat er een handelsakkoord met Canada komt, omdat Canada een akkoord wil. Dat zei hij maandag tegen verslaggevers in het Oval Office.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigde maandag plannen aan voor de bouw van een staalfabriek van 15 miljard dollar, die de grootste in zijn soort moet worden in de geschiedenis van de Verenigde Staten. De fabriek wordt gebouwd door het Amerikaanse staal- en mijnbouwbedrijf Mesabi Metallics in de staat Iowa, zo werd eerder op de dag bekend.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe rapport van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) laat volgens de Logistieke Alliantie zien dat "niets doen geen optie meer is". Het EIB becijferde dat achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen voor 20 miljard euro aan economische schade. Het rapport "bevestigt dat achterblijvende investeringen in infrastructuur niet langer een I&W probleem zijn, maar een vraagstuk van nationaal belang", aldus de alliantie waarin verschillende organisaties uit de logistieke sector verenigd zijn.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op het Damrak zijn maandag hoger gesloten, ondanks een stijging van de olieprijzen en een lagere start van de beurshandel in New York. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de winnaars bij de hoofdfondsen in Amsterdam door de opgelopen olieprijzen. Zo werd Shell 1,6 procent meer waard en klom SBM Offshore 2,9 procent, goed voor de eerste plek in de AEX.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
6 uur geleden