China wil verbruik steenkool energiecentrales terugdringen
BEIJING (ANP/RTR) - China wil dat zijn vervuilende kolencentrales minder steenkool gaan verbruiken om energie op te wekken. Zo moet de uitstoot van broeikasgassen volgens de autoriteiten worden teruggedrongen. Energiecentrales zijn verantwoordelijk voor zo'n 40 procent van alle CO2-emissie in China. Het land wil in 2060 klimaatneutraal zijn.
Tegen 2025 moeten Chinese kolencentrales gemiddeld hun verbruik verlagen naar 300 gram kolen per kilowattuur. Dat is iets minder dan de 305 gram per kilowattuur die vorig jaar werd verbruikt. In 2005 was dat 370 gram. Nieuwe elektriciteitscentrales die steenkool gebruiken moeten aan strengere voorwaarden voldoen. Oudere centrales die niet kunnen worden aangepast, worden op termijn gesloten.
Dinsdag werd juist nog bekend dat China zijn dagelijkse steenkoolproductie met meer dan een miljoen ton heeft verhoogd om de nijpende stroomtekorten in het land tegen te gaan. Volgens Beijing is de dagelijkse productie van de vervuilende brandstof nu gestegen naar gemiddeld meer dan 11,5 miljoen ton. Eerder deze maand steeg de prijs van steenkool in het land naar recordhoogte.
Tekorten aan steenkool, hoge brandstofprijzen en de grote vraag vanuit de industrie die is opgeleefd na de coronacrisis hadden geleid tot wijdverspreide stroomtekorten in de op een na grootste economie ter wereld. Vanwege die tekorten werden sommige fabrieken tijdelijk stilgelegd. China stoot van alle landen met afstand de meeste CO2 uit.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - Vakbonden en welzijnsorganisaties hebben de Duitse regering opgeroepen de geplande bezuinigingen te stoppen. Het bondgenootschap van veertien organisaties bekritiseerde dit weekend in een gezamenlijke oproep met name de plannen van de regering voor een hervorming van het Duitse stelsel voor langdurige zorg.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China verwerpt kritiek vanuit de Amerikaanse overheid op het openen van nieuwe filialen van koffieketen Starbucks in de regio Xinjiang. Een woordvoerder van de Chinese overheid verklaarde dit weekend dat het gaat om een nieuwe poging "om China aan te vallen en zwart te maken".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent heeft zorgen van beleggers over stijgende rentes op staatsobligaties gerelativeerd. "Ik zou me zorgen maken als het om een stijging ging die alleen in de VS speelt", zei Bessent in een interview met nieuwssite Axios dat dit weekend verscheen. Dat laatste is volgens hem niet het geval.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vertrekkend TenneT-topvrouw Manon van Beek pleit in De Telegraaf voor nieuwe industrie aan de kust. Hoewel het stroomnet in Nederland overvol is, ziet ze op plekken waar veel windstroom van de Noordzee aan land komt juist te weinig stroomvraag.
18 uur geledenUTRECHT (ANP) - De openhuizendag van makelaarsorganisatie NVM heeft zaterdag meer belangstellenden getrokken. Bij de deelnemende huizen kwamen ongeveer 66.000 huizenzoekers over de vloer. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in maart. Toen trok de NVM Open Huizen Dag 52.000 bezoekers.
18 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Een Nederlands binnenvaartschip dat op een zandbank in de haven van Düsseldorf was vastgelopen door het aanhoudend lage waterpeil van de Rijn, ligt weer vlot en vaart vijf dagen te laat alsnog richting Nederland. Het schip heeft inmiddels de haven van Düsseldorf verlaten, heeft een woordvoerder van het logistieke bedrijf Mosolf gezegd tegen het Duitse persbureau dpa.
19 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat praten met de twee grootste kanshebbers voor de opvolging van president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB), meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Met Klaas Knot praat hij naar verluidt ergens de komende dagen. Het gesprek met zijn grootste rivaal, voormalig president van de Spaanse centrale bank Pablo Hernández de Cos, moet in de komende weken plaatsvinden.
22 uur geleden