Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China wil met Nederland vooral over handel praten

China wil met Nederland vooral over handel praten

BEIJING (ANP) - China wil met Nederland vooral over handel praten. Dat werd duidelijk na een fors uitgelopen overleg van minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) met zijn Chinese ambtgenoot Qin Gang (Buitenlandse Zaken) in Beijing.

Het was een "open en eerlijk gesprek", verklaarden beide bewindslieden na afloop. Ook "moeilijke" zaken zoals Taiwan, de oorlog in Oekraïne, de mensenrechten en economische spionage door China is lang stilgestaan, aldus Hoekstra.

Het verleden heeft bewezen dat conflicten kunnen worden voorkomen met het stimuleren van de vrije handel, zei Qin. Hij wil de economische relatie met Nederland verdiepen. Nederland is voor China de toegangspoort tot de EU. "China brengt kansen, geen risico's."

Economische spionage

Hoekstra is de eerste minister die China bezoekt sinds het begin van de coronapandemie. Hij bevestigde ook dat premier Mark Rutte en minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel) spoedig naar China zullen afreizen.

Minister Qin reageerde venijnig op de vraag over rapporten van de Nederlandse inlichtingendiensten over economische spionage door China. Het land is de grootste bedreiging voor de economische veiligheid in Nederland, stelt de AIVD.

Berichten overdreven

Het land jaagt volgens de dienst op "unieke kennis" zoals die van chipmachinemaker ASML. In maart kondigde Nederland aan dat bepaalde types machines van ASML niet meer naar China mogen worden geëxporteerd voor de "(inter)nationale veiligheid".

China is juist een groot slachtoffer van hacken, bezwoer Qin. Volgens hem worden de berichten van de inlichtingendiensten ook door de media overdreven. Dat kan de samenwerking "vergiftigen", verklaarde de Chinese minister.

Gelijk speelveld

Nederland wil een gelijk speelveld, zei Hoekstra. Nederlandse bedrijven moeten volgens hem dezelfde rechten in China hebben als Chinese ondernemingen in Nederland. China schermt verschillende sectoren van zijn markt af of laat buitenlanders daar maar beperkt toe.

Over mensenrechten was Qin kort. In Xinjiang en Hongkong gaat het volgens hem niet om mensenrechten, maar om soevereiniteit. In Xinjiang worden moslims massaal onderdrukt en in Hongkong schaft de Chinese regering alle democratische vrijheden af.

Hoekstra wil het gesprek met China intensiveren. De rol van China zal volgens hem alleen maar toenemen en het land is van groot belang voor Nederland en de EU, zei de minister later in een persgesprek. "Meer dialoog is essentieel."

Meer uit Politiek

Sjoerdsma vreest meer honger als strijd Iran en VS doorgaat

SHANGHAI (ANP) - Opnieuw is de strijd opgelaaid tussen de Verenigde Staten en Iran. "Dat er nu weer gevechten zijn is ontzettend zorgelijk", aldus minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66). Hij vreest meer honger en vluchtelingen.

16 uur geleden
Karremans wil dat luchtvaartmaatschappijen boetes kunnen opleggen

DEN HAAG (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen moeten boetes kunnen opleggen aan passagiers die zich misdragen, vindt het kabinet. Het is een van de plannen die minister Vincent Karremans (Infrastructuur, VVD) in een Kamerbrief voorstelt om wangedrag in vliegtuigen tegen te gaan. Als de boetes er komen naast strafrechtelijke vervolging, zou dat als "extra afschrikking" kunnen werken.

18 uur geleden
Heinen noemt Spaans voorstel eurobonds eentje voor 'de kattenbak'

BRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) noemt een Spaans voorstel voor meer eurobonds er een "voor de kattenbak". Dat zei hij voorafgaand aan de vergadering van ministers van Financiën van de eurolanden.

19 uur geleden
Voorlopig geen onomkeerbare stappen in maatwerkafspraken Tata

DEN HAAG (ANP) - De Rijksoverheid zet de komende tijd "geen onomkeerbare stappen" in het traject om afspraken te maken met Tata Steel om te verduurzamen in ruil voor overheidssubsidies. Dat schrijven de betrokken bewindspersonen in een Kamerbrief nadat blijkt dat het OM de staalfabrikant strafrechtelijk vervolgt vanwege luchtvervuiling.

1 dag geleden
Keijzer in ongevraagd slotwoord: rechtsstaat faalde in coronatijd

DEN HAAG (ANP) - Oud-staatssecretaris Mona Keijzer vindt dat in de coronaperiode "de democratische rechtsstaat gefaald heeft". Dat zei ze uit eigen beweging aan het einde van haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Commissievoorzitter Daan de Kort wilde haar eigenlijk geen gelegenheid geven voor een slotwoord, maar daar trok zij zich niets van aan.

1 dag geleden
Nauwer samenwerken moet kind in onveilige situatie beter helpen

DEN HAAG (ANP) - Een breed scala aan instanties die zich bezighouden met de veiligheid van kinderen en gezinnen gaan meer met elkaar samenwerken. Op die manier moeten kinderen in een onveilige (thuis)situatie beter geholpen kunnen worden. Over de intensievere samenwerking zijn afspraken gemaakt door onder andere jeugdzorginstellingen, Veilig Thuis, gemeenten en de rijksoverheid.

1 dag geleden
Keijzer: coronatoegangsbewijs rammelde aan alle kanten

DEN HAAG (ANP) - Het coronatoegangsbewijs (CTB) waarmee mensen uitstapjes konden maken, rammelde volgens Mona Keijzer "aan alle kanten". Dat zei de oud-staatssecretaris van Economische Zaken tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

1 dag geleden