China wil met Nederland vooral over handel praten
BEIJING (ANP) - China wil met Nederland vooral over handel praten. Dat werd duidelijk na een fors uitgelopen overleg van minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) met zijn Chinese ambtgenoot Qin Gang (Buitenlandse Zaken) in Beijing.
Het was een "open en eerlijk gesprek", verklaarden beide bewindslieden na afloop. Ook "moeilijke" zaken zoals Taiwan, de oorlog in Oekraïne, de mensenrechten en economische spionage door China is lang stilgestaan, aldus Hoekstra.
Het verleden heeft bewezen dat conflicten kunnen worden voorkomen met het stimuleren van de vrije handel, zei Qin. Hij wil de economische relatie met Nederland verdiepen. Nederland is voor China de toegangspoort tot de EU. "China brengt kansen, geen risico's."
Economische spionage
Hoekstra is de eerste minister die China bezoekt sinds het begin van de coronapandemie. Hij bevestigde ook dat premier Mark Rutte en minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel) spoedig naar China zullen afreizen.
Minister Qin reageerde venijnig op de vraag over rapporten van de Nederlandse inlichtingendiensten over economische spionage door China. Het land is de grootste bedreiging voor de economische veiligheid in Nederland, stelt de AIVD.
Berichten overdreven
Het land jaagt volgens de dienst op "unieke kennis" zoals die van chipmachinemaker ASML. In maart kondigde Nederland aan dat bepaalde types machines van ASML niet meer naar China mogen worden geëxporteerd voor de "(inter)nationale veiligheid".
China is juist een groot slachtoffer van hacken, bezwoer Qin. Volgens hem worden de berichten van de inlichtingendiensten ook door de media overdreven. Dat kan de samenwerking "vergiftigen", verklaarde de Chinese minister.
Gelijk speelveld
Nederland wil een gelijk speelveld, zei Hoekstra. Nederlandse bedrijven moeten volgens hem dezelfde rechten in China hebben als Chinese ondernemingen in Nederland. China schermt verschillende sectoren van zijn markt af of laat buitenlanders daar maar beperkt toe.
Over mensenrechten was Qin kort. In Xinjiang en Hongkong gaat het volgens hem niet om mensenrechten, maar om soevereiniteit. In Xinjiang worden moslims massaal onderdrukt en in Hongkong schaft de Chinese regering alle democratische vrijheden af.
Hoekstra wil het gesprek met China intensiveren. De rol van China zal volgens hem alleen maar toenemen en het land is van groot belang voor Nederland en de EU, zei de minister later in een persgesprek. "Meer dialoog is essentieel."
Meer uit Politiek
NIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.
1 dag geleden