China wil gebruik fossiele energie voor 2060 fors terugdringen
BEIJING (ANP/AFP) - China streeft ernaar om het gebruik van fossiele brandstoffen tegen 2060 tot onder de 20 procent van het totale energieverbruik terug te brengen, staat in een zondag door staatsmedia gepubliceerd plan. Het plan volgt op een belofte van president Xi Jinping om het gebruik van steenkool in China drastisch te reduceren, met als doel in 2060 klimaatneutraliteit te bereiken. De opwekking en het verbruik van energie moet dan niet meer tot extra CO2-uitstoot leiden.
De nieuwe richtlijnen herhaalden ook een eerder door China geformuleerde doelstelling: om de CO2-uitstoot in 2025 met 18 procent te laten dalen ten opzichte van 2020.
Tegelijkertijd gaat China door met het openen van tientallen nieuwe kolencentrales. Bovendien heeft de regering in Beijing medio oktober de binnenlandse steenkoolproductie verhoogd en de stroomtoevoer beperkt naar energievretende industrieën en andere fabrieken tijdens perioden van een piek in de vraag. Momenteel voedt steenkool bijna 60 procent van de Chinese economie.
Wind- en zonne-energie
Een van de zondag gepubliceerde richtlijnen behelst dat het aandeel van het niet-fossiele brandstofverbruik tegen 2030 ongeveer 25 procent van het totale energieverbruik moet beslaan. 2030 is tevens het jaar waarin China verwacht dat de uitstoot van kooldioxide per eenheid van het bruto nationaal product met meer dan 65 procent zal zijn gedaald ten opzichte van het niveau van 2005.
Om die doelen te bereiken zal de totale geïnstalleerde capaciteit van wind- en zonne-energie in 2030 meer dan 1200 gigawatt moeten bedragen. Volgens gegevens van TradingPlatforms heeft China nu al een hernieuwbare energiecapaciteit van 895 gigawatt, meer dan de volgende vijf landen samen.
Verschuiving in industriële structuren
Beijing roept in het nieuwe klimaatplan op tot een verschuiving in industriële structuren en zegt "de blinde ontwikkeling" van projecten met een hoog energieverbruik en hoge uitstoot "resoluut te beteugelen". De omvang van de op kolen gebaseerde olie- en gasproductiecapaciteit moet daartoe "op redelijke wijze worden gecontroleerd", aldus de autoriteiten, terwijl ze oproepen tot de ontwikkeling van koolstofarme industrieën.
De publicatie van de nieuwe richtlijnen komt in de aanloop naar de klimaattop in Glasgow, die op 31 oktober begint. Xi zal daarbij overigens niet in persoon aanwezig zijn.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de voormalige president van Cuba, Raúl Castro, aangeklaagd, laat een functionaris van de regering-Trump weten aan persbureau Reuters. Dat doen ze voor zijn rol bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes van een Cubaans-Amerikaanse humanitaire organisatie uit Miami in 1996. De stap wordt gezien als een manier om nog meer druk te zetten op de Cubaanse regering.
2 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat zijn land een "nieuw hoofdstuk" wil openen in de relatie met de inwoners van het arme Cuba. Hij verklaart in een Spaanstalige videoboodschap aan het volk dat Washington 100 miljoen dollar (circa 86 miljoen euro) aan eten en medicijnen wil sturen.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schreef de rechtse hardliner, tot ergernis van een andere prominente minister.
5 uur geledenROME/ASHDOD (ANP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni en haar buitenlandminister Antonio Tajani hebben het Israëlische optreden tegen de Global Sumud Flotilla in scherpe bewoordingen veroordeeld.
5 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De van corruptie verdachte Poolse oud-minister van Justitie Zbigniew Ziobro is naar de Verenigde Staten gevlucht. Dat meldt de Poolse aanklager. In februari werd een arrestatiebevel tegen Ziobro uitgevaardigd vanwege vermeende corruptie. Daarvoor kan hij tot 25 jaar gevangenisstraf krijgen.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft een eerste stap richting vervroegde verkiezingen gezet. Het parlement heeft in een eerste lezing bijna unaniem gestemd voor de ontbinding van de volksvertegenwoordiging. Er waren geen stemmen tegen.
6 uur geleden