Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China werkt aan meer wind- en zonnecapaciteit dan rest van wereld

China werkt aan meer wind- en zonnecapaciteit dan rest van wereld

SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - China bouwt bijna twee keer zoveel wind- en zonne-energieprojecten als alle andere landen samen, meldt Global Energy Monitor op basis van onderzoek. Volgens de in San Francisco gevestigde organisatie is China nog altijd de grootste uitstoter van broeikasgassen, maar haalt de wind- en zonnecapaciteit van het land dit jaar steenkool in.

China heeft nu 339 gigawatt aan capaciteit in aanbouw, 159 gigawatt aan windenergie en 180 gigawatt aan zonne-energie. Dat is veel meer dan het tweede land, de VS, in aanbouw heeft, namelijk 40 gigawatt. Het grote verschil illustreert volgens de onderzoekers hoe actief China is met de aanleg van duurzame-energieprojecten.

De CO2-uitstoot van China moet in 2030 een piek bereiken. In 2060 moet het land klimaatneutraal zijn. Volgens het onderzoek kan die CO2-piek door de snelle uitbreiding van hernieuwbare energiebronnen nog eerder worden bereikt.

Kolencentrales

In een afzonderlijk rapport constateert het Centrum voor Onderzoek naar Energie en Schone Lucht (CREA) dat China in de eerste helft van 2024 geen nieuwe vergunningen heeft afgegeven voor op steenkool gebaseerde staalproductieprojecten. "Nu de Chinese vraag naar staal piekt en er meer schroot beschikbaar komt, is er een groot potentieel om af te stappen van de productie op basis van steenkool, wat een aanzienlijke kans biedt voor emissiereductie in de komende tien jaar", aldus CREA.

De enorme uitbreiding van duurzame energie in China heeft ook nadelen. Zo valt het nationale elektriciteitsnet terug op zwaar vervuilende kolencentrales om de stijgende vraag naar energie in de tussentijd te kunnen opvangen. Ook heeft het land moeite om duurzame energie, opgewekt in afgelegen noordwestelijke regio's, naar de belangrijke economische en dichtbevolkte gebieden in het oosten te transporteren.

Meer uit Financieel

Von der Leyen over Mercosur-verdrag: krachtig signaal aan wereld

ASUNCIÓN (ANP) - Na een kwart eeuw onderhandelen wordt zaterdag het vrijhandelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen Brazilië, Argentinië, Paraguay en Uruguay ondertekend. Een historische mijlpaal tussen de twee regio's, noemt de Europese Commissie het akkoord.

17 minuten geleden
Musk eist megaschadevergoeding van OpenAI en Microsoft

OAKLAND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Elon Musk eist een megaschadevergoeding van tot wel 134 miljard dollar van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Microsoft. Volgens Musk heeft OpenAI hem namelijk bedrogen doordat de AI-startup een bedrijf is geworden met winstoogmerkplannen en daarbij financiële hulp heeft gekregen van Microsoft.

6 uur geleden
FT: Carglass-moederbedrijf Belron werkt aan plannen beursgang

LONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan plannen voor een beursgang. Dat meldt Financial Times. Volgens bronnen tegen de Britse zakenkrant wordt daarbij gekeken naar een notering in New York of Amsterdam. Belron is 's werelds grootste bedrijf voor reparatie en vervanging van autoruiten.

7 uur geleden
Recordstroomverbruik China door elektrisch rijden en datacenters

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft vorig jaar een recordhoeveelheid stroom verbruikt, vooral gestuwd door elektrische auto's en datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt staatszender China Central Television (CCTV) die zich baseert op cijfers van de nationale energieautoriteit. Het stroomverbruik van China lag volgens CCTV daarbij ruim twee keer zo hoog als dat van de Verenigde Staten.

8 uur geleden
KLM vliegt rond Winterspelen met grotere vliegtuigen naar Milaan

SCHIPHOL (ANP) - KLM zet rond de Winterspelen in Milaan en Cortina grotere vliegtuigen in omdat meer mensen naar Milaan willen vliegen dan gebruikelijk voor februari. Door de extra ruime toestellen zijn er zo'n 2600 stoelen meer beschikbaar en kan KLM meer vliegtickets verkopen.

9 uur geleden
Storing bij X is voorbij

BASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.

16 uur geleden
Wall Street sluit lager na opmerking Trump over Fed-kandidaat

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.

18 uur geleden