Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China werkt aan meer wind- en zonnecapaciteit dan rest van wereld

China werkt aan meer wind- en zonnecapaciteit dan rest van wereld

SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - China bouwt bijna twee keer zoveel wind- en zonne-energieprojecten als alle andere landen samen, meldt Global Energy Monitor op basis van onderzoek. Volgens de in San Francisco gevestigde organisatie is China nog altijd de grootste uitstoter van broeikasgassen, maar haalt de wind- en zonnecapaciteit van het land dit jaar steenkool in.

China heeft nu 339 gigawatt aan capaciteit in aanbouw, 159 gigawatt aan windenergie en 180 gigawatt aan zonne-energie. Dat is veel meer dan het tweede land, de VS, in aanbouw heeft, namelijk 40 gigawatt. Het grote verschil illustreert volgens de onderzoekers hoe actief China is met de aanleg van duurzame-energieprojecten.

De CO2-uitstoot van China moet in 2030 een piek bereiken. In 2060 moet het land klimaatneutraal zijn. Volgens het onderzoek kan die CO2-piek door de snelle uitbreiding van hernieuwbare energiebronnen nog eerder worden bereikt.

Kolencentrales

In een afzonderlijk rapport constateert het Centrum voor Onderzoek naar Energie en Schone Lucht (CREA) dat China in de eerste helft van 2024 geen nieuwe vergunningen heeft afgegeven voor op steenkool gebaseerde staalproductieprojecten. "Nu de Chinese vraag naar staal piekt en er meer schroot beschikbaar komt, is er een groot potentieel om af te stappen van de productie op basis van steenkool, wat een aanzienlijke kans biedt voor emissiereductie in de komende tien jaar", aldus CREA.

De enorme uitbreiding van duurzame energie in China heeft ook nadelen. Zo valt het nationale elektriciteitsnet terug op zwaar vervuilende kolencentrales om de stijgende vraag naar energie in de tussentijd te kunnen opvangen. Ook heeft het land moeite om duurzame energie, opgewekt in afgelegen noordwestelijke regio's, naar de belangrijke economische en dichtbevolkte gebieden in het oosten te transporteren.

Meer uit Financieel

7 procent meer loon voor personeel universitaire medische centra

UTRECHT (ANP) - Werknemers van de universitaire medische centra (UMC's) gaan de komende jaren 7 procent meer verdienen. Dat is afgesproken tijdens de onderhandelingen voor een nieuwe cao, meldt vakbond FNV. Die legt het onderhandelingsresultaat net als zorgbonden CNV en NU'91 voor aan haar leden om mee in te stemmen.

1 uur geleden
Grote pensioenfondsen hebben meer geld om pensioenen te betalen

DEN HAAG (ANP) - Grote pensioenfondsen hadden eind vorig jaar meer geld om alle pensioenen te kunnen betalen. Dit laten zorgfonds PFZW, ambtenarenpensioenfonds ABP, metaalfonds PMT, metalektrofonds PME en bpfBOUW weten. Dat komt volgens hen door de gestegen rente.

4 uur geleden
De Hypotheker: doorstroming huizenmarkt komt verder onder druk

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De doorstroming op de woningmarkt komt verder onder druk te staan, stelt De Hypotheker. Dat is het gevolg van aangescherpte hypotheekregels, waardoor het voor ouderen financieel minder interessant wordt om naar een kleinere koopwoning te verhuizen.

4 uur geleden
Elektrische autobouwer Tesla ziet winst flink dalen

AUSTIN (ANP) - De winst van de bouwer van elektrische auto's Tesla is in het afgelopen kwartaal flink gedaald onder druk van lagere verkopen en hogere kosten. Volgens het door Elon Musk geleide bedrijf kwam de nettowinst uit op 840 miljoen dollar, wat 61 procent minder is dan een jaar eerder.

5 uur geleden
Facebook-moederbedrijf Meta voert AI-investeringen nog verder op

MENLO PARK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms gaat dit jaar veel meer geld uitgeven aan datacenters en kunstmatige intelligentie. Dat kwam woensdag naar voren bij de presentatie van de jaarcijfers van het socialemediabedrijf. Daarmee voert Meta de druk flink op in de concurrentiestrijd op het vlak van AI tussen grote techbedrijven.

5 uur geleden
Kleine koersuitslagen op Wall Street na rentebesluit Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersuitslagen gesloten na het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente onveranderd te laten, zoals was verwacht. Daarnaast ging de aandacht op Wall Street uit naar de kwartaalcijfers van grote bedrijven, waaronder koffieketen Starbucks en chipproducent Texas Instruments.

6 uur geleden
Centrale bank VS laat rente onveranderd

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. In december kwam de Federal Reserve nog met de derde renteverlaging op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren.

8 uur geleden