China waarschuwt VS voor 'paranoia à la McCarthy'
PEKING (ANP/AFP) - De Chinese minister van Buitenlandse Zaken waarschuwt de Verenigde Staten voor "paranoia in de stijl van McCarthy" te midden van oplopende spanningen tussen de twee grootmachten. Peking en Washington ruziën de laatste maanden onder meer over handel, de herkomst van het nieuwe coronavirus en de nieuwe Chinese veiligheidswet voor Hongkong.
"Het huidige Amerikaanse beleid ten opzichte van China is gebaseerd op strategische beoordelingsfouten en paranoia in de stijl van McCarthy", zei minister Wang Yi, verwijzend naar de Amerikaanse senator Joseph McCarthy (1908-1957) die in de jaren vijftig een heksenjacht op communisten en vermeende communisten ontketende.
In een vooraf opgenomen toespraak voor een bijeenkomst van een denktank in Chinees-Amerikaanse betrekkingen, waar ook de Amerikaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger (97) sprak, waarschuwde Wang dat er een zelfvervullende voorspelling dreigt te ontstaan als de VS doorgaan met "het kunstmatig creëren van allerlei Chinese dreigingen".
Ruzie
Een aantal weken geleden zei Wang dat de betrekkingen met de VS na ruzies over het nieuwe coronavirus dermate waren verslechterd dat de twee landen "op de rand van een nieuwe Koude Oorlog" staan. De Amerikaanse president Donald Trump heeft Peking ervan beschuldigd dat het de virusuitbraak heeft willen verbergen, en beweerde herhaaldelijk dat het virus zou zijn ontsnapt uit een Chinees laboratorium.
"De Amerikanen moeten onmiddellijk stoppen met het politiseren van de epidemie en met China samenwerken om de internationale samenwerking tegen het virus te versterken", zei Wang. Volgens hem is China bereid de dialoog op alle niveaus te hervatten. "China en de VS moeten elkaar niet proberen te veranderen, maar zouden samen manieren moeten ontdekken om vreedzaam naast elkaar te leven in verschillende systemen", aldus de minister van Buitenlandse Zaken.
Meer uit Buitenland
TAN TAN (ANP) - Het lichaam van de tweede Amerikaanse militair die begin mei vermist raakte in Marokko tijdens een militaire oefening, is gevonden. Dat melden de Marokkaanse strijdkrachten.
1 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) ontkennen de berichten dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu onlangs het land heeft bezocht. Het kantoor van de Israëlische premier zei woensdag dat Netanyahu in het geheim een ontmoeting had gehad met de president van de VAE.
1 uur geledenSANTIAGO (ANP/BLOOMBERG) - Chileense wetenschappers waren dicht bij een vaccin tegen het hantavirus, maar moesten hun onderzoek staken omdat het geld op was. Dat schrijft persbureau Bloomberg. Voordat het vaccin getest kon worden op mensen, kwam het project stil te liggen tijdens de coronapandemie.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse filmregisseur Erik Fleming is woensdag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het leveren van ketamine aan acteur Matthew Perry, meldden Amerikaanse media. Perry verdronk in 2023 in zijn jacuzzi door de gevolgen van de ketaminedosis. Fleming pleitte schuldig in augustus 2024.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Gezondheidsminister Wes Streeting gaat zichzelf donderdag opwerpen als mogelijke opvolger van premier Keir Starmer, verwachten Britse media. De Labour-leider staat onder grote druk om af te treden, maar wil daar vooralsnog niets van weten. Volgens onder meer The Times heeft hij tegen partijgenoten gezegd de strijd met Streeting niet uit de weg te gaan.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft sinds het begin van het bestand vorige maand nog duizenden huizen in Libanon verwoest, meldt het Libanese nationale onderzoeksinstituut. De overheidsorganisatie telde sinds 17 april al 5386 huizen die totaal vernietigd zijn en nog eens 5246 die schade hebben opgelopen.
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft de Russische ambassadeur ontboden vanwege een droneaanval op het westen van Oekraïne, dicht bij de grens met Hongarije. Dat deelde premier Péter Magyar mee na het eerste kabinetsoverleg sinds hij afgelopen weekend werd geïnstalleerd als leider van het land.
6 uur geleden